…jedna z najpiękniejszych harcerskich piosenek, którą jak Polska długa i szeroka śpiewają harcerki i harcerze przy swoich ogniskach. To od niej wziął nazwę działający w Wesołej – Szczep 44 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Zielony Płomień”.
W roku 1998 na osiedlu Stara Miłosna powstała drużyna męska, rok później na tym samym osiedlu drużyna żeńska, aż wreszcie wraz z rozrastaniem się jednostek powstał szczep, który zasięgiem działania objął całą naszą dzielnicę.
Jak łatwo policzyć, w tym roku mijają 22 lata, od kiedy to swoją pracę wychowawczą zaczęli
w Wesołej harcerze, a następnie harcerki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dziś szczep „Zielony Płomień” liczy około 150 zuchów i harcerzy, skupionych w pięciu jednostkach:
- zuchy (wiek 7-11 lat)
44 Mazowiecka Gromada Zuchenek „Ogród Marzeń” – dziewczynki
44 Warszawska Gromada Zuchów „Wschodnia Gwardia” – chłopcy
- harcerze (wiek od 12 lat)
44 Mazowiecka Drużyna Harcerek „Archandraja” im. Elżbiety Zawackiej „Zo” – dziewczynki
44 Warszawska Drużyna Harcerzy „Stanica” im. Króla Kazimierza III Wielkiego – chłopcy (Stara Miłosna)
44 Warszawska Drużyna Harcerzy „Kedyw” im. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” – chłopcy (Wesoła-Centrum)
Harcerstwo, tak jak las, jest stałym elementem krajobrazu Wesołej i jednym z najprężniej działających stowarzyszeń na naszym terenie. Praca harcerska odbywa się niemalże bez przerwy. Tylko w tym roku w Wesołej odbędzie się ponad 300 zbiórek zastępów harcerskich, do tego dojdą zbiórki drużyn i gromad zuchowych, uroczystości kościelne i państwowe
oraz obozy letnie, biwaki i wyjazdy zimowe.
Harcerze i harcerki rozwijają się, zdobywając kolejne stopnie i sprawności. Nad przebiegiem pracy jednostek czuwają wykwalifikowane kadry – najczęściej studenci, którzy poświęcają swój wolny czas na harcerstwo. Cała ta działalność jest wolontariatem, a instruktorzy nie pobierają za swoją służbę wynagrodzenia. Mimo tego praca harcerska wiąże się z konkretnymi kosztami.
ZHR utrzymuje się ze składek członków, dotacji i darowizn, ale sprzęt pionierski
i biwakowy oraz jego konserwacja są zazwyczaj kosztowne. Do tego trzeba doliczyć materiały programowe i sprzęt urozmaicający nasze zbiórki. Dlatego jak co roku zachęcamy naszych przyjaciół i sympatyków harcerstwa do przekazania 1% swojego podatku na lokalnie działające środowisko harcerskie. Przekazując 1% swojego podatku naszym środowiskom, wspierasz nasze codzienne działania.
Można to zrobić, wypełniając swoje rozliczenie PIT, wpisując po kolei w odpowiednie rubryki:
KRS: 0000057720
cel szczegółowy: MAZ-44-SZCZEP
Z góry dziękujemy za wsparcie!
Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Hubert Zieliński
szczepowy
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?