Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Instalacja odgromowa – sprawdź, kiedy masz obowiązek ją zamontować!

Burza to zjawisko, które wzbudza lęk w wielu osobach. Zdarza się, że piorun jest w stanie uderzyć w budynek, wywołując przy tym niebezpieczne skutki dla jego mieszkańców – trafienie w materiał niepalny, jak cegła czy beton, jest w stanie wywołać pęknięcie, natomiast uderzenie prosto w przewody elektryczne często doprowadza do ich rozległego uszkodzenia, a także pożaru. Takiego zagrożenia nie należy w żaden sposób lekceważyć, dlatego też przepisy co do instalacji odgromowej są bardzo konkretne. Montaż piorunochronu jest konieczny w przypadku budynków wyższych niż 15 metrów, o powierzchni co najmniej 500 metrów sześciennych. Również gdy konstrukcja wykonana jest z materiałów łatwopalnych bądź zalicza się do obiektów użyteczności publicznej, właściciele mają obowiązek odpowiednio ją zabezpieczyć. W rzeczywistości wielu ekspertów zaleca instalację odgromową wszystkim właścicielom budynków mieszkalnych, niezależnie od ich rodzaju. Współcześnie piorunochron jest więc powszechną instalacją, której głównym zadaniem jest ochrona domu przed negatywnymi skutkami wyładowań. Jak właściwie działa instalacja odgromowa, ile zalet w sobie kryje oraz jaki jest jej koszt? O wszystkim dowiesz się w tym artykule!

 

Artykuł sponsorowany
67 wyświetleń
28 czerwca 2024
Instalacja odgromowa – sprawdź, kiedy masz obowiązek ją zamontować!

Pasywna i aktywna instalacja odgromowa – główne zasady działania

Ze względu na typ działania, piorunochrony możemy podzielić na pasywne oraz aktywne. Pierwszy rodzaj działa na zasadzie przyciągania oraz bezpiecznego odprowadzania ładunku elektrycznego, jaki generuje piorun w momencie uderzenia. W skład tego typu instalacji odgromowej wchodzą kolejno: zwody, przewody odprowadzające oraz uziemienia – z czego każda część odpowiedzialna jest za coś innego. Zwody pełnią rolę „łapaczy” piorunów, zaś przewody odprowadzające transportują ładunek elektryczny do uziemień, które rozpraszają go pod powierzchnią ziemi. Sytuacja prezentuje się nieco inaczej w przypadku aktywnych systemów odgromowych, które działają poprzez wczesne wykrywanie warunków prowadzących do wyładowań. Aktywnie przyciągają piorun do określonego punktu dzięki głowicom odgromowym, które często zawierają w sobie materiały promieniotwórcze bądź jonizatory. To właśnie głowice generują pole elektromagnetyczne, które przyciąga piorun i bezpiecznie rozładowuje jego moc bez konsekwencji.

Decyzja o zamontowaniu piorunochronu nierzadko stanowi inwestycję w bezpieczeństwo mieszkańców budynku oraz ochronę konstrukcji przed potencjalnymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić w wyniku uderzenia pioruna. Współczesne budynki są pełne urządzeń elektronicznych, wrażliwych na skoki napięcia spowodowane między innymi uderzeniem pioruna. Rolą instalacji odgromowej jest ochrona tych urządzeń przed zepsuciem; w grę wchodzi kompleksowe zabezpieczenie drogich gadżetów, jak tablety, komputery czy AGD. Ponadto, instalacja systemu odgromowego minimalizuje ryzyko uszkodzeń struktury budynku. Jak widać, montaż tego typu systemu odgromowego jest w stanie przynieść szereg korzyści. Pozostaje jednak pytanie: ile kosztuje piorunochron?

 

Od czego zależy cena instalacji odgromowej?

Ostateczna cena piorunochronu uzależniona jest od wielu czynników, do których zalicza się przede wszystkim wielkość oraz rodzaj budynku, a także specyficzne wymogi względem jego ochrony (instalacja pasywna/aktywna). Koszt inwestycji waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za budynek mieszkalny. Stawka rośnie, jeżeli mówimy o obiektach komercyjnych czy specjalistycznych, przy których konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych systemów oraz większej liczby komponentów. Montaż instalacji odgromowej realizuje między innymi Polskie Centrum Dachowe – firma, która specjalizuje się w obsłudze dekarskiej dużych i małych przedsiębiorstw wykonawczych. Odpowiednio zamontowany piorunochron to klucz do sukcesu, jeżeli zależy nam na kompleksowej ochronie przed wyładowaniami.

 

Data utworzenia: 28 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Czy warto wybrać mieszkanie na osiedlu zamkniętym?
15 maja 2024

Czy warto wybrać mieszkanie na osiedlu zamkniętym?

Artykuł sponsorowany
146 wyświetleń

Osiedle zamknięte to kompleks mieszkalny, który ogrodzony jest od przestrzeni publicznej płotem lub murem, za który wstęp mają wyłącznie jego mieszkańcy. Coraz więcej osób poszukujących swojego lokum na własność, skłania się ku zamieszkaniu właśnie na osiedlu zamkniętym – głównie przez szereg zalet, jakie płyną z tej opcji. Coraz więcej mieszkańców dużych miast postanawia w pewien sposób odgrodzić się od wszelkich negatywnych aspektów wielkomiejskiego życia; większość nowoczesnych osiedli jest w stanie to zapewnić. Jakie jeszcze zalety skrywają zamknięte osiedla? Postanowiliśmy przywołać kilka z nich.

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Artykuł sponsorowany
178 wyświetleń

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych wnętrz. Jak o nie dbać? Czym powinny się charakteryzować?

Wilgoć na poddaszu? Zobacz co robić, by skutecznie jej zapobiegać!
17 marca 2024

Wilgoć na poddaszu? Zobacz co robić, by skutecznie jej zapobiegać!

Artykuł sponsorowany
227 wyświetleń

Wilgoć na poddaszu stanowi poważny problem, który może sprawić wiele kłopotów mieszkańcom danego budynku; osłabia ona strukturę budynku, a także jest w stanie doprowadzić do rozwoju poważnych chorób zdrowotnych u lokatorów. Mimo to, wiele osób wciąż bagatelizuje pierwsze oznaki pojawienia się wilgoci, traktując ją jak chwilowy problem, który jest w stanie rozwiązać się samoistnie. Tymczasem rzeczywistość jawi się zupełnie inaczej. Ignorowana wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni, a co za tym idzie – konsekwencji związanych z jej obecnością w danym budynku. Dlatego też tak wiele mówi się dziś o efektywnej wentylacji poddasza. To właśnie od jej jakości zależy nasze zdrowie, samopoczucie, a także bezproblemowe użytkowanie pomieszczeń. Już dziś poznaj powody, dla których dobra wentylacja na poddasza to konieczność!

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda