Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Użyteczne nieużytki – dzika przyroda dostępna dla mieszkańców

W ostatnich latach zostały przebadane warszawskie nieużytki. Inwentaryzacji dokonali eksperci z różnych dziedzin, analizując przydatność terenów niezagospodarowanej zieleni oraz ich atrakcyjność dla mieszkańców. Wyniki badań wskazują, że warto zachować taką przyrodę, a także próbować wykorzystać jej potencjał rekreacyjny.
Redakcja
302 wyświetleń
26 listopada 2021
Użyteczne nieużytki – dzika przyroda dostępna dla mieszkańców

W ostatnich latach zostały przebadane warszawskie nieużytki. Inwentaryzacji dokonali eksperci z różnych dziedzin, analizując przydatność terenów niezagospodarowanej zieleni oraz ich atrakcyjność dla mieszkańców. Wyniki badań wskazują, że warto zachować taką przyrodę, a także próbować wykorzystać jej potencjał rekreacyjny.

Nieużytki mają wartość przyrodniczą

Warszawa należy do najbardziej zielonych stolic Europy. W mieście znajduje się aż 86 parków, z których 32 pozostają pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Mieszkańcy mogą korzystać z 279 zieleńców czy łąk miejskich – tylko w zeszłym roku stworzono nowe na powierzchni ponad 82 tys. mkw. Mogą też podziwiać pięknie urządzoną zieleń na placach, skwerach czy zaaranżowaną przy ulicach. Warszawiacy coraz chętniej i częściej odpoczywają w miejscach, do których przyciąga ich przyroda nieuporządkowana, a takich również w stolicy nie brakuje. Obszary zieleni nieformalnej zachwycają różnorodnością biologiczną. Mają też znaczenie w kontekście podejmowanych przez Warszawę inicjatyw  związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i adaptowaniem się do ich skutków.

W latach 2017-2019 stolica zrealizowała unijny projekt „Inwentaryzacja i waloryzacja wybranych terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w Warszawie – potencjał przyrodniczy i społeczny nieużytków”. Interdyscyplinarny zespół botaników, entomologów, ornitologów, architektów krajobrazu, ekonomistów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy szczegółowo przebadał 25 niezagospodarowanych terenów zieleni o łącznej powierzchni około 350 ha, co stanowi ponad 10% powierzchni miasta. To więcej, niż liczona razem powierzchnia wszystkich parków. Opisano pokryte roślinnością miejsca nad Wisłą, tereny, które kiedyś były przemysłowe czy kolejowe, a także położone w pobliżu osiedli mieszkaniowych.

Specjaliści dowiedli, że korzyści, jakie czerpiemy z przyrody, są praktycznie takie same niezależnie od tego, czy zieleń jest zaprojektowana, czy nieuporządkowana. Zieleń miejska każdego typu oczyszcza powietrze, pochłania dwutlenek węgla, retencjonuje wodę, chłodzi i umożliwia mieszkańcom wypoczynek. Formalne i dzikie tereny zieleni w Warszawie w porównywalnym stopniu są siedliskiem dla roślin oraz zwierząt.

Na opisywanych nieużytkach wyróżniono 41 typów zbiorowisk roślinnych. Znaleziono kilka roślin rzadkich i chronionych, m.in. rukiew wodną, kruszczyk szerokolistny, wilżynę cierniową, turzycę zwisłą. W dolinie Wisły odnotowano ponad sto gatunków roślin naczyniowych, czyli mniej więcej tyle, ile występuje w parkach. Badania wykazały, że rośliny nieużytków zazwyczaj intensywniej niż rosnące w parkach pobierają dwutlenek węgla i oddają do atmosfery tlen.

Z racji tego, że wiele siedlisk miejskich jest pozbawionych miejsc lęgowych dla ptaków, nieużytki stają się idealnymi miejscami spełniającymi ich potrzeby. Na badanych terenach nieformalnej zieleni zinwentaryzowano ponad 100 gatunków ptaków, m.in.: nurogęś, płochacza, dzięcioła średniego, czarnego i zielonego, sikorę czarnogłową i kaczkę mandarynkę. Zaobserwowano także pożyteczne owady, m.in. wiele gatunków chrząszczy i aż 19 gatunków trzmieli.

Warszawiacy lubią dziką przyrodę

Tereny zieleni nieurządzonej to nieoczywiste skarby na mapie Warszawy. Z przeprowadzonych badań ankietowych wynika, że mieszkańcy potrzebują zróżnicowanych obszarów zieleni – od reprezentacyjnych, po czarne perły, jakimi są naturalne zbiorowiska roślin. Analizy wskazują, że niektóre (częściowo zagospodarowane) nieużytki mogą stać się miejscami wypoczynku, pozwalającymi na zrelaksowanie się tak, jak w parkach miejskich.

Wizualnie obszary nieużytków podobają się mieszkańcom w podobnym stopniu, co zaprojektowane ekosystemy. Szczególnie, jeśli zapewniają widoki na wodę. Najatrakcyjniejszy warszawski nieużytek to prawy brzeg Wisły, na którym zachwyca bujna i zróżnicowana roślinność.

Badania wykazały również, że warszawskie niezagospodarowane obszary zieleni są intensywnie użytkowane przez mieszkańców w celach rekreacji. Ważna jest jednak odległość nieużytku od miejsca zamieszkania. Z jednym wyjątkiem – tereny nad Wisłą oceniono jako tak atrakcyjne, że warte odwiedzania mimo znacznej nawet odległości. Wysokie miejsca na liście ulubionych scenerii dzikiej przyrody zajmują też krajobrazy leśne z rozproszonym zadrzewieniem i dobiegającym do runa światłem słonecznym, niekoszone łąki i ziołorośla.

Mieszkańcy nie oczekują i nie lubią nadmiernej ingerencji w nieuporządkowaną przyrodę. Doceniają np. budowę ścieżek o naturalnej nawierzchni czy zaopatrywanie terenu w małą architekturę.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/uzyteczne-nieuzytki-dzika-przyroda-dostepna-dla-mieszkancow

Data utworzenia: 26 listopada 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej
26 września 2023

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej

Redakcja
239 wyświetleń
Jutro o godzinie 8 rano rozpocznie się remont wesołowskiej ul. Długiej. W związku z tym od jutra odcinek między ulicami Przejazdową i Piękną zostanie wyłączony z ruchu. Zakaz wjazdu w Długą nie będzie dotyczył osób dojeżdżających do posesji. Kierowcy ominą utrudnienia ulicami: Piękną, Wspólną i Przejazdową. Prace zakończą się na początku grudnia.
Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!
22 września 2023

Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!

Redakcja
271 wyświetleń
Straż Miejska w Warszawie ostrzega: uwaga na fałszywe wezwania! Według zgłoszeń mieszkańców oszuści w stolicy wkładają za wycieraczki samochodów podrobione wezwania do zapłaty.
Dzień Bez Samochodu 22 września
21 września 2023

Dzień Bez Samochodu 22 września

Redakcja
272 wyświetleń
Przypominamy, że już jutro wypada
#DzieńBezSamochodu🙂 To coroczne wydarzenie ma propagować komunikację miejską i zachęcać do korzystania z niej. Jak zawsze przez cały dzień we wszystkich pojazdach Warszawski Transport Publiczny nie będzie trzeba kasować biletów (lub kart miejskich i im podobnych).

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda