Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Z Wesołowskim PTTK w Skalnych Miastach

W dniach 19-22 października odbyła się kolejna górska wyprawa Wesołowskiego PTTK. Tym razem naszym celem były Góry Stołowe. I to zarówno część polska: znane zapewne większości Błędne Skały i Szczeliniec Wielki jak i część czeska: Skalne Miasto Adrspach oraz Teplickie Skały.

Marcin Jędrzejewski
499 wyświetleń
Sport
25 października 2023
Z Wesołowskim PTTK w Skalnych Miastach
Błędne Skały na granicy Polsko-Czeskiej

Choć prognozy pogody nie były najlepsze, to jednak dopisało nam szczęście. I o ile w Błędnych Skałach i na Szczelińcu chodziliśmy w nisko wędrujących chmurach, to Czechy przywitały nas obłędną słoneczną pogodą, dzięki której mogliśmy nacieszyć oczy nieziemskimi widokami.

Urodę Adrspachu docenili nie tylko wielcy romantycy tacy jak Gethe, który bywał tam częstym gościem, ale też i filmowcy, bowiem jego skalne labirynty pojawiły się w filmowej adaptacji „Opowieści z Narnii”. I nic dziwnego, bo całe Góry Stołowe są miejscem unikatowym. Wypiętrzyły się 30 mln lat temu w miejscu późno kredowego Morza Czeskiego. Zbudowane są z kilku rodzajów piaskowców, ułożonych w poziomych płytach. Na skutek ruchów górotwórczych a potem erozji, powstały liczne grupy skalne i skaliste wąwozy, tworzące całe labirynty rzeczywiście przypominające skalne miasta.

Trudno ocenić które z tych miejsc jest najpiękniejsze. Każde bowiem ma swój odrębny charakter i klimat. Błędne Skały są mniej monumentalne, za to tworzą bardzo zwarty kompleks, z bardzo wąskimi przejściami i charakterystycznymi obłymi ostańcami. Szczeliniec za to jest położony na skaju uskoku tektonicznego, tworząc od północnej strony potężne urwisko, poprzecinane wąskimi, głębokimi rozpadlinami. Adrsbach i Teplickie Skały są zdecydowanie większe, natomiast z małymi wyjątkami jest tam więcej przestrzeni, przejścia i wąwozy są dużo szersze za to otaczające je skały dużo wyższe.

Nam podobały się wszystkie te miejsca, szkoda że na zdjęciach, których kilka zamieszczam, nie daje się odczuć potęgi i skali występujących tam skalnych urwisk. Dla zobrazowania powiem tylko, że na jeden ze szczytów Teplickich Skał (jeden z niższych) prowadzą schody i drabiny. Spragnieni widoków aby dostać się na taras widokowy muszą wspiąć się po 300 stopniach…

A już wkrótce nasze koło PTTK organizuje kolejny wyjazd, tym razem w dniach 30 listopada-3 grudnia wybieramy się szukać zimy na Babiej Górze i Pilsku. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wyjazdami z naszym kołem to zapraszamy na stronę internetową www.pttkwesola.pl tam znajdą państwo więcej informacji o naszych planowanych wyjazdach a także galerię zdjęć z tych, które się już odbyły.

Serdecznie zapraszamy! 

Data utworzenia: 25 października 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Zimowy wyjazd PTTK Wesoła na Babią Górę
Sport
21 października 2023

Zimowy wyjazd PTTK Wesoła na Babią Górę

Marcin Jędrzejewski
510 wyświetleń

Babia Góra, zwana też czasem Królową Niepogody, to tak naprawdę wyniosły masyw górski, którego najwyższy szczyt Diablak (1725 mnpm) często jest nazywany mylnie Babią Górą. Leży w Beskidzie Żywieckim i jest jego najwyższym pasmem, za Tatrami najwyższym w kraju. Osamotniony szczyt Diablaka wznosi się wysoko ponad okolicę, co powoduje, że warunki pogodowe bywają tam bardzo zmienne. Za to jak trafi się na słoneczną aurę to widoki są naprawdę powalające.

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie
Kultura
21 września 2020

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie

Redakcja
940 wyświetleń
Do 23 października uczniowie z Warszawy i sąsiednich gmin mogą nadsyłać prace na konkurs o naszej metropolii. Czekamy na plany wycieczek – do wygrania aparaty fotograficzne, czytniki książek i słuchawki.
PTTK zaprasza
Warto poczytać
20 lutego 2024

PTTK zaprasza

Marcin Jędrzejewski - Prezes Koła
374 wyświetleń

Koło PTTK nr 4 w Wesołej działa już prawie 15 lat. W tym czasie zorganizowaliśmy nieomal 200 wyjazdów i wycieczek.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda