Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Mnóstwo nietoperzy w Warszawie - w tym w Parku Skaryszewskim

Nietoperzy przybywa w stolicy. Stacjonują one między innymi w warszawskich parkach i to właśnie tam Zarząd Zieleni Warszawy przeprowadził w te wakacje badania. Wyniki są pozytywnie zaskakujące.

Maurycy Jędrzejewski
250 wyświetleń
Warto poczytać
29 grudnia 2023
Mnóstwo nietoperzy w Warszawie - w tym w Parku Skaryszewskim

W samym lipcu i sierpniu 2023 w stolicy odłowiono prawie 480 nietoperzy z 9 gatunków. ZZW przeprowadził badania na terenie siedmiu parków – Parku im. Żeromskiego, Fosa i Stoki Cytadeli, Parku im. Traugutta, Ogrodu Saskiego, Parku Praskiego, Parku im. Rydza-Śmigłego, Parku Ujazdowskiego. Wyniki są jednoznaczne - nocnych zwierzaków przybywa w Warszawie. W związku z tym Zarząd zamontował testowo 20 budek szczelinowych. 

Wśród odłowionych nietoperzy najliczniej występuje borowiec wielki. To gatunek uważany za wędrowny. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmienił on swoje zachowania i zamiast migrować coraz częściej zimuje w budkach i dziuplach drzew.

Najczęściej nietoperze wybierają budki dla ptaków. Co zaskakujące, stosunkowo rzadko można je spotkać w przeznaczonych dla nich skrzynkach typu ISSEL czy Stratmann. Z 20 zamontowanych budek szczelinowych aż 17 znalazło się po prawej stronie Wisły - 14 w Parku Skaryszewskim i 3 w Parku Praskim. 

Nietoperzy nie należy się obawiać, ponieważ same nigdy nie atakują ludzi i nie wplątują się we włosy. Mogą ugryźć tylko w samoobronie, gdy się je złapie w rękę – dlatego nie należy ich chwytać gołą dłonią.

Jeżeli wlecą do budynku, należy umożliwić im jego opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i zgaszenie światła. Jeżeli nietoperz nie chce jednak wylecieć, najlepiej jest poprosić o pomoc Straż Miejską.

Data utworzenia: 29 grudnia 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Niebawem koniec zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego. Oto lokalne projekty
Samorząd
14 stycznia 2024

Niebawem koniec zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego. Oto lokalne projekty

Maurycy Jędrzejewski
240 wyświetleń

Przoduje Wawer, ale zarówno Wesoła i Rembertów też mają ciekawe propozycje. Oto krótka lista lokalnych projektów. Termin składania zgłoszeń upływa 25 stycznia.

Co zrobić z choinką? Oddać leśnikom!
Warto poczytać
11 stycznia 2024

Co zrobić z choinką? Oddać leśnikom!

Maurycy Jędrzejewski
199 wyświetleń

W wielu domach wciąż stoją świąteczne drzewka. Po raz kolejny warszawscy leśnicy będą więc je odbierać i dawać im nowe życie. Co istotne, choinki muszą być w doniczkach.

Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych Pragi-Południe
Edukacja
8 lutego 2024

Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych Pragi-Południe

Mikołaj Żechowski
60 wyświetleń

Szkoły ponadpodstawowe na Południowej Pradze opublikowały daty, w których odbywać się będą dni otwarte:

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda