Jeśli do tej pory myślałeś, że windykacja to rozwiązanie prawne zarezerwowane tylko dla banków bądź innych podmiotów udzielających wsparcia finansowego, jesteś w dużym będzie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby windykatorem była osoba prywatna, chcąca odzyskać pieniądze z prywatnych pożyczek. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się, jak spróbować samodzielnie wyegzekwować zapłatę, do kogo skierować się o pomoc w przypadku braku odzewu czy jak zabezpieczyć swoje przyszłe pożyczki prywatne przed nieuczciwymi osobami!
Windykacja pożyczki prywatnej krok po kroku
Każdy ekspert to potwierdzi. Próba odzyskania należnych Ci pieniędzy z prywatnej pożyczki musi rozpocząć się od polubownej windykacji. Ważnym punktem tego typu czynności będzie nawiązanie kontaktu z pożyczkobiorcą. Wykonanie telefonu, wysłanie wiadomości SMS, informacja mailowa lub ta pozostawiona na komunikatorze online – to najlepsze rozwiązania. Jak wygląda ich poziom skuteczności? Niestety miernie, ponieważ zdecydowana większość dłużników zwyczajnie w takich sytuacjach ma tendencje do unikania kontaktu. Wówczas do gry wchodzą nieco poważniejsze już metody w postaci wysłania wezwania do zapłaty – pisma informującego o wysokości zadłużenia i o ewentualnych scenariuszach zbagatelizowania tematu. Łącznie z skierowaniem sprawy do sądu, co znajdzie swój finał w rozpoczęciu procedury windykacyjnej na koszt dłużnika!
W jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek pożyczki prywatnej?
Z prawnego punktu widzenia pożyczka prywatna może mieć identyczny charakter, jak pieniądze wzięte z banku w ramach chociażby kredytu. Szkopuł tkwi jednak w tym, że znacząca większość osób decydujących się na pożyczenie pieniędzy bliskiemu bądź znajomemu rezygnuje z podpisania umowy. Przy większych sumach jest to nawet punkt obowiązkowy, stanowiący przez funkcjonujące w naszym kraju prawo. Dokumentem potwierdzającym zaciągnięcie zobowiązania finansowego nie musi być pisemna, tradycyjna umowa. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale przed sądem za dobry dowód w sprawie może posłużyć historia mailingowa u nawet wiadomości na komunikatorze online z pożyczkobiorcą. Jedynie ustne ustalenia wyeliminują Ci możliwość prawnego ubiegania się o zwrot pieniędzy. Udowodnienie, że pomiędzy stronami doszło do rzeczywistej transakcji jest każdorazowo po stronie osoby pożyczającej gotówkę. Chcesz przygotować tego typu materiały i potrzebujesz kompleksowego wsparcia doświadczonych specjalistów? Odwiedź stronę internetową www.i-kancelaria.pl prowadzoną przez Kancelarię Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy. Tak na dobrą sprawę wsparcie tego typu ekspertów często okazuje się być niezbędne przy skutecznej oraz błyskawicznej windykacji. Samodzielne działania, jak już dobrze wiesz, nie do końca przynoszą oczekiwane rezultaty.
Data utworzenia: 28 czerwca 2024
Burza to zjawisko, które wzbudza lęk w wielu osobach. Zdarza się, że piorun jest w stanie uderzyć w budynek, wywołując przy tym niebezpieczne skutki dla jego mieszkańców – trafienie w materiał niepalny, jak cegła czy beton, jest w stanie wywołać pęknięcie, natomiast uderzenie prosto w przewody elektryczne często doprowadza do ich rozległego uszkodzenia, a także pożaru. Takiego zagrożenia nie należy w żaden sposób lekceważyć, dlatego też przepisy co do instalacji odgromowej są bardzo konkretne. Montaż piorunochronu jest konieczny w przypadku budynków wyższych niż 15 metrów, o powierzchni co najmniej 500 metrów sześciennych. Również gdy konstrukcja wykonana jest z materiałów łatwopalnych bądź zalicza się do obiektów użyteczności publicznej, właściciele mają obowiązek odpowiednio ją zabezpieczyć. W rzeczywistości wielu ekspertów zaleca instalację odgromową wszystkim właścicielom budynków mieszkalnych, niezależnie od ich rodzaju. Współcześnie piorunochron jest więc powszechną instalacją, której głównym zadaniem jest ochrona domu przed negatywnymi skutkami wyładowań. Jak właściwie działa instalacja odgromowa, ile zalet w sobie kryje oraz jaki jest jej koszt? O wszystkim dowiesz się w tym artykule!
Odszkodowanie za straty moralne to bardzo skomplikowany temat. Przede wszystkim dość dużym problemem może być wskazanie konkretnych szkód, powstałych w życiu człowieka po negatywnym wydarzeniu. Wysokość świadczenia za tego typu straty również nie jest łatwa do oszacowania. Tym bardziej, jeżeli mówimy o decyzjach towarzystw ubezpieczeniowych i nieumiejętnej odpowiedzi na przekazywane przez takie instytucje pisma. Chcesz wiedzieć wszystko o odszkodowaniach za straty moralne? Poświęć nam chwilę i przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Jesteśmy przekonani, że to właśnie tutaj znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.
Faktem jest, że polskie społeczeństwo się starzeje. Popierają to między innymi oficjalne dane oraz badania na temat obecności osób starszych w życiu społecznym kraju. Szacuje się, że seniorzy stanowią niemal 20% wszystkich Polaków, a liczby w tej kwestii stale rosną. Możliwe, że za kilkanaście lat, kobiet i mężczyzn 60+ będzie znacznie więcej. Już teraz prognozy stanowią niemałą wskazówkę dla deweloperów oraz agencji nieruchomości, którzy coraz częściej decydują się na budowę niestandardowych mieszkań, w pełni przystosowanych do potrzeb osób w starszym wieku. Jakie cechy mieszkania przyjaznego seniorom są naprawdę istotne? O czym nie powinno się zapominać, tworząc pomieszczenia dla osób starszych? Już dziś poznaj najistotniejsze elementy budownictwa senioralnego i sprawdź, gdzie można znaleźć apartamenty wybudowane z myślą o najstarszej części społeczeństwa!
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?