Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Mikołaj Próchniak
304 wyświetleń
Kultura
28 kwietnia 2024
Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica, fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica

Za sprawą wniosku Towarzystwa Miłośników Falenicy, rampa kolejowa została wpisana do rejestru zabytków 2 kwietnia. Obiekt ten jest nie tylko reliktem starej infrastruktury kolejowej, ale też świadkiem trudnej historii regionu.  

Kluczowym aspektem rampy jest jej symboliczne powiązanie z dawną społecznością żydowską Falenicy. Przed II wojną światową, rejon Otwocka był ważnym centrum letniskowym - w 1938 przyjmował około 7. tys mieszkańców sezonowych, których większość stanowili Żydzi. Pod koniec 1940 r., władze okupacyjne nakazały przesiedlenia mieszkańców wyznania mojżeszowego. W ramach akcji “Reinhardt” w 1942 r., ze stacji kolejowej Falenica wywieziono ok. 8000 Żydów do nazistowskiego obozu pracy Treblinka. 

Rampa kolejowa “jest materialnym świadectwem historii zagłady polskich Żydów [...] i objęcie jej ochroną konserwatorską leży w interesie społecznym” - czytamy na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. 


Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica, fot. Warszawa Nasze Miasto

 

Cmentarz ewangelicko - augsburski przy ul. Kamykowej

Przez doniesienia o zagrożeniu cmentarza ewangelickiego, 9 kwietnia została wszczęta procedura wpisu obiektu do rejestru zabytków nieruchomych. Cmentarz, podobnie jak rampa w Falenicy, stanowi świadectwo skomplikowanej historii osadnictwa i konfliktów Polski w XX wieku. 

Obiekt powstał na przełomie XIX i XX w. dla holenderskich i niemieckich osadników w pobliskich Brzezinach. Służył lokalnej społeczności do 1941 r., kiedy to niemieccy osadnicy zostali przesiedleni przez władze okupacyjne. W 1944 r. cmentarz został zdewastowany przez radzieckich żołnierzy. Od tego czasu, nie mając komu służyć, powoli popadał w ruinę. Na poszczególnych nagrobkach dalej możemy znaleźć nowe znicze. Na innych - butelki piwa. 

Teraz, obiekt jest pod stałym nadzorem pracowników Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Miejmy nadzieję, że zostanie mu oddana należna pamięć. 


Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej, fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Data utworzenia: 28 kwietnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Hala sportowa przy SP 124 coraz bliżej
Samorząd
30 stycznia 2024

Hala sportowa przy SP 124 coraz bliżej

Maurycy Jędrzejewski
410 wyświetleń

Jak informuje Urząd Dzielnicy, budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, co oznacza, że z nowej hali skorzystamy już w kwietniu.

Utrudnienia w kursowaniu linii S1 i S10 na odcinku Warszawa Wschodnia - Falenica
Warto poczytać
11 października 2023

Utrudnienia w kursowaniu linii S1 i S10 na odcinku Warszawa Wschodnia - Falenica

Redakcja
537 wyświetleń

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział utrudnienia w podróży liniami S1 i S10 Szybkiej Kolei Miejskiej pomiędzy Warszawą Wschodnią a Falenicą.

25 lat później... idziemy do Internetu
Historia
31 marca 2024

25 lat później... idziemy do Internetu

Redakcja
215 wyświetleń

W marcu 1999 roku ukazał się pierwszy numer "Wiadomości Sąsiedzkich" - wtedy wydawanych jedynie dla osiedla Stara Miłosna. Po dokładnie 25 latach papierowej dystrybucji, na stałe i w pełni przenosimy się do Internetu. A o czym pisaliśmy ćwierć wieku temu?

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda