Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Mnóstwo nietoperzy w Warszawie - w tym w Parku Skaryszewskim

Nietoperzy przybywa w stolicy. Stacjonują one między innymi w warszawskich parkach i to właśnie tam Zarząd Zieleni Warszawy przeprowadził w te wakacje badania. Wyniki są pozytywnie zaskakujące.

Maurycy Jędrzejewski
556 wyświetleń
Warto poczytać
29 grudnia 2023
Mnóstwo nietoperzy w Warszawie - w tym w Parku Skaryszewskim

W samym lipcu i sierpniu 2023 w stolicy odłowiono prawie 480 nietoperzy z 9 gatunków. ZZW przeprowadził badania na terenie siedmiu parków – Parku im. Żeromskiego, Fosa i Stoki Cytadeli, Parku im. Traugutta, Ogrodu Saskiego, Parku Praskiego, Parku im. Rydza-Śmigłego, Parku Ujazdowskiego. Wyniki są jednoznaczne - nocnych zwierzaków przybywa w Warszawie. W związku z tym Zarząd zamontował testowo 20 budek szczelinowych. 

Wśród odłowionych nietoperzy najliczniej występuje borowiec wielki. To gatunek uważany za wędrowny. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmienił on swoje zachowania i zamiast migrować coraz częściej zimuje w budkach i dziuplach drzew.

Najczęściej nietoperze wybierają budki dla ptaków. Co zaskakujące, stosunkowo rzadko można je spotkać w przeznaczonych dla nich skrzynkach typu ISSEL czy Stratmann. Z 20 zamontowanych budek szczelinowych aż 17 znalazło się po prawej stronie Wisły - 14 w Parku Skaryszewskim i 3 w Parku Praskim. 

Nietoperzy nie należy się obawiać, ponieważ same nigdy nie atakują ludzi i nie wplątują się we włosy. Mogą ugryźć tylko w samoobronie, gdy się je złapie w rękę – dlatego nie należy ich chwytać gołą dłonią.

Jeżeli wlecą do budynku, należy umożliwić im jego opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i zgaszenie światła. Jeżeli nietoperz nie chce jednak wylecieć, najlepiej jest poprosić o pomoc Straż Miejską.

Data utworzenia: 29 grudnia 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Pomoc z miasta dla zwierząt z lasu
Warto poczytać
8 października 2023

Pomoc z miasta dla zwierząt z lasu

Urząd m.st. Warszawy
596 wyświetleń

W Lesie Sobieskiego, przy ul. Korkowej 170A, od 15 lat działa Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Mało kto wie o jego istnieniu, a szkoda, bo przez lata pomógł około 12 tysiącom dzikich zwierząt – chorym, rannym i osieroconym. Ośrodek prowadzą Lasy Miejskie Warszawa.

„Pociąg do Życia” w warszawskiej SKMce
Samorząd
23 marca 2024

„Pociąg do Życia” w warszawskiej SKMce

Tomasz Crozier
290 wyświetleń

Odbyła się trzecia odsłona projektu „Pociąg do życia”. W pierwszy dzień wiosny, podróżujący pociągami SKM mieli okazję podszlifować swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.

Drogowcy wracają na Grochowską. Kolejny etap frezowania
Warto poczytać
8 maja 2024

Drogowcy wracają na Grochowską. Kolejny etap frezowania

Redakcja
200 wyświetleń

Dzisiaj o 20:00 ZDM wróci na Grochowską, aby wyremontować prawy pas w stronę ronda Marsa. Prace zakończą się w piątek bladym świtem.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda