Zanieczyszczenie środowiska hałasem staje się coraz większym problemem. Szacuje się, że blisko 1/10 mieszkańców Warszawy może być narażona na nadmierny hałas. By móc reagować, miasto potrzebuje aktualnej mapy akustycznej miasta.
Zanieczyszczenie środowiska hałasem staje się coraz większym problemem. Szacuje się, że blisko 1/10 mieszkańców Warszawy może być narażona na nadmierny hałas. By móc reagować, miasto potrzebuje aktualnej mapy akustycznej miasta.
Stolica posiada mapę akustyczną m.st. Warszawy z 2017 r., którą znaleźć można na stronie internetowej. Mapę akustyczną należy aktualizować co 5 lat, dlatego miasto rozpisało właśnie przetarg na sporządzenie nowej wersji mapy. Szczegółowe informacje na temat przetargu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu.
Zgodnie z wymaganiami dyrektywy Unii Europejskiej oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska miasta powyżej 100 tys. mieszkańców zobowiązane są do sporządzenia strategicznych map akustycznych. Tworzy się je w celu zlokalizowania najbardziej narażonych na hałas miejsc, ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach związanych z hałasem środowiska, tworzenia programów ochrony środowiska przed hałasem i programów danych dla monitoringu środowiska.
Badania wykazują, że życie w hałasie wpływa negatywnie na ludzki organizm oraz na środowisko, a walka z nim ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców. Powstawanie map akustycznych jest więc niezbędne dla osób odpowiedzialnych za projektowanie infrastruktury miasta. Są one narzędziem, które pozwala z większą świadomością planować zagospodarowanie przestrzeni miejskiej - umożliwiają zidentyfikowanie najważniejszych źródeł hałasu w sąsiedztwie i zaplanowanie działań ograniczających uciążliwość dla mieszkańców.
Są one także przydatne dla mieszkańców. Każdy może sprawdzić, jakie dopuszczalne normy hałasu są w danej okolicy i jak rozkłada się hałas w otoczeniu. To istotne dla osób poszukujących miejsca do zamieszkania i chcących wybrać lokalizację zapewniającą spokój i komfort.
Strategiczne mapy akustyczne są przekazywane Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, na tej podstawie dokonuje oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji zmian w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Marszałek Województwa opracowuje projekt uchwały w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem, który jest konsultowany z mieszkańcami.
Data utworzenia: 13 sierpnia 2021
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?