Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Miasto doświetli przejścia dla pieszych. Prawie 200 zebr otrzyma latarnie

"Więcej światła!", błagał Goethe, a ZDM posłuchał. Kolejne 200 przejść zostanie doświetlonych w najbliższym rzucie. To część większego projektu zwiększania bezpieczeństwa na drogach. I póki co zdaje się działać. 

Maurycy Jędrzejewski
273 wyświetleń
Samorząd
29 maja 2024
Miasto doświetli przejścia dla pieszych. Prawie 200 zebr otrzyma latarnie
Przejście dla pieszych na Bródnie. fot. ZDM

O zeszłorocznym doświetlaniu pisaliśmy już jakiś czas temu. Wtedy ZDM zajął się prawie 300 przejściami dla pieszych. Zarząd implementuje technologię Bezpiecznych Punktów Oświetleniowych - odpowiednio oświetlających zebrę, jednocześnie nie oślepiając kierowców. W najbliższym projekcie do tego grona dołączy prawie 200 miejsc w prawie wszystkich dzielnicach. 

Najwięcej przejść zostanie doświetlonych w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach. Brakuje niestety Wesołej, a przecież u nas też są zebry potrzebujące latarni! Miejmy nadzieję, że ZDM zajmie się tymi miejscami w następnym rzucie.

Gdzie i kiedy?

Nie ma jednak tego złego, bo oświetlenie otrzymają przejścia w miejscach kluczowych. W Rembertowie będzie ich 12 - po jednym na skrzyżowaniach ul. Chruściela "Montera" z ulicami Konwisarską, Eskulapów i Fizyków, pięć przy rondzie Fieldorfa, jedno na ul. Chełmżyńskiej i trzy na ul. Cyrulików. 

Wawerskie doświetlenie dotyczyć będą głównie rond - z wyjątkiem skrzyżowania al. Dzieci Polskich i ul. Przedwiośnia, gdzie ZDM doświetli jedną zebrę. Pozostałe znajdują się przy rondzie obok Ferio Wawer (dwa przejścia), rondzie po drugiej stronie torów (obok stacji benzynowej, dwa przejścia), rondzie Wąskotorówki (aż sześć przejść) i rondzie przy ul. Lucerny, Widocznej i Patriotów (trzy przejścia), co razem daje 14 miejsc. 

Wizja Zero

Oświetlanie przejść dla pieszych to jeden z kluczowych elementów poprawy bezpieczeństwa na drogach - zarówno kierowców, pieszych jak i rowerzystów. W zeszłym roku między godzinami 21 a 6 rano nie odnotowano żadnego wypadku. Trzeba mieć na uwadze ogólny spadek liczby wypadków na stołecznych drogach, ale tak czy siak różnica jest widoczna gołym okiem.

W 2016 roku miały miejsce 172 wypadki. Wtedy też ZDM zaczął masowo doświetlać zebry. W 2023 roku było to już 69 wypadków. Oczywiście to nadal o 69 za dużo, niemniej tendencja spadkowa cieszy. 

Poznaliśmy już oferty w przetargu na zaprojektowanie najbliższych doświetleń. Potem przyjdzie pora na ich budowę, na którą wykonawca będzie miał 6 miesięcy. Z początkiem przyszłego roku - lub jeszcze w tym - zobaczymy więc efekty. 

Data utworzenia: 29 maja 2024

zobacz również

Czytaj więcej

ZDM przebuduje Saską. Będzie więcej zieleni i szersze chodniki
17 maja 2024

ZDM przebuduje Saską. Będzie więcej zieleni i szersze chodniki

Maurycy Jędrzejewski
444 wyświetleń

Saska Kępa jest jedną z wizytówek Warszawy. Wąskie uliczki, tętniące życiem arterie, stare kamienice i wille - ten obraz jest znany chyba każdej osobie w stolicy. Ale Kępa ma i drugą stronę, nieco mniej zachwycającą. ZDM zamierza się za nią zabrać, zaczynając od - jakże inaczej - ulicy Saskiej.

Nowe oświetlenia na rembertowskich przejściach
Samorząd
26 kwietnia 2024

Nowe oświetlenia na rembertowskich przejściach

Maurycy Jędrzejewski
495 wyświetleń

Prócz standardowego oświetlania przejść dla pieszych, ZDM od pewnego czasu testuje nowy sposób zwiększania bezpieczeństwa. To Bezpieczne Punkty Oświetleniowe - odpowiednio oświetlające zebrę, jednocześnie nie oślepiając kierowców.

Zdejmij odblask ze świątecznej choinki! Akcja Straży Miejskiej
Samorząd
28 listopada 2023

Zdejmij odblask ze świątecznej choinki! Akcja Straży Miejskiej

Redakcja
529 wyświetleń

Niebezpiecznie duża liczba Warszawiaków porusza się nocą po ulicach miasta bez żadnych elementów odblaskowych.
W ramach dziewiątej już edycji akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Świeć blaskiem z odblaskiem” Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie wraz ze stołeczną Strażą Miejską chcą tą sytuację zmienić i na początku grudnia w świątecznym stylu rozdadzą mieszkańcom ponad 20 000 odblasków.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda