Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Kim tak naprawdę jest projektant wnętrz?

Wielu z nas, słysząc pojęcie takie jak projektant lub architekt wnętrz, zastanawia się nad tym, kim właściwie jest przeciętny przedstawiciel tego właśnie zawodu, jakie umiejętności powinien posiadać, a także jakie wymagania spełniać. Odpowiedzi na te pytania nie są takie jednoznaczne i proste, jak mogłyby wydawać się w rzeczywistości. Poszukując informacji na temat tego, czy pojęcia takie jak projektant wnętrz oraz architekt mogą być stosowane naprzemiennie, możemy napotkać się z wieloma sprzecznymi informacjami. Oficjalna terminologia zakłada, że projektant jest dokładnie tym samym co architekt wnętrz – niektórzy jednak twierdzą, że w przeciwieństwie do architekta, osoby zajmujące się stricte projektowaniem wnętrz mają zazwyczaj węższy zakres obowiązków. Aby zostać cenionym projektantem wnętrz, aktualnie nie trzeba ukończyć studiów wyższych w tym kierunku. Nie zmienia to jednak faktu, że od osób zajmujących się szeroko pojętą aranżacją wnętrz wymaga się wiedzy i  doświadczenia potwierdzonego chociażby różnego rodzaju certyfikatami.

Artykuł sponsorowany
235 wyświetleń
19 listopada 2023
Kim tak naprawdę jest projektant wnętrz?

Co może zrobić dla nas profesjonalny projektant wnętrz?

 

Projektant wnętrz ma za zadanie wykreować przestrzeń funkcjonalną, zgodną z indywidualnymi preferencjami. Do projektanta wnętrz należą wszelkie zadania, które mają na celu stworzenie w danym wnętrzu warunków sprzyjających komfortowemu użytkowaniu wybranego pomieszczenia. Możemy zatem wywnioskować, że projektowanie wnętrz opiera się na:

  • szczegółowym planowaniu oraz wyposażaniu wnętrz o różnym przeznaczeniu;

  • aranżowaniu przestrzeni odpowiednio do jej przeznaczenia;

  • wybieraniu rozwiązań, które łączą w sobie nowoczesne trendy wnętrzarskie z wygodą użytkowania przestrzeni, uwzględniając przy tym zarówno potrzeby, jak i szczególne upodobania klientów;

  • umiejętnym posługiwaniu się specjalistyczną wiedzą dotyczącą ergonomii aranżacji konkretnych pomieszczeń, a także instalacji;

  • ocenianiu jakości produktów, które wykorzystywane są podczas wcielania projektu w życie.

Projektanci wnętrz cechują się ogromnymi zasobami wiedzy teoretycznej i praktycznej. Pozwalają one na przygotowywanie estetycznych aranżacji, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności. Decydując się na projektanta wnętrz, warto pochylić się nad jego dotychczasowym zasobem wiedzy oraz realizacjami; dzięki dokładnemu zapoznaniu się z pracami wybranego przez nas specjalisty, będziemy mogli po części dowiedzieć się, czego oczekiwać od tego konkretnego fachowca.

 

Czego wymaga się od współczesnych projektantów wnętrz?

 

Praca projektanta wnętrz zazwyczaj skupia się głównie na aranżacji przestrzeni oraz wszystkiego, co jest z nią w jakiś sposób powiązane – mowa tutaj między innymi o urządzeniu pomieszczenia, doboru odpowiednich materiałów, a także o przygotowaniu oferty cenowej czy starannego przeprowadzenia klienta przez każdy etap realizacji. Od projektanta wnętrz wymaga się wrażliwości estetycznej i górnolotnych zdolności technicznych; bardzo często mówi się, że zawód projektanta wnętrz ma w sobie zarówno coś z architekta, jak i dekoratora. W życiu projektanta wnętrz istotną częścią są szkolenia. Dziś można je znaleźć nie tylko w formie stacjonarnej, lecz również online. Świetny przykład stanowi placówka oświatowa CREATOR, organizująca szereg kursów dla tych, którzy chcą zostać projektantami wnętrz. Uczestnicy mogą zdecydować się na kurs stacjonarny lub w formie online. Na stronie internetowej creatorkursy.pl na zainteresowanych czeka szereg szkoleń związanych z aranżacją wnętrz takich jak pokoje dla dzieci, kuchnie czy łazienki. W kompetencjach dobrego projektanta wnętrz powinna znajdować się również umiejętność obsługi programu, jakim jest ArchiCAD – dzięki niemu możliwe jest tworzenie trójwymiarowych rzutów pomieszczeń, a przy tym projektowanie wnętrz z zastosowaniem zasad ergonomii. Bycie projektantem wnętrz to pasjonujące zajęcie, lecz również spore wyzwanie. Wiedza teoretyczna i praktyczna, a także ciągłe doskonalenie warsztatu swojej pracy to nieodłączna część życia osób zajmujących się aranżacją wnętrz. Jeżeli dodatkowo praca ta jest także pasją, stanowi to dodatkowy plus.

 

Data utworzenia: 19 listopada 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Czy kursy i szkolenia są niezbędne w zdobywaniu szczebli kariery?
1 listopada 2023

Czy kursy i szkolenia są niezbędne w zdobywaniu szczebli kariery?

Artykuł sponsorowany
307 wyświetleń

Żyjemy w czasach, gdy wiedza oraz umiejętności to potęga; największa motywacja do nauki oraz zdobywania nowych umiejętności przychodzi zaś zwłaszcza wtedy, kiedy poszukujemy pracy. Staramy się wtedy przyswoić jak najwięcej wiedzy, by zachęcić do siebie nowego pracodawcę, a także wykazać się na rozmowie kwalifikacyjnej. W momencie osiągnięcia wymarzonej posady oraz zadomowienia się w nowej firmie, cały zapał zazwyczaj ulatnia się w eter – tymczasem istnieje wiele możliwości, które dziś pozwalają nam stale dokształcać się w lubianych przez nas tematach. Jedną z takich opcji są szkolenia, które pozwalają się rozwijać, awansować, a nawet rozszerzać zakres obowiązków. Szkolenia mogą być również koniecznością, jeżeli pracuje się w branży, która dość szybko się zmienia. Nawet w dziedzinach, które określane są jako mało dynamiczne, nie można poprzestawać wyłącznie na własnych wiadomościach i doświadczeniach; dobrze jest co jakiś czas odświeżyć posiadaną wiedzę, odpowiednio ją usystematyzować, a tym samym dowiedzieć się czegoś więcej. Szkolenia dają ku temu doskonałą okazję.

Wilgoć na poddaszu? Zobacz co robić, by skutecznie jej zapobiegać!
17 marca 2024

Wilgoć na poddaszu? Zobacz co robić, by skutecznie jej zapobiegać!

Artykuł sponsorowany
109 wyświetleń

Wilgoć na poddaszu stanowi poważny problem, który może sprawić wiele kłopotów mieszkańcom danego budynku; osłabia ona strukturę budynku, a także jest w stanie doprowadzić do rozwoju poważnych chorób zdrowotnych u lokatorów. Mimo to, wiele osób wciąż bagatelizuje pierwsze oznaki pojawienia się wilgoci, traktując ją jak chwilowy problem, który jest w stanie rozwiązać się samoistnie. Tymczasem rzeczywistość jawi się zupełnie inaczej. Ignorowana wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni, a co za tym idzie – konsekwencji związanych z jej obecnością w danym budynku. Dlatego też tak wiele mówi się dziś o efektywnej wentylacji poddasza. To właśnie od jej jakości zależy nasze zdrowie, samopoczucie, a także bezproblemowe użytkowanie pomieszczeń. Już dziś poznaj powody, dla których dobra wentylacja na poddasza to konieczność!

Plany urlopowe - kluczowa procedura dla pracowników i pracodawców
6 marca 2024

Plany urlopowe - kluczowa procedura dla pracowników i pracodawców

Artykuł sponsorowany
126 wyświetleń

Każdej osobie pracującej należy się czas na wypoczynek. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to od Ciebie zależy, w jakim czasie będziesz odpoczywać. Jednakże w przypadku firm zatrudniających pracowników sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Podczas, gdy pracownicy są na urlopie, ktoś musi wykonywać ich pracę. Niekiedy są to koledzy z tego samego działu, a w innym wypadku konieczne staje się zatrudnienie pracownika na zastępstwo. Dlatego, aby sezon urlopowy nie powodował przestojów, wiele firm wymaga od pracowników złożenia planów urlopowych. Wypełnienie ich w odpowiednim czasie jest kluczowe dla zachowania płynności działania przedsiębiorstwa oraz dla zapewnienia pracownikom zasłużonego wypoczynku. Warto zatem zrozumieć, co to są plany urlopowe, kiedy należy je wypełnić oraz jakie są związane z nimi korzyści i obowiązki.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda