Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Od czego zacząć poszukiwanie pracy bez doświadczenia w Stolicy?

Warszawski rynek pracy przyciąga tysiące kandydatów nie tylko z kraju, ale także spoza jego granic. Dzięki olbrzymiemu zapotrzebowaniu na pracowników zatrudnienie znajdą tu zarówno wysoko wykwalifikowani specjaliści, jak i osoby nieposiadające większego doświadczenia. Czym warto kierować się podczas poszukiwań? Sprawdźmy!
Redakcja
254 wyświetleń
Od czego zacząć poszukiwanie pracy bez doświadczenia w Stolicy?
Warszawski rynek pracy przyciąga tysiące kandydatów nie tylko z kraju, ale także spoza jego granic. Dzięki olbrzymiemu zapotrzebowaniu na pracowników zatrudnienie znajdą tu zarówno wysoko wykwalifikowani specjaliści, jak i osoby nieposiadające większego doświadczenia. Czym warto kierować się podczas poszukiwań? Sprawdźmy!
 
To, ile potrwają poszukiwania pracy i jak będzie prezentował się cały proces, zależy rzecz jasna przede wszystkim od konkretnego miejsca. Pod tym względem Warszawa wyraźnie wyróżnia się na tle innych polskich aglomeracji. Lokalny rynek działa tak prężnie, że znalezienie zatrudnienia nie powinno sprawiać większego problemu niezależnie od wybranej branży i doświadczenia. Poszukiwania same w sobie będą natomiast zdecydowanie prostsze dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi. Dobre przygotowanie pozwoli osiągnąć wyższe zarobki i znaleźć perspektywiczną pracę w jednym z intensywnie rozwijających się rynków.
 

Stolica ucieka reszcie Polski

Warszawa jest zdecydowanym gospodarczym liderem w skali całego kraju. Okazuje się, że radzi sobie znakomicie także w zestawieniu z wieloma rozwiniętymi ośrodkami położonymi na zachodzie Unii Europejskiej. Jak wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, PKB per capita w aglomeracji warszawskiej wynosi aż 167% średniej dla wspólnoty europejskiej. Pod tym względem zajmuje w niej 10 miejsce, ustępując jedynie kilku lokalizacjom położonym w Belgii, Czechach, Niemczech, Francji, Danii, Szwecji i Holandii. Choć rozwój gospodarczy Polski jest niezaprzeczalny, bez wątpienia nie rozkłada się równomiernie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, PKB w Warszawie i jej okolicach wynosiło aż 219,7% średniej dla kraju. Samo Mazowsze – bez swojego najważniejszego ośrodka – mogło pochwalić się zaledwie 86,4% tej wartości. Najsłabiej rozwinięty gospodarczo region, województwo podlaskie, wygenerował natomiast 68,4% średniego PKB per capita w Polsce.

 

Jak znaleźć pracę? Nie musisz wychodzić z domu

 

Jedną z cech rozwiniętego warszawskiego rynku jest przede wszystkim innowacyjność. Aby znaleźć zatrudnienie, nie musisz więc wychodzić z domu. Wszystko, czego potrzebujesz, to dostęp do Internetu. Sprawdź najnowsze oferty pracy w Warszawie i przekonaj się, czy aktualnie prowadzone rekrutacje są zgodne z Twoimi oczekiwaniami i kompetencjami. W tym samym miejscu możesz również poznać opinie na temat konkretnej firmy, dzięki czemu upewnisz się, że warunki zatrudnienia będą zgodne z panującymi w branży standardami.

 

Jak przygotować się do poszukiwań pracy?

Warto poświęcić kilka chwil na poszukiwania. Dzięki temu uda Ci się znaleźć pracę idealnie dostosowaną do Twoich oczekiwań i wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki zatrudnienia. O czym należy pomyśleć, jeśli szukasz pracy bez większego doświadczenia?

 • Przygotuj aktualne CV: nawet jeżeli nie możesz pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem zawodowym, jednym z obowiązków kandydata jest przygotowanie CV. W Internecie bez trudu odnajdziesz atrakcyjny wzór. Umieść w nim informacje na temat nie tylko wykonywanych w przeszłości i obecnie obowiązków, ale również innych aktywności – np. działania w stowarzyszeniach, fundacjach czy kołach naukowych.

 • Liczą się umiejętności: elementem CV mogą być nie tylko informacje dotyczące doświadczenia zawodowego. Wspomnij również o posiadanych umiejętnościach, np. związanych ze światem nowych technologii. Ich poświadczeniem mogą być zdobyte certyfikaty lub np. potwierdzenia uczestnictwa w kursach online.

 • Zadbaj o poprawność treści: zwróć uwagę na poprawność językową CV, listu motywacyjnego i korespondencji, którą wymieniasz z przyszłym pracodawcą. Dbałość o szczegóły z pewnością będzie przemawiać na Twoją korzyść.

 • Ustaw powiadomienie o ofertach: każdego dnia pojawiają się nowe oferty pracy w Warszawie. Ustaw więc powiadomienie, aby nie przegapić ogłoszenia, które mogłoby Cię zaciekawić.

 

Kandydaci w Warszawie ciągle poszukiwani

Tak duży potencjał gospodarczy oznacza jedno: znakomite perspektywy dla osób, które szukają zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. To natomiast przekłada się na bardzo niskie bezrobocie i konkurencyjne warunki zatrudnienia. Jak podaje warszawski urząd statystyczny, stopa bezrobocia w maju 2022 roku wynosiła w stolicy zaledwie 1,8%, przeciętne zatrudnienie wyniosło natomiast 1113968. To oczywiście wynik zdecydowanie lepszy od stopy bezrobocia w województwie mazowieckim (4,4%) oraz średniego bezrobocia dla kraju (5,1%).

 

Wysokie zapotrzebowanie dotyczy bardzo wielu branż i kompetencji. Jak wskazuje barometr zawodów dla miasta stołecznego Warszawy, szczególny deficyt dotyczy takich grup zawodowych jak:

 

 • Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych

 • Betoniarze i zbrojarze

 • Biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni

 • Brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani

 • Cukiernicy i kucharze

 • Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy

 • Fizjoterapeuci i masażyści

 • Inżynierowie elektrycy i energetycy

 • Kierowcy autobusów samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych

 • Lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, opiekunowie osób niepełnosprawnych i starszych

 • Listonosze i kurierzy

 • Logopedzi i audiofonolodzy

 • Magazynierzy

 • Monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, konstrukcji metalowych, okien i szklarze

 • Murarze i tynkarze

 • Nauczyciele języków obcych, nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych

 • Operatorzy aparatury medycznej, sprzętu do robót ziemnych

 • Specjaliści rachunkowości i księgowości

 • Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych

 • Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie

 • Specjaliści sprzedaży internetowej

 • Specjaliści telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy

 • Projektanci i administratorzy baz danych, programiści

 • Specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży

 • Specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych.

 

Jak widać, zatrudnienie uda się więc znaleźć zarówno osobom posiadającym duże doświadczenie i ciekawe kompetencje, jak i kandydatom, którzy chcą podjąć proste prace lub nie posiadają zbyt dużego doświadczenia zawodowego.

 

zobacz również

Czytaj więcej

Wawer odchodzi od sypania jezdni solą
Samorząd
7 grudnia 2023

Wawer odchodzi od sypania jezdni solą

Mikołaj Żechowski
39 wyświetleń

Zarząd Dzielnicy Wawer zdecydował się ograniczyć stosowanie soli w celu odśnieżania ulic i chodników. Powodem tej decyzji jest chęć zredukowania negatywnych efektów na środowisko idących w parze z soleniem ulic.

Budżet Obywatelski 2025 ruszył. Pierwsze oferty już się pojawiły
Samorząd
5 grudnia 2023

Budżet Obywatelski 2025 ruszył. Pierwsze oferty już się pojawiły

Redakcja
76 wyświetleń

Do 25 stycznia będzie można składać projekty w najbliższej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę – ponad 105 milionów złotych.

Woonerf – czyli o co tyle zamieszania?
Samorząd
4 grudnia 2023

Woonerf – czyli o co tyle zamieszania?

Hubert Zieliński
174 wyświetleń

Podczas listopadowej sesji Rady Dzielnicy radni dyskutowali o specyficznej formie projektowania ulic, jaką są woonerfy. Samo pojęcie można tłumaczyć jako „strefę zamieszkania”, która służyć ma uspokojeniu ruchu samochodów i zapewnieniu mieszkańcom większego bezpieczeństwa i atrakcyjności przestrzeni.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2023 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda