Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Jakich mieszkań potrzebują współcześni seniorzy? Wyzwania budownictwa senioralnego

Faktem jest, że polskie społeczeństwo się starzeje. Popierają to między innymi oficjalne dane oraz badania na temat obecności osób starszych w życiu społecznym kraju. Szacuje się, że seniorzy stanowią niemal 20% wszystkich Polaków, a liczby w tej kwestii stale rosną. Możliwe, że za kilkanaście lat, kobiet i mężczyzn 60+ będzie znacznie więcej. Już teraz prognozy stanowią niemałą wskazówkę dla deweloperów oraz agencji nieruchomości, którzy coraz częściej decydują się na budowę niestandardowych mieszkań, w pełni przystosowanych do potrzeb osób w starszym wieku. Jakie cechy mieszkania przyjaznego seniorom są naprawdę istotne? O czym nie powinno się zapominać, tworząc pomieszczenia dla osób starszych? Już dziś poznaj najistotniejsze elementy budownictwa senioralnego i sprawdź, gdzie można znaleźć apartamenty wybudowane z myślą o najstarszej części społeczeństwa!

Artykuł sponsorowany
307 wyświetleń
18 czerwca 2024
Jakich mieszkań potrzebują współcześni seniorzy? Wyzwania budownictwa senioralnego

Mieszkanie dla seniora – sprawdź,czym powinno się charakteryzować!

Przystosowanie mieszkania dla seniora wymaga szczegółowej wiedzy na temat specyficznych potrzeb osób starszych. Budownictwo senioralne skupia się wokół kilku haseł, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują: bezpieczeństwo, wygoda, pomoc. Mieszkanie bezpieczne to lokum skonstruowane w taki sposób, by minimalizować możliwość wystąpienia jakichkolwiek niebezpieczeństw czy wypadków w trakcie użytkowania. Powinno być ono na tyle przestronne, by było możliwe poruszanie się po nim na wózku, a przy tym pozbawione przeszkód w postaci krawędzi, progów czy przewodów. Stabilna, nieśliska nawierzchnia oraz dobre oświetlenie to kolejne elementy, jakie powinno się uwzględniać w przypadku mieszkań dla seniorów. Najczęściej używane sprzęty oraz elementy powinny być umieszczone na konkretnych wysokościach, które w żaden sposób nie wymagają schylania i są dostępne dla osób, które poruszają się samodzielnie, jak i tych jeżdżących na wózku inwalidzkim.

Dostosowanie całego mieszkania do potrzeb seniora to skomplikowany proces, wymagający przemyślenia oraz wzięcia pod uwagę naprawdę wielu aspektów. W związku z tym, powinno się od samego początku zwracać uwagę na istotne szczegóły, takie jak rozmieszczenie pomieszczeń czy zabezpieczenie wszelkiego rodzaju wystających kabli. Osoba starsza nie powinna być w żaden sposób ograniczana przez lokum, w jakim się znajduje – funkcjonalność to bowiem jeden z głównych celów mieszkalnictwa senioralnego.

 

Osiedle dla seniorów rozwiązaniem problemu starzejącego się społeczeństwa?

Niezależnie od wieku, każdy ma prawo czuć się dobrze w swoim mieszkaniu. W związku z rosnącą liczbą seniorów w Polsce, a także specyficznym potrzebom jakie wykazuje ta grupa osób, coraz częściej słyszy się o powstawaniu specjalnych budynków mieszkalnych, które składają się wyłącznie z apartamentów dla osób starszych. Także pojęcie takie jak osiedle dla seniorów nie jest już niczym obcym. Jednym z takich miejsc jest Ostoja Seniora – kompleks budynków ulokowanych na już istniejącym osiedlu, znajdującym się na obrzeżach Łodzi. Miejsce powstało z myślą o seniorach i dla seniorów. Mieszkania są w pełni przystosowane do wymagań osób starszych, a w budynku znajdują się dodatkowe udogodnienia w postaci wspólnej kuchni, restauracji czy kliniki medycznej. Idea powstawania tego typu budynków jest prosta: zapewnić wszystkim seniorom godne warunki, a także możliwość integracji z osobami w podobnym wieku.

 

Data utworzenia: 18 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Wycieczka dla seniora – o czym musisz pamiętać?

Wycieczka dla seniora – o czym musisz pamiętać?

Redakcja
474 wyświetleń
Seniorzy zaliczają się do jednej z największych grup turystycznych w Polsce. Nie tylko korzystają z oferty wycieczek klubowych czy usług biura podróży – coraz częściej decydują się na wyjazd indywidualny. Mimo swojego wieku, wiele seniorów uwielbia podróżować i właśnie z tego powodu nie ograniczają się tylko do jednego sposobu podróżowania. Niemniej, starsze osoby mają swoje potrzeby i ograniczenia, z którymi młodsze osoby nie mają zbyt wiele wspólnego. Dlatego przygotowanie wycieczki dla seniora okazać się może sporym wyzwaniem dla bliskich, którzy chcą podarować niesamowite wrażenia miłośnikowi lub miłośniczce podróży. Decyzje co do miejsca wycieczki i jej przebiegu powinny być wysoce przemyślane i dobrane w oparciu o stan zdrowia, mobilność i samopoczucie. Również dobór hotelu nie może być przypadkowy a podyktowany atrakcyjnymi warunkami dostosowanymi do seniorów.
Przeczytaj nasz poradnik. Pod lupą odszkodowanie za straty moralne – sprawdź!
28 czerwca 2024

Przeczytaj nasz poradnik. Pod lupą odszkodowanie za straty moralne – sprawdź!

Artykuł sponsorowany
263 wyświetleń

Odszkodowanie za straty moralne to bardzo skomplikowany temat. Przede wszystkim dość dużym problemem może być wskazanie konkretnych szkód, powstałych w życiu człowieka po negatywnym wydarzeniu. Wysokość świadczenia za tego typu straty również nie jest łatwa do oszacowania. Tym bardziej, jeżeli mówimy o decyzjach towarzystw ubezpieczeniowych i nieumiejętnej odpowiedzi na przekazywane przez takie instytucje pisma. Chcesz wiedzieć wszystko o odszkodowaniach za straty moralne? Poświęć nam chwilę i przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Jesteśmy przekonani, że to właśnie tutaj znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.

Mieć kota na punkcie kota, czyli o mruczkach w Japonii
18 czerwca 2024

Mieć kota na punkcie kota, czyli o mruczkach w Japonii

Artykuł sponsorowany
315 wyświetleń

Koty w wielu kulturach uznawane są za zwierzęta tajemnicze, które chodzą własnymi ścieżkami i posiadają wiedzę, z którą nie zamierzają podzielić się z byle kim. Zwierzęta te zostały szczególnie pokochane w Japonii, gdzie od wieków stanowiły nieodłączne towarzystwo człowieka, a także były  elementem symboliki – ich obecność niosła za sobą mistycyzm oraz szczęście. Niektórzy postrzegali koty również pod względem demonicznym, jednak przez dłuższy czas koty w Japonii stanowiły symbol dobrobytu, więc w domach posiadali je wyłącznie arystokraci. W okresie Edo, gdy ogólny poziom życia mieszkańców Japonii uległ znacznemu polepszeniu, przez co zwierzęta te zamieszkały w domach wszystkich Japończyków. Obecnie koty w Japonii są o wiele bardziej popularne od psów, a turyści po dziś dzień mogą odwiedzać kocie wyspy, na których zwierzęta żyją na wolności i są otoczone szczególną ochron przez tamtejszych mieszkańców. Co więcej, w sklepach z japońskimi pamiątkami można napotkać szereg różnego rodzaju kocich pamiątek, wśród których szczególną popularność zyskały maneki-neko – koty, których głównym zadaniem jest przynoszenie szczęścia.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda