Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Zdjęcia pobudzające zmysły – krótko o wielkiej mocy fotografii kulinarnej

Na pewno każdy z nas choć raz doświadczył uczucia głodu w momencie, gdy przeglądając media społecznościowe natknął się na niesamowitą fotografię hamburgera z frytkami, ciasta czekoladowego czy jeszcze parującej pizzy. Fotografia kulinarna to dziedzina fotografii, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna – powodem w dużej mierze jest zwiększona świadomość ludzi w kwestiach odpowiedniego odżywiania, chęci samodzielnego przygotowywania posiłku czy potrzebą spędzenia czasu w wyjątkowej restauracji. Każde z tych pragnień wywołuje zapotrzebowanie na dobre, apetyczne i przyciągające wzrok klienta zdjęcia. Z usług fotografa kulinarnego korzystają lokale, firmy kateringowe, dietetycy czy autorzy książek kulinarnych. Można więc wysnuć wniosek, że fotografia kulinarna znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie celem jest zachęcenie odbiorcy do wypróbowania danego produktu czy przepisu i przekonania się, czy smakuje on tak dobrze, jak wygląda.

Artykuł sponsorowany
242 wyświetleń
1 listopada 2023
Zdjęcia pobudzające zmysły – krótko o wielkiej mocy fotografii kulinarnej

Poznaj czynniki, które składają się na jakościowe zdjęcie!

 

Fotografia kulinarna w dużej mierze opiera się na starannie dobranych dodatkach. Zupełnie tak samo, jak modelki do sesji potrzebują ciekawych ubrań, tak samo jedzenie wymaga odpowiedniej oprawy. Niezbędne będzie również tło fotograficzne, jakie znaleźć można między innymi na stronie bingoland.pl. Sklep internetowy posiada specjalne tła dedykowane sesjom kulinarnym i produktowym. Popularnym elementem wykorzystywanym w fotografii są również drewniane deski, świetnie komponujące się z jedzeniem przez swoją naturalność. Kolejnym rozwiązaniem są również marmurowe blaty kuchenne, na których fotografuje się przygotowane dania. Z podłożem, zupełnie jak z tłami od Bingoland, można dowolnie eksperymentować – ograniczeniem zdaje się być wyłącznie wyobraźnia fotografa. Oczywiście, nie ma dobrego zdjęcia bez odpowiedniego oświetlenia; najbardziej wdzięcznym światłem będzie przede wszystkim to naturalne, jednak ze względu na jego minusy (ograniczone możliwości modyfikacji, mała ilość światła zimą, niemożność uzyskania jednolitości między kadrami), warto wyposażyć się dodatkowo w lampy światła ciągłego; jest ono łatwe do opanowania, doskonale widać na nim rozkład cieni, a także łatwo ocenić zależność mocy poszczególnych lamp czy wymieszać je ze światłem naturalnym. Także sprzęt do wykonywania sesji powinien być jakościowy. W momencie gdy mamy wszystkie elementy, czas na sesję!

 

Kompozycja ma ogromne znaczenie!

 

Gdy jedzenie jest już gotowe, tło przygotowane, a aparat w pełni naładowany, czas na ułożenie kompozycji. To właśnie ona odgrywa istotną rolę, bezpośrednio oddziałując na odbiór zdjęcia przez konsumenta. Przy budowaniu kompozycji zaleca się, aby mieć podgląd na żywo na ekranie komputera – kąt widzenia obiektywu różni się od naszego, dlatego też tak ważne jest odpowiednie ustawienie kadry. Bardzo ważne, by podczas komponowania scenerii zachować umiar, jednocześnie nie pozostawiając pustego kadru. Istnieje wiele ciekawych sposobów na stworzenie smakowitych kompozycji.

  • Pierwszą z nich jest sfotografowanie głównego dania wraz z towarzystwem w postaci pasujących do niego dodatków – jak burger z frytkami i gazowanym napojem.

  • Drugim sposobem jest swoiste rozebranie produktu na czynniki pierwsze i wykorzystanie ich do uzupełnienia kadru. Najprostszym przykładem jest pizza z mozzarellą, pomidorkami cherry i rukolą – produkty te mogą wystąpić nie tylko na pizzy, lecz również jako tło. Lekko przyrumieniona pizza na drewnianej desce w towarzystwie kuleczek mozzarelli, pomidorków cherry oraz liści rukoli na pewno pobudzi kubki smakowe niejednej osoby!

  • Trzeci sposób dotyczy przede wszystkim większych dań, czyli wszelkiego rodzaju ciast, zapiekanek, pieczeni. Dobrym sposobem na wyeksponowanie estetyki dania jest umieszczenie na talerzu jednego z kawałków, stawiając go na pierwszym planie, przy jednoczesnym umieszczeniu w tle całego dania, które doskonale uzupełni jego kadr.

Fotografia kulinarna daje masę możliwości na popisanie się swoją kreatywnością i nieszablonowym sposobem myślenia. Warto spróbować w niej swoich sił, ze względu na fakt, że z roku na rok rozwija się ona coraz bardziej!

 

Data utworzenia: 1 listopada 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Mieszkanie blisko metra – dlaczego warto?
8 grudnia 2023

Mieszkanie blisko metra – dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany
187 wyświetleń

Kupno lokalu mieszkalnego w centrum Warszawy to marzenie wielu osób. Nie tylko zapewnia ono wygodę życia w sercu miasta, ale również stanowi znakomitą inwestycję na przyszłość. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się zakup mieszkania blisko metra, dzięki czemu z łatwością możemy dotrzeć do pracy, szkoły czy na interesujące wydarzenia w centrum. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto rozważyć zakup nieruchomości w centrum Warszawy i jakie korzyści to ze sobą niesie.

Dlaczego tak ważne w pielęgnacji jest złuszczanie naskórka?
19 listopada 2023

Dlaczego tak ważne w pielęgnacji jest złuszczanie naskórka?

Artykuł sponsorowany
242 wyświetleń

Szacuje się, że nasza skóra regeneruje się przez około 28 dni – z wiekiem ten proces jest w stanie wydłużyć się nawet do 50 dni. W jednym cyklu odnowy, tkanka złuszcza wierzchnią warstwę, a martwe komórki naskórka powstają na powierzchni, osadzając się na niej. W ten sposób zaczynają zatykać się pory skóry, które w towarzystwie zanieczyszczeń oraz sebum doprowadzają do pojawiania się nieestetycznych, a czasem i bolesnych wyprysków. Nieoczyszczone pory to doskonałe środowisko beztlenowe do rozwoju bakterii, które odpowiedzialne są za wywoływanie trądziku. Właśnie z tego powodu tak ważne jest stopniowe złuszczanie naskórka za pomocą odpowiednich peelingów twarzy: by zapobiec bolesnym wykwitom, powstawaniu zaskórników, a także pojawianiu się stanów zapalnych. Ciekawostkę stanowi fakt, że peelingi skóry wykonywano już w starożytności, wykorzystując ku temu sproszkowane muszle czy zmielone ziarna bądź pestki, korzystając przy tym również z mocy enzymów roślinnych – zwyczaje kosmetyczne i prozdrowotne naszych przodków zostały z nami do dziś, a najlepszym dowodem jest szereg peelingów do ciała dostępny w drogeriach.

Kim tak naprawdę jest projektant wnętrz?
19 listopada 2023

Kim tak naprawdę jest projektant wnętrz?

Artykuł sponsorowany
221 wyświetleń

Wielu z nas, słysząc pojęcie takie jak projektant lub architekt wnętrz, zastanawia się nad tym, kim właściwie jest przeciętny przedstawiciel tego właśnie zawodu, jakie umiejętności powinien posiadać, a także jakie wymagania spełniać. Odpowiedzi na te pytania nie są takie jednoznaczne i proste, jak mogłyby wydawać się w rzeczywistości. Poszukując informacji na temat tego, czy pojęcia takie jak projektant wnętrz oraz architekt mogą być stosowane naprzemiennie, możemy napotkać się z wieloma sprzecznymi informacjami. Oficjalna terminologia zakłada, że projektant jest dokładnie tym samym co architekt wnętrz – niektórzy jednak twierdzą, że w przeciwieństwie do architekta, osoby zajmujące się stricte projektowaniem wnętrz mają zazwyczaj węższy zakres obowiązków. Aby zostać cenionym projektantem wnętrz, aktualnie nie trzeba ukończyć studiów wyższych w tym kierunku. Nie zmienia to jednak faktu, że od osób zajmujących się szeroko pojętą aranżacją wnętrz wymaga się wiedzy i  doświadczenia potwierdzonego chociażby różnego rodzaju certyfikatami.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda