Od 2015 roku udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców Pragi dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji. Przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne. Miejskie dotacje przeznaczono też na remont fasad praskich kamienic, np. przy ul. Jagiellońskiej 56, ul. Ząbkowskiej 33 i przy ul. Floriańskiej 8. Ta ostatnia została wzniesiona w latach 1912-1913, a rekonstrukcję jej fasady wykonano na podstawie archiwalnych zdjęć.
Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce - Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe oraz przestrzeń wystawienniczo–edukacyjna. Więcej informacji na temat aktualnego programu teatru znajduje się na stronie: teatrbaj.pl(otwiera się w nowej karcie).
Od niedawna otwarty jest także Pałacyk Konopackiego. Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września jest dostępny dla wszystkich. Jest to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne. Więcej informacji na temat aktualnego programu znajduje się na stronie: facebook.com/PalacykKonopackiego(otwiera się w nowej karcie).
Przed kilkoma miesiącami zakończył się remont tzw. drewniaka przy ul. Środkowej 9. Parterowy budynek po kilku latach remontu odzyskał urok i blask, nie tracąc przy tym historycznego charakteru i ponownie służy dzieciom, które są pod opieką Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Najbliższe otoczenie drewniaka również nabrało nowoczesnego charakteru.
Od ubiegłego roku mieszkańcy Pragi mają do dyspozycji niezwykłą przestrzeń – pracownię FabLab prowadzoną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. W Centrum Kreatywności Targowa warszawiacy mogą uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Prowadzone są tam też zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztatownia wyposażona jest m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Więcej informacji na stronie: fablabwarszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).
Program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Miasto już pracuje nad nowym, miejskim programem rewitalizacji.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/urodziny-pragi
Data utworzenia: 11 lutego 2022
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?