Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Urodziny Pragi

10 lutego to święto prawobrzeżnej dzielnicy Praga, bo to właśnie tego dnia przed 374 laty nadano jej prawa miejskie. Dzisiejsza Praga to jedna z najciekawszych warszawskich dzielnic, pełna historycznych miejsc i tętniąca życiem, ale też stale się zmieniająca.
Redakcja
385 wyświetleń
11 lutego 2022
Urodziny Pragi
10 lutego to święto prawobrzeżnej dzielnicy Praga, bo to właśnie tego dnia przed 374 laty nadano jej prawa miejskie. Dzisiejsza Praga to jedna z najciekawszych warszawskich dzielnic, pełna historycznych miejsc i tętniąca życiem, ale też stale się zmieniająca.

Od 2015 roku udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców Pragi dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji. Przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne. Miejskie dotacje przeznaczono też na remont fasad praskich kamienic, np. przy ul. Jagiellońskiej 56, ul. Ząbkowskiej 33 i przy ul. Floriańskiej 8. Ta ostatnia została wzniesiona w latach 1912-1913, a rekonstrukcję jej fasady wykonano na podstawie archiwalnych zdjęć.

Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce - Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe oraz przestrzeń wystawienniczo–edukacyjna. Więcej informacji na temat aktualnego programu teatru znajduje się na stronie: teatrbaj.pl(otwiera się w nowej karcie).

Od niedawna otwarty jest także Pałacyk Konopackiego. Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września jest dostępny dla wszystkich. Jest to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne. Więcej informacji na temat aktualnego programu znajduje się na stronie: facebook.com/PalacykKonopackiego(otwiera się w nowej karcie).

Przed kilkoma miesiącami zakończył się remont tzw. drewniaka przy ul. Środkowej 9. Parterowy budynek po kilku latach remontu odzyskał urok i blask, nie tracąc przy tym historycznego charakteru i ponownie służy dzieciom, które są pod opieką Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Najbliższe otoczenie drewniaka również nabrało nowoczesnego charakteru.

Od ubiegłego roku mieszkańcy Pragi mają do dyspozycji niezwykłą przestrzeń – pracownię FabLab prowadzoną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. W Centrum Kreatywności Targowa warszawiacy mogą uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Prowadzone są tam też zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztatownia wyposażona jest m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Więcej informacji na stronie: fablabwarszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).

Program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Miasto już pracuje nad nowym, miejskim programem rewitalizacji.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/urodziny-pragi

Data utworzenia: 11 lutego 2022

zobacz również

Czytaj więcej

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej
26 września 2023

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej

Redakcja
239 wyświetleń
Jutro o godzinie 8 rano rozpocznie się remont wesołowskiej ul. Długiej. W związku z tym od jutra odcinek między ulicami Przejazdową i Piękną zostanie wyłączony z ruchu. Zakaz wjazdu w Długą nie będzie dotyczył osób dojeżdżających do posesji. Kierowcy ominą utrudnienia ulicami: Piękną, Wspólną i Przejazdową. Prace zakończą się na początku grudnia.
Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!
22 września 2023

Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!

Redakcja
272 wyświetleń
Straż Miejska w Warszawie ostrzega: uwaga na fałszywe wezwania! Według zgłoszeń mieszkańców oszuści w stolicy wkładają za wycieraczki samochodów podrobione wezwania do zapłaty.
Dzień Bez Samochodu 22 września
21 września 2023

Dzień Bez Samochodu 22 września

Redakcja
274 wyświetleń
Przypominamy, że już jutro wypada
#DzieńBezSamochodu🙂 To coroczne wydarzenie ma propagować komunikację miejską i zachęcać do korzystania z niej. Jak zawsze przez cały dzień we wszystkich pojazdach Warszawski Transport Publiczny nie będzie trzeba kasować biletów (lub kart miejskich i im podobnych).

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda