Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Fundacja K.I.D.S. przeniosła Bank Krwi niemal na blok operacyjny Centrum Zdrowia Dziecka

700 metrów, dwa piętra w dół, 45 stopni, 4 korytarze, 2 piętra w górę, 2300 kroków. Przez 40 lat transport krwi na blok operacyjny  w Instytucie“Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” był torem przeszkód. Aż do teraz.

Redakcja
574 wyświetleń
Kultura
22 maja 2020
Fundacja K.I.D.S. przeniosła Bank Krwi niemal na blok operacyjny Centrum Zdrowia Dziecka
700 metrów, dwa piętra w dół, 45 stopni, 4 korytarze, 2 piętra w górę, 2300 kroków. Przez 40 lat transport krwi na blok operacyjny  w Instytucie“Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” był torem przeszkód. Aż do teraz.
 

Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali ogłosił oficjalne zakończenie największego ze zrealizowanych dotychczas projektów - zmodernizowana Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi już działa w nowej lokalizacji. Do tej pory pracownicy szpitala, którzy dostarczali krew na blok operacyjny, musieli pokonać skomplikowaną, ponad 700-metrową trasę. Dziś transport ratujących życie płynów i preparatów to tylko chwila - teraz Bank Krwi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sal operacyjnych.

Bank Krwi w Centrum Zdrowia Dziecka nazywany jest „sercem szpitala”. Tylko w 2020 roku wydał już niemal 6 000 jednostek koncentratów krwinek i osocza. Od 40 lat jego wnętrza nie były odnawiane, a odległa lokalizacja nie sprzyjała walce o życie pacjentów. Fundacja K.I.D.S. postanowiła to zmienić. Czas na bloku operacyjnym jest kluczowy dla lekarzy i pacjentów - liczy się każda sekunda, dlatego lokalizacja Banku Krwi w jego sąsiedztwie jest tak ważna.

Modernizacja i przeniesienie Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej to projekt o wartości niemal 500 000 zł. Jego realizacja było możliwa, dzięki inicjatywie Fundacji K.I.D.S., która pod koniec 2019 roku zorganizowała wyjątkowy koncert “Wielcy Artyści Małym Pacjentom”. Podczas wydarzenia wystąpiły pro bono światowe gwiazdy opery - Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, a koncert poprowadziła Patrycja Piekutowska, prezes Fundacji K.I.D.S., wybitna skrzypaczka i ambasador Centrum Zdrowia Dziecka. Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, a całość poprowadził maestro Ruben Silva. Realizacja na światowym poziomie zgromadziła ponad tysięczną publiczność, a środki ze sprzedaży biletów i cegiełki od darczyńców zasiliły budżet projektu. Dodatkowo inicjatywę wsparła Fundacja Towarzystwo Przyjaciół CZD im dr n. med. Jolanty Chmielik, która pokryła koszty doprowadzenia poczty pneumatycznej oraz Fundacja Serce Dziecka, która zakupiła urządzenie chłodnicze oraz przekazała środki na organizację koncertu.

Blisko i nowocześnie

„Cały projekt był niezwykle przemyślany. Naszą nową Pracownię dzieli od bloku operacyjnego jedyne 30 metrów, a jej nowoczesne pomieszczenia i wyposażenie wspierają nas w codziennej pracy. Dla przykładu, bardzo dobrze została usytuowana i zaprojektowana ekspedycja.  Dzięki temu, iż zostało zamontowane okno podawcze, przyjmowanie i wydawanie krwi, i jej preparatów jest wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pracowników - szczególnie w dobie koronawirusa” - mówi mgr Anna Kwiatek, która od ponad 25 lat koordynuje działania Pracowni.

Bank Krwi w IPCZD został wyposażony w sprzęt chłodniczy, w tym nowe zamrażarki do magazynowania osocza i lodówki, w których umieszczane są próbki pacjentów i odczynniki serologiczne. Zamontowana nowoczesna klimatyzacja zapewnia stałą, prawidłową temperaturę, która nie tylko poprawia komfort pracy, ale przede wszystkim stwarza odpowiednie warunki do przechowywania różnego rodzaju preparatów i prawidłowego działania analizatorów immunohematologicznych.

Fundacji K.I.D.S. zależało, aby poza dogodną lokalizacją, nowa Pracownia spełniała wszystkie współczesne standardy i wymagania technologiczne, a także była przyjaznym środowiskiem pracy. Właśnie dlatego w projekcie uwzględniono również pomieszczenia pracownicze, które przy 24-godzinnych zmianach są niezwykle istotne - pokój socjalny z wydzieloną częścią do spożywania posiłków oraz odpoczynku, a także łazienkę z kabiną prysznicową. Zadbano również o odpowiednią kolorystykę pomieszczeń, która ma wspomagać skupienie, zwiększać kreatywność oraz zmniejszać stres podczas pracy.

Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi współpracuje z 28 oddziałami i 10 poradniami IPCZD, w szczególności z Blokiem Operacyjnym, Oddziałem Intensywnej Terapii I, Oddziałem Intensywnej Terapii II. 

 

O FUNDACJI

Fundacja K.I.D.S. to Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali - powstała, by zmieniać szpitale w przyjazne szpitale przyszłości. Wprowadza do nich innowacje i nowe technologie. Wiemy, że na proces leczenia ma wpływ wiele czynników. Dlatego w swoich działaniach łączymy różne perspektywy i patrzymy na szpital oczami dzieci, rodziców i tych, którzy walczą o ich zdrowie. Naszym pierwszym projektem jest rewitalizacja Centrum Zdrowia Dziecka, jednego z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Europie. Aby przyspieszyć powrót dzieci do domu stworzymy centrum zdalnej opieki wykorzystujący innowacyjne rozwiązania telemedycyny. Więcej informacji znajdziesz na: www.kids.org.pl

Data utworzenia: 22 maja 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Kultura
28 kwietnia 2024

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mikołaj Próchniak
779 wyświetleń

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”
Kultura
20 marca 2024

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”

Maja Parysek
660 wyświetleń

Po hucznych karnawałowych zabawach w stylu Bollywood i Hollywood marzec rozpoczęliśmy koncertem z okazji Święta Kobiet. Wystąpiła dwójka utalentowanych artystów – wokalistka Antonina Kiepuszewska oraz pianista Piotr Rokitnicki. W repertuarze znalazły się wspaniałe arie operowe i przeboje operetkowe oraz znane standardy musicalowe.

Powstał Rembertowski Klub Filmowy
Kultura
20 marca 2024

Powstał Rembertowski Klub Filmowy

Redakcja
759 wyświetleń

Dla wielbicieli dobrego kina pojawiła się nowa okazja do oglądania filmów. Co miesiąc Rembertowski Klub Filmowy organizuje seanse dla dorosłych oraz dla dzieci, gdzie prezentowane są największe hity kinowe.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda