Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Mikołaj Próchniak
1059 wyświetleń
Kultura
28 kwietnia 2024
Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica, fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica

Za sprawą wniosku Towarzystwa Miłośników Falenicy, rampa kolejowa została wpisana do rejestru zabytków 2 kwietnia. Obiekt ten jest nie tylko reliktem starej infrastruktury kolejowej, ale też świadkiem trudnej historii regionu.  

Kluczowym aspektem rampy jest jej symboliczne powiązanie z dawną społecznością żydowską Falenicy. Przed II wojną światową, rejon Otwocka był ważnym centrum letniskowym - w 1938 przyjmował około 7. tys mieszkańców sezonowych, których większość stanowili Żydzi. Pod koniec 1940 r., władze okupacyjne nakazały przesiedlenia mieszkańców wyznania mojżeszowego. W ramach akcji “Reinhardt” w 1942 r., ze stacji kolejowej Falenica wywieziono ok. 8000 Żydów do nazistowskiego obozu pracy Treblinka. 

Rampa kolejowa “jest materialnym świadectwem historii zagłady polskich Żydów [...] i objęcie jej ochroną konserwatorską leży w interesie społecznym” - czytamy na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. 


Rampa kolejowa przy stacji Warszawa Falenica, fot. Warszawa Nasze Miasto

 

Cmentarz ewangelicko - augsburski przy ul. Kamykowej

Przez doniesienia o zagrożeniu cmentarza ewangelickiego, 9 kwietnia została wszczęta procedura wpisu obiektu do rejestru zabytków nieruchomych. Cmentarz, podobnie jak rampa w Falenicy, stanowi świadectwo skomplikowanej historii osadnictwa i konfliktów Polski w XX wieku. 

Obiekt powstał na przełomie XIX i XX w. dla holenderskich i niemieckich osadników w pobliskich Brzezinach. Służył lokalnej społeczności do 1941 r., kiedy to niemieccy osadnicy zostali przesiedleni przez władze okupacyjne. W 1944 r. cmentarz został zdewastowany przez radzieckich żołnierzy. Od tego czasu, nie mając komu służyć, powoli popadał w ruinę. Na poszczególnych nagrobkach dalej możemy znaleźć nowe znicze. Na innych - butelki piwa. 

Teraz, obiekt jest pod stałym nadzorem pracowników Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Miejmy nadzieję, że zostanie mu oddana należna pamięć. 


Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej, fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Data utworzenia: 28 kwietnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Skarby północnego Mazowsza. Rowerowa majówka
Historia
25 września 2024

Skarby północnego Mazowsza. Rowerowa majówka

Ewa Szlage
203 wyświetleń

Zbliża się jesień. Często wtedy wracamy wspomnieniami m.in. do ciepłych majowych dni. Z cyklu „Sulejówek rowerową grupą stoi” zapraszam do prześledzenia trasy naszej majówki.

Stanisław Moniuszko w WCK Falenica
Kultura
21 maja 2024

Stanisław Moniuszko w WCK Falenica

Kamil Oroń
632 wyświetleń

W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.  

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie
Kultura
3 czerwca 2024

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie

Mikołaj Próchniak
658 wyświetleń

"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"

 

Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda