Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Z Wesołowskim PTTK w Skalnych Miastach

W dniach 19-22 października odbyła się kolejna górska wyprawa Wesołowskiego PTTK. Tym razem naszym celem były Góry Stołowe. I to zarówno część polska: znane zapewne większości Błędne Skały i Szczeliniec Wielki jak i część czeska: Skalne Miasto Adrspach oraz Teplickie Skały.

Marcin Jędrzejewski
218 wyświetleń
Sport
25 października 2023
Z Wesołowskim PTTK w Skalnych Miastach
Błędne Skały na granicy Polsko-Czeskiej

Choć prognozy pogody nie były najlepsze, to jednak dopisało nam szczęście. I o ile w Błędnych Skałach i na Szczelińcu chodziliśmy w nisko wędrujących chmurach, to Czechy przywitały nas obłędną słoneczną pogodą, dzięki której mogliśmy nacieszyć oczy nieziemskimi widokami.

Urodę Adrspachu docenili nie tylko wielcy romantycy tacy jak Gethe, który bywał tam częstym gościem, ale też i filmowcy, bowiem jego skalne labirynty pojawiły się w filmowej adaptacji „Opowieści z Narnii”. I nic dziwnego, bo całe Góry Stołowe są miejscem unikatowym. Wypiętrzyły się 30 mln lat temu w miejscu późno kredowego Morza Czeskiego. Zbudowane są z kilku rodzajów piaskowców, ułożonych w poziomych płytach. Na skutek ruchów górotwórczych a potem erozji, powstały liczne grupy skalne i skaliste wąwozy, tworzące całe labirynty rzeczywiście przypominające skalne miasta.

Trudno ocenić które z tych miejsc jest najpiękniejsze. Każde bowiem ma swój odrębny charakter i klimat. Błędne Skały są mniej monumentalne, za to tworzą bardzo zwarty kompleks, z bardzo wąskimi przejściami i charakterystycznymi obłymi ostańcami. Szczeliniec za to jest położony na skaju uskoku tektonicznego, tworząc od północnej strony potężne urwisko, poprzecinane wąskimi, głębokimi rozpadlinami. Adrsbach i Teplickie Skały są zdecydowanie większe, natomiast z małymi wyjątkami jest tam więcej przestrzeni, przejścia i wąwozy są dużo szersze za to otaczające je skały dużo wyższe.

Nam podobały się wszystkie te miejsca, szkoda że na zdjęciach, których kilka zamieszczam, nie daje się odczuć potęgi i skali występujących tam skalnych urwisk. Dla zobrazowania powiem tylko, że na jeden ze szczytów Teplickich Skał (jeden z niższych) prowadzą schody i drabiny. Spragnieni widoków aby dostać się na taras widokowy muszą wspiąć się po 300 stopniach…

A już wkrótce nasze koło PTTK organizuje kolejny wyjazd, tym razem w dniach 30 listopada-3 grudnia wybieramy się szukać zimy na Babiej Górze i Pilsku. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wyjazdami z naszym kołem to zapraszamy na stronę internetową www.pttkwesola.pl tam znajdą państwo więcej informacji o naszych planowanych wyjazdach a także galerię zdjęć z tych, które się już odbyły.

Serdecznie zapraszamy! 

Data utworzenia: 25 października 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Wycieczki po zajezdniach autobusowych
31 maja 2022

Wycieczki po zajezdniach autobusowych

Redakcja
615 wyświetleń
Miejskie Zakłady Autobusowe przygotowały wycieczki po wszystkich zajezdniach. Oferta jest przygotowana dla osób zainteresowanych pracą za kierownicą autobusu Cztery wycieczki odbędą się 7 czerwca (zajezdnia „Woronicza”), 14 czerwca („Kleszczowa”), 21 czerwca („Ostrobramska”) oraz 28 czerwca („Stalowa”). Podczas dwugodzinnego spotkania będzie można zwiedzić zajezdnię, zapoznać się z pracą kierowcy, porozmawiać z nim i rozwiać ewentualne wątpliwości.
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie
Kultura
21 września 2020

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie

Redakcja
684 wyświetleń
Do 23 października uczniowie z Warszawy i sąsiednich gmin mogą nadsyłać prace na konkurs o naszej metropolii. Czekamy na plany wycieczek – do wygrania aparaty fotograficzne, czytniki książek i słuchawki.
Turniej Ula Cup 2023 w klubie tenisowym Break
Sport
9 listopada 2023

Turniej Ula Cup 2023 w klubie tenisowym Break

Magda Szmyd
130 wyświetleń

Turniej Ula Cup 2023 w klubie tenisowym Break za nami. Od teraz będą nam się kojarzyły z nim takie cudne zapachy i tajemne nazwy jak Bao Oil, Tiger Balm i Citronella.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2023 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda