Spacery z przewodnikiem, piknik sąsiedzki i gry miejskie. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka w ramach inicjatywy „U nas – na prawym brzegu”. Projekt ma zachęcić warszawiaków z prawego brzegu Wisły do tego, by poczuli się gospodarzami miejsca, w którym mieszkają, a także wspierać działania sąsiedzkie na tym terenie. Przedsięwzięcie współfinasowane z budżetu m.st Warszawy będzie realizowane do 2022 r., we współpracy z Fundacją Zwalcz Nudę.
Niebezpieczna, zapomniana, niewarta odwiedzenia? A może fascynująca, urokliwa i godząca wiele sprzeczności? Praga ma wiele twarzy, tak samo jak jej mieszkańcy. Inicjatywa „U nas – na prawym brzegu” ma być impulsem do tego, by poczuli się na Pradze prawdziwie „u siebie” – niezależnie od tego czy są oni związani z tą dzielnicą od urodzenia czy dopiero się do niej przeprowadzili. Zaplanowane aktywności, w ramach wygranego przez Fundację Zwalcz Nudę konkursu na: Prowadzenie sąsiedzkich działań animacyjnych na obszarze Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r., mają pomóc w integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej, a także we wzmocnieniu lokalnej tożsamości.
Aby zbudować lub pogłębić swoją więź z danym miejscem, warto poznać jego przeszłość. Dlatego projekt zakłada spacery z przewodnikiem, dzięki którym mieszkańcy Pragi lepiej poznają historię i ciekawe miejsca w swojej dzielnicy. W listopadzie odbędą się dwa takie spacery: 13 listopada po Kamionku i 27 listopada po Nowej Pradze. Udział jest bezpłatny, wystarczy zapisać się poprzez stronę internetową: www.zwalcznude.pl/wydarzenia.
Często okazuje się, że to właśnie mieszkańcy – gospodarze znają najciekawsze miejsca i historie. Dlatego z myślą o nich przewidziano konkurs na najlepszą autorską trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze i Kamionku. Spacer powinien być subiektywną wycieczką po dzielnicy, która łączy prywatne anegdoty i wspomnienia z historią dzielnicy. To wyjątkowa okazja, podczas której mieszkańcy Pragi mogą pokazać swoje ulubione zakątki i opowiedzieć o nich. Najbardziej interesujące i oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Uczestnicy wcielą się w rolę przewodnika i przeprowadzą też konkursowy spacer. Do wygrania lot samolotem nad Warszawą! Dodatkowo, najciekawsze trasy zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie wirtualnego spacerownika.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/spacery.
A to nie wszystko.
W ramach projektu „U nas – na prawym brzegu” zaplanowano w tym roku także grę miejską. Pierwsza z nich odbędzie się 20 listopada na Starej Pradze. Uczestnicy poznają historię tego obszaru, zwiedzą okolicę, a także będą mieli możliwość poznać się nawzajem i wspólnie rozwiązać zadania.
Ruszyła też rekrutacja do redakcji gazety sąsiedzkiej. Każdy, kto ma ochotę, może dołączyć do zespołu i wziąć udział w warsztatach dziennikarskich. Pierwsze z nich odbędą się 28 listopada, a kolejne 15 stycznia. Udział w redakcji i warsztatach jest bezpłatny, wystarczy się zapisać: www.zwalcznude.pl/wydarzenia/rekrutacja-do-spolecznej-gazety-u-nas-na-prawym-brzegu/.
Ponadto rozpoczął się Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich, który zapewnia mieszkańcom oraz organizacjom działającym na terenach objętych projektem pomoc w realizacji ich przedsięwzięć. Aby zgłosić się do Programu, wystarczy pomysł na działanie wpływające na okolicę. Wspólne sprzątanie podwórka, integracja sąsiedzka, pomoc okolicznym mieszkańcom przed zbliżającą się zimą i Bożym Narodzeniem, a może cykliczne spotkania rodziców z małymi dziećmi? Fundacja zapewni wsparcie merytoryczne, finansowe oraz logistyczne. Aby zgłosić inicjatywę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/program-wsparcia-inicjatyw-sasiedzkich.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/odkryj-prawy-brzeg-wisly-na-nowo
Data utworzenia: 8 listopada 2021
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?