Jak co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Zgłaszać mogą się szkoły, biblioteki, instytucje kultury.
W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. Z powodu pandemii już w zeszłym roku formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Organizatorzy zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole.
W tym roku materiały zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – MIŁOŚĆ. „Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza” – czytamy na stronie Muzeum POLIN. Dla wszystkich zgłoszonych do akcji Żonkile będą też zorganizowane szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych. O terminach tych szkoleń zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową.
Termin zgłoszeń dla szkół, bibliotek i instytucji kultury to 15 kwietnia 2022 r.
Muzeum czeka także na zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami/wolontariuszkami akcji. Muzeum szuka osób w wieku od 14 lat, które 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczać przechodniom papierowe żonkile i informować o akcji. Zgłoszenia dla wolontariuszy trwają do 20 lutego.
Źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/dolacz-do-akcji-zonkile
Data utworzenia: 26 stycznia 2022
„WesołART” to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?