Wg ostatniego rankingu prestiżu zawodów i specjalności agencji SW Research, pozycję liderów niezmiennie zajmują strażacy oraz pracownicy medyczni. Na drugim końcu rankingu znajdują się z kolei influencerzy i youtuberzy. Wśród badanych cieszą się oni jeszcze mniejszym prestiżem, niż politycy. Wciąż jednak influencer to najbardziej popularny zawód wśród dzieci i młodzieży. Fundacja Zwalcz Nudę znalazła sposób, jak przekuć te marzenia w realne, wartościowe, a przede wszystkim pożyteczne dla Ziemi działanie!
Pokolenie dzisiejszych nastolatków nie czerpie już informacji z telewizji, czy innych tradycyjnych mediów, a z YouTube, Instagrama, czy Tik Toka. Badania Pew Research Center wskazują, że osoby w wieku 13-17 lat wybierają najczęściej wybierają YouTube (95 proc. przebadanych), następnie TikTok (67 proc.) i Instagram (62 proc.).
W Internecie wśród idoli nastolatków roi się od influencerów, czy tzw. „pranksterów”, których treści nie zawsze są wartościowe merytorycznie, a czasem nawet szkodliwe. Na szczęście media społecznościowe są także platformą do szerzenia treści edukacyjnych. Takie treści przygotowują m.in. Paulina Górska – eko edukatorka, Konrad Skotnicki (Doktor z Tik Toka) – popularyzator nauki, Busem Przez Świat – twórcy bloga podróżniczego, Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) – popularyzator prawa i inni.
Obserwując te trendy, Fundacja Zwalcz Nudę postanowiła wykorzystać potencjał nastolatek i nastolatków i stworzyć Brygadę Porządkową, czyli grupę młodych influencerów i influencerek – na wzór popularnych już ekip w mediach społecznościowych.
– Różnica jest jednak znacząca – mówi członkini zarządu Fundacji Zwalcz Nudę, Oliwia Kujawa. - Treści przygotowywane przez członków Brygady Porządkowej, będą dotyczyć ochrony środowiska, ekologicznego stylu życia i wyzwań, przed którymi stoimy w związku ze zmianami klimatycznymi.
Zadaniem Brygady Porządkowej będzie dotarcie do swoich rówieśników i szerzenie idei ekologicznego stylu życia.
– Wiemy, że postać influencera nie jest kojarzona dobrze, szczególnie przez rodziców – mówi Oliwia Kujawa. – Chcemy wykorzystać potencjał młodych ludzi i ich zainteresowanie social mediami. Nie chcemy niczego zakazywać, ani tłumaczyć, że popełniają błąd, śledząc takie, a nie inne postaci w internecie, bo spowoduje to efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego pokazujemy, co - jako influencer - można dobrego robić dla innych, dla wspólnoty, dla Ziemi.
Uczestnikami i uczestniczkami Brygady Porządkowej będą osoby w wieku od 13 do 17 roku życia. Aby jak najlepiej przygotować ich do wykonania misji, organizatorzy projektu przygotują dla nich serię spotkań edukacyjnych, jak. np. warsztaty w zakresie skutecznej obsługi mediów społecznościowych, spotkanie z parlamentarzystami na temat ochrony środowiska. Planowana jest także wizyta w sortowni odpadów, spacer ekologiczny z przewodnikiem po jednym z największych torfowisk w Polsce, spływ kajakowy połączony z lekcją na temat rzecznego ekosystemu. Kluczowe będzie także szkolenie w zakresie bezpiecznego poruszania się w internecie i różnych niebezpieczeństw czyhających na użytkowników – niepełnoletnich i nie tylko. W projekcie, jako mentorzy, wezmą udział m.in. prof. SGGW dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. Piotr Skubała, a także wspomniany Konrad Skotnicki, czyli Doktor z Tik Toka.
Aby zgłosić się do projektu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz przygotować zadanie rekrutacyjne, polegające na nagraniu krótkiego filmiku i zamieszczeniu go na wybranej platformie społecznościowej. Filmik ma opowiadać o tym, co uczestnik/czka robi na co dzień dla dobra naszej Planety. Szczegóły znajdują się na stronie www.zwalcznude.pl/brygada-porzadkowa.
Organizatorem projektu jest Fundacja Zwalcz Nudę. Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Zwalcz Nudę.
Data utworzenia: 14 listopada 2024
„Chcesz zmieniać świat - zacznij od siebie” – powiedział Mahatma Gandhi. I zmieniamy, m.in. nasz lokalny świat, chroniąc przyrodę w Sulejówku i okolicach.
1 października, Lasy Miejskie - Warszawa poinformowały o nadchodzących pracach pielęgnacyjnych w stołecznych drzewostanach. Prace obejmować będą tereny zielone na Białołęce, Bielanach i Wawrze. Pielęgnacja planowana jest na podstawie obowiązującej dokumentacji urządzeniowej - planu urządzenia lasu (PUL).
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?