Jak co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Zgłaszać mogą się szkoły, biblioteki, instytucje kultury.
W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. Z powodu pandemii już w zeszłym roku formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Organizatorzy zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole.
W tym roku materiały zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – MIŁOŚĆ. „Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza” – czytamy na stronie Muzeum POLIN. Dla wszystkich zgłoszonych do akcji Żonkile będą też zorganizowane szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych. O terminach tych szkoleń zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową.
Termin zgłoszeń dla szkół, bibliotek i instytucji kultury to 15 kwietnia 2022 r.
Muzeum czeka także na zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami/wolontariuszkami akcji. Muzeum szuka osób w wieku od 14 lat, które 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczać przechodniom papierowe żonkile i informować o akcji. Zgłoszenia dla wolontariuszy trwają do 20 lutego.
Źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/dolacz-do-akcji-zonkile
Data utworzenia: 26 stycznia 2022
Z okazji wakacji wiele warszawskich instytucji kulturalnych organizuje pokazy filmów na świeżym powietrzu. Wszyscy pewnie słyszeli o kinie plenerowym w Kinotece Pałacu Kultury, ale po co jechać aż do centrum, kiedy sąsiedzkie inicjatywy odbywają się praktycznie za naszymi podwórkami? Oto oferta kin plenerowych na prawym brzegu, podzielona na dzielnice.
Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.
"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"
Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?