Jak co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Zgłaszać mogą się szkoły, biblioteki, instytucje kultury.
W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. Z powodu pandemii już w zeszłym roku formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Organizatorzy zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole.
W tym roku materiały zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – MIŁOŚĆ. „Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza” – czytamy na stronie Muzeum POLIN. Dla wszystkich zgłoszonych do akcji Żonkile będą też zorganizowane szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych. O terminach tych szkoleń zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową.
Termin zgłoszeń dla szkół, bibliotek i instytucji kultury to 15 kwietnia 2022 r.
Muzeum czeka także na zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami/wolontariuszkami akcji. Muzeum szuka osób w wieku od 14 lat, które 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczać przechodniom papierowe żonkile i informować o akcji. Zgłoszenia dla wolontariuszy trwają do 20 lutego.
Źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/dolacz-do-akcji-zonkile
Data utworzenia: 26 stycznia 2022
Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?