Od 2015 roku udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców Pragi dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji. Przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne. Miejskie dotacje przeznaczono też na remont fasad praskich kamienic, np. przy ul. Jagiellońskiej 56, ul. Ząbkowskiej 33 i przy ul. Floriańskiej 8. Ta ostatnia została wzniesiona w latach 1912-1913, a rekonstrukcję jej fasady wykonano na podstawie archiwalnych zdjęć.
Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce - Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe oraz przestrzeń wystawienniczo–edukacyjna. Więcej informacji na temat aktualnego programu teatru znajduje się na stronie: teatrbaj.pl(otwiera się w nowej karcie).
Od niedawna otwarty jest także Pałacyk Konopackiego. Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września jest dostępny dla wszystkich. Jest to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne. Więcej informacji na temat aktualnego programu znajduje się na stronie: facebook.com/PalacykKonopackiego(otwiera się w nowej karcie).
Przed kilkoma miesiącami zakończył się remont tzw. drewniaka przy ul. Środkowej 9. Parterowy budynek po kilku latach remontu odzyskał urok i blask, nie tracąc przy tym historycznego charakteru i ponownie służy dzieciom, które są pod opieką Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Najbliższe otoczenie drewniaka również nabrało nowoczesnego charakteru.
Od ubiegłego roku mieszkańcy Pragi mają do dyspozycji niezwykłą przestrzeń – pracownię FabLab prowadzoną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. W Centrum Kreatywności Targowa warszawiacy mogą uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Prowadzone są tam też zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztatownia wyposażona jest m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Więcej informacji na stronie: fablabwarszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).
Program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Miasto już pracuje nad nowym, miejskim programem rewitalizacji.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/urodziny-pragi
Data utworzenia: 11 lutego 2022
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?