Jak co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Zgłaszać mogą się szkoły, biblioteki, instytucje kultury.
W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. Z powodu pandemii już w zeszłym roku formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Organizatorzy zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole.
W tym roku materiały zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – MIŁOŚĆ. „Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza” – czytamy na stronie Muzeum POLIN. Dla wszystkich zgłoszonych do akcji Żonkile będą też zorganizowane szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych. O terminach tych szkoleń zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową.
Termin zgłoszeń dla szkół, bibliotek i instytucji kultury to 15 kwietnia 2022 r.
Muzeum czeka także na zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami/wolontariuszkami akcji. Muzeum szuka osób w wieku od 14 lat, które 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczać przechodniom papierowe żonkile i informować o akcji. Zgłoszenia dla wolontariuszy trwają do 20 lutego.
Źródło: https://kultura.um.warszawa.pl/-/dolacz-do-akcji-zonkile
Data utworzenia: 26 stycznia 2022
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?