Spacery z przewodnikiem, piknik sąsiedzki i gry miejskie. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka w ramach inicjatywy „U nas – na prawym brzegu”. Projekt ma zachęcić warszawiaków z prawego brzegu Wisły do tego, by poczuli się gospodarzami miejsca, w którym mieszkają, a także wspierać działania sąsiedzkie na tym terenie. Przedsięwzięcie współfinasowane z budżetu m.st Warszawy będzie realizowane do 2022 r., we współpracy z Fundacją Zwalcz Nudę.
Niebezpieczna, zapomniana, niewarta odwiedzenia? A może fascynująca, urokliwa i godząca wiele sprzeczności? Praga ma wiele twarzy, tak samo jak jej mieszkańcy. Inicjatywa „U nas – na prawym brzegu” ma być impulsem do tego, by poczuli się na Pradze prawdziwie „u siebie” – niezależnie od tego czy są oni związani z tą dzielnicą od urodzenia czy dopiero się do niej przeprowadzili. Zaplanowane aktywności, w ramach wygranego przez Fundację Zwalcz Nudę konkursu na: Prowadzenie sąsiedzkich działań animacyjnych na obszarze Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r., mają pomóc w integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej, a także we wzmocnieniu lokalnej tożsamości.
Aby zbudować lub pogłębić swoją więź z danym miejscem, warto poznać jego przeszłość. Dlatego projekt zakłada spacery z przewodnikiem, dzięki którym mieszkańcy Pragi lepiej poznają historię i ciekawe miejsca w swojej dzielnicy. W listopadzie odbędą się dwa takie spacery: 13 listopada po Kamionku i 27 listopada po Nowej Pradze. Udział jest bezpłatny, wystarczy zapisać się poprzez stronę internetową: www.zwalcznude.pl/wydarzenia.
Często okazuje się, że to właśnie mieszkańcy – gospodarze znają najciekawsze miejsca i historie. Dlatego z myślą o nich przewidziano konkurs na najlepszą autorską trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze i Kamionku. Spacer powinien być subiektywną wycieczką po dzielnicy, która łączy prywatne anegdoty i wspomnienia z historią dzielnicy. To wyjątkowa okazja, podczas której mieszkańcy Pragi mogą pokazać swoje ulubione zakątki i opowiedzieć o nich. Najbardziej interesujące i oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Uczestnicy wcielą się w rolę przewodnika i przeprowadzą też konkursowy spacer. Do wygrania lot samolotem nad Warszawą! Dodatkowo, najciekawsze trasy zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie wirtualnego spacerownika.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/spacery.
A to nie wszystko.
W ramach projektu „U nas – na prawym brzegu” zaplanowano w tym roku także grę miejską. Pierwsza z nich odbędzie się 20 listopada na Starej Pradze. Uczestnicy poznają historię tego obszaru, zwiedzą okolicę, a także będą mieli możliwość poznać się nawzajem i wspólnie rozwiązać zadania.
Ruszyła też rekrutacja do redakcji gazety sąsiedzkiej. Każdy, kto ma ochotę, może dołączyć do zespołu i wziąć udział w warsztatach dziennikarskich. Pierwsze z nich odbędą się 28 listopada, a kolejne 15 stycznia. Udział w redakcji i warsztatach jest bezpłatny, wystarczy się zapisać: www.zwalcznude.pl/wydarzenia/rekrutacja-do-spolecznej-gazety-u-nas-na-prawym-brzegu/.
Ponadto rozpoczął się Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich, który zapewnia mieszkańcom oraz organizacjom działającym na terenach objętych projektem pomoc w realizacji ich przedsięwzięć. Aby zgłosić się do Programu, wystarczy pomysł na działanie wpływające na okolicę. Wspólne sprzątanie podwórka, integracja sąsiedzka, pomoc okolicznym mieszkańcom przed zbliżającą się zimą i Bożym Narodzeniem, a może cykliczne spotkania rodziców z małymi dziećmi? Fundacja zapewni wsparcie merytoryczne, finansowe oraz logistyczne. Aby zgłosić inicjatywę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/program-wsparcia-inicjatyw-sasiedzkich.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/odkryj-prawy-brzeg-wisly-na-nowo
Data utworzenia: 8 listopada 2021
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?