Niedługo, już 31 maja, zakończy się etap oceny projektów budżetu obywatelskiego. W tym roku w Wesołej zostało zgłoszonych ponad 60 inicjatyw, a ponad 20 w samej Starej Miłosnej. Finalnie, 19 projektów na osiedlu zostanie podanych do głosowania, które będzie miało miejsce między 15 a 30 czerwca. W tym gronie możemy znaleźć dużo ciekawych pomysłów, jak np. zakup nowych książek i audiobooków dla biblioteki publicznej, instalację tablic edukacyjnych o dzikach, czy warsztaty z samoobrony dla mieszkańców. Wyłoniły się również projekty na większą skalę, zakładające zmianę tkanki urbanistycznej Starej Miłosnej. Te inicjatywy, z uwagi na swój charakter, nieuniknienie wiążą się z istotną zmianą wyglądu i funkcjonowania osiedla, przez co warto im się bliżej przyjrzeć. Co więc proponują mieszkańcy Starej Miłosnej?
"Kanałek" w Starej Miłosnej, fot. Dariusz Kowalczyk
Zielone skwery rekreacyjne polepszające retencję wody
Projekt “Skwerki Syrenki” jest odpowiedzią na brak dobrze zagospodarowanych przestrzeni przy staro miłośniańskim “kanałku”. Czy nam się to podoba czy nie, nasza “rzeczka” stanowi swego rodzaju wizytówkę osiedla, która łączy wszystkie jego części w jedną spójną całość. Wręcz kuriozalny jest więc prawie całkowity brak dobrze zaprojektowanych zielonych przestrzeni u jej brzegu.
Projekt zakłada wyznaczenie trzech takich terenów przy “kanałku”: na skrzyżowaniu ulic Złotej Jesieni / Fabrycznej, Kameliowej / Jana Pawła, oraz Granicznej / Borkowskiej. Nowe skwery rekreacyjno-wypoczynkowe mają być pokryte zarówno drzewami, jak i różnorodną zielenią niską, zarówno upiększając osiedle, jak i poprawiając poziom retencji wody przy brzegu. Nie zabraknie też ławek, śmietników oraz tablic edukacyjnych, zapewniając wygodne miejsce do odpoczynku.
Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/30047
Tężnia przy ul. Fabrycznej, fot. UM Warszawa
Odnowa terenu tężni
Tężnia przy ulicy Fabrycznej i otaczająca ją zielona przestrzeń mają potencjał na stworzenie kluczowego terenu rekreacyjnego w samym centrum Starej Miłosnej. Niestety, obecne kępki trawy i krzaki dookoła obiektu pozostawiają wiele do życzenia. Projekt odnowy tego terenu zakłada więc posadzenie nowych ozdobnych drzew, krzewów i aromatycznych kwiatów, jak też posianie trawy i pielęgnację istniejącej zieleni. Jak pisze autorka projektu, zielony skwer przy tężni powinien cieszyć mieszkańców i być “wytchnieniem i ozdobą przestrzeni osiedla”. Miejmy nadzieję, że czy to przez tę inicjatywę, czy przez działania dzielnicy, doczekamy się przyjaznego i pięknego azylu w centrum Starej Miłosnej.
Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/28958
Ul. Jana Pawła II, fot. Google Street View
Jana Pawła II jako aleja miejska
Ulica Jana Pawła II to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w Starej Miłosnej. Funkcjonuje od wielu lat jako arteria osiedla, pozwalając na wygodną komunikację samochodową, autobusową czy pieszą. Naturalne jest więc, że mieszkańcy chcieliby cieszyć się piękną ulicą godną statusu miejskiej alei. Według tego projektu, pierwszym krokiem w takim przedsięwzięciu jest zadbanie o słupy oświetleniowe. Obecnie są one postawione “po dyletancku”, jak informuje strona inicjatywy. Niektóre są wbite w trawniki, inne niepoprawnie pomalowane, a jeszcze inne po prostu źle zainstalowane. Projekt dzieli 140 istniejących słupów oświetleniowych na 4 grupy, zależnie od poziomu pracy jaki wymagałaby ich renowacja. Dzięki temu proponowane są realne, proste rozwiązania na problem, z którym Stara Miłosna boryka się od lat.
Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/29889
Inwentaryzacja i pielęgnacja drzew
Stara Miłosna w dużej części zawdzięcza swój urok wszechobecnej zieleni. Gdzie się nie obejrzymy, widać drzewa, kwiaty i krzewy. Projekt “1, 2, 3… Drzewa się liczą” skupia się właśnie na tym aspekcie osiedla. Proponowane przedsięwzięcie może nie jest porywające, ale za to bardzo potrzebne - zakłada bowiem zadbanie o drzewostan osiedla poprzez inwentaryzację drzew w Starej Miłosnej, pielęgnację najstarszych okazów, oraz edukację mieszkańców na ten temat. Podany przez autorkę plan działania jest skrupulatny i sensowny, co umożliwiłoby opiekę nad kluczowym aspektem naszego osiedla.
Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/29112
Ul. Fabryczna, fot. Google Street View
Modernizacja Fabrycznej
Ulica Fabryczna jest swoistym łącznikiem pomiędzy centralną Starą Miłosną a ruchliwym Traktem Brzeskim. Dlatego też ważne jest zadbanie o jej wygląd i poprawne funkcjonowanie, co zauważyli autorzy tego projektu. Obecnie, ulica nie jest wyposażona w poprawną infrastrukturę wodną. Ścieki są postawione nierówno, a po deszczu przy krawężnikach stoją kałuże. Projekt zakłada więc modernizację ulicy poprzez naprawienie rowów odwadniających, wypoziomowanie nawierzchni z kostki od ich strony, oraz renowację poboczy. Proponowane jest też wykonanie zielonej zatoczki dla ławek, a także ich wymiana na typ warszawski.
Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/30242
Plac zabaw przy ul. Jana Pawła II, fot. Robert K.
Wymiana nawierzchni na placach zabaw
Mieszkańcy Starej Miłosnej przygotowali dwa projekty zajmujące się modernizacją osiedlowych placów zabaw. Jeden przewiduje wymianę zniszczonej części nawierzchni na dwóch placówkach: przy ul. Jeździeckiej i Jana Pawła II. Drugi projekt proponuje renowację “sfatygowanej nawierzchni na nową kolorową, bezpieczną i antypoślizgową” również na placu przy ul. Jana Pawła II. Inicjatywy te mają na celu zapewnienie przyjaznego miejsca zabaw dla dzieci, eliminując zagrożenia jakie powstają z powodu zniszczonego podłoża. Place zabaw to ważne miejsca integracji dla rodzin - ważne jest więc aby poprawnie o nie zadbano.
Link do projektu nr.1: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/30026
Link do projektu nr. 2: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/28979
Data utworzenia: 13 maja 2024
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
10 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na początku serdecznie powitano wszystkich zaproszonych gości: Dyrektora szkoły Panią Edytę Maruszak, wicedyrektor Panią Katarzynę Wiercioch, wicedyrektor Panią Kingę Sadlej, nauczycieli oraz licznie przybyłych rodziców.
Akademickie Liceum Korczaka – pod taką marką będzie funkcjonować szkoła średnia znana wcześniej jako „Autorskie Liceum” Fundacji Kultura i Nauka. Liceum poprowadzi warszawska Uczelnia Korczaka, która od 30 lat specjalizuje się m.in. w kształceniu nauczycieli, pedagogów i psychologów.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?