Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Służące i służący: recenzja książki

Dziś ponownie przychodzimy do Was z czymś nieco innym. Przedstawiamy recenzję książki "Służące i służący. Literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX wieku". Recenzję przygotował Maurycy Jędrzejewski. Książkę podarowało nam wydawnictwo PWN Moc wiedzy, za co serdecznie dziękujemy. Opisywaną publikację, jak i wiele innych, znajdziecie na stronie wydawnictwa.
Redakcja
236 wyświetleń
Służące i służący: recenzja książki
Dziś ponownie przychodzimy do Was z czymś nieco innym. Przedstawiamy recenzję książki "Służące i służący. Literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX wieku". Recenzję przygotował Maurycy Jędrzejewski. Książkę podarowało nam wydawnictwo PWN Moc wiedzy, za co serdecznie dziękujemy. Opisywaną publikację, jak i wiele innych, znajdziecie na stronie wydawnictwa.
 
Jak często czytając jakąś książkę zwracamy uwagę na pełenkontekst ówczesnych realiów? Oczywiście rzeczy takie jak obyczaje, tło historyczne czy normy społeczne rzucają się w oczy od razu. Natomiast literatura - zwłaszcza ta XIX i XX wieku - przyzwyczaiła nas do pewnych standardów, tak, że na pewne aspekty zbudowanego świata nie zwracamy już zbytnio uwagi. Ten ciekawy problem podejmuje Emanuela Tatarkiewicz w książce “Służące i służący. Literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX wieku”. Niech nie zmyli Was tytuł! Ta publikacja nie jest jedynie powtórką do matury z polskiego. To naprawdę świetna książka popularnonaukowa, która w przystępny i ciekawy sposób przybliża tło polskich klasyków literatury.
 
Jak wskazuje nazwa książki, autorka analizuje wizerunki służby w opisach polskich powieściopisarzy. Tatarkiewicz poświęca jednak samej analizie tylko część książki; duży fragment “Służących...” to ciekawie nakreślony kontekst historyczny i socjologiczny, z wyjaśnieniem różnych funkcji i ról w gospodarstwach, relacji międzyludzkich czy życia codziennego służby. Na pewno znacie takie stanowiska jak lokaj, kucharz czy leśniczy. Niektórzy zapewne wiedzą kim był ekonom czy masztalerz. Ale czy ktoś ma pojęcie, czym zajmował się chłopak kredensowy lub kredencerz? Oprócz wyjaśnienia obowiązków poszczególnych ról, autorka często dodaje fragmenty dzieł literackich, co pomaga umieścić dane stanowisko w kontekście literackim i historycznym. Przeczytamy tu m.in. o służbie w dziełach Mickiewicza, Gombrowicza, Orzeszkowej, Prusa, Reymonta i wielu innych wybitnych twórców. Mamy także bardzo przyjemny dodatek wizualny w postaci wielu dzieł sztuki z XIX i XX wieku. Ten aspekt pozwala na całkowitą immersję odbiorcy i choć książka napisana jest językiem popularnonaukowym, a nie literackim, to bardzo łatwo zanurzyć się w świat ówczesnych epok.
 
Prócz rozdziałów dotyczących poszczególnych stanowisk, relacji z pracodawcami czy życiu codziennym, spora część książki poświęcona jest warunkom zatrudnienia służby. Tatarkiewicz spostrzega, że o ile przez dużą część czasu służące i służący byli traktowani przez swoich pracodawców bez należytej dozy szacunku, o tyle zdarzały się przypadki wzajemnego respektu i traktowania służby na poziomie. Czy wiecie na przykład, że słynne zakończenie “Ferdydurke” wymyśliła pokojówka Gombrowicza? Autor ponoć był tak zachwycony jej pomysłem, że mówił potem, że była to najmądrzejsza osoba w jego domu.
 
Polecam tę książkę z całego serca. Zwłaszcza powinna spodobać się osobom zainteresowanym historią i literaturą polską, choć jej przystępny język sprawia, że jest ona w zasadzie dla każdego. Jako ciekawostkę na koniec dodam, że pradziadek Tatarkiewicz, Władysław Klik, był stangretem w pałacu Kuklinowie. Jeśli ktoś nie wie, kim jest stangret i co robił, to najlepiej dowiedzieć się czytając “Służące i służących”.
 
PWN 2022

zobacz również

Czytaj więcej

Wawer inwestuje w energię słoneczną
8 listopada 2023

Wawer inwestuje w energię słoneczną

Redakcja
373 wyświetleń

Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy
20 października 2023

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy

Redakcja
544 wyświetleń

Do 15 listopada przyjmowane są zgłoszenia do XXIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku.

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej
26 września 2023

Od jutra remont ul. Długiej w Wesołej

Redakcja
313 wyświetleń
Jutro o godzinie 8 rano rozpocznie się remont wesołowskiej ul. Długiej. W związku z tym od jutra odcinek między ulicami Przejazdową i Piękną zostanie wyłączony z ruchu. Zakaz wjazdu w Długą nie będzie dotyczył osób dojeżdżających do posesji. Kierowcy ominą utrudnienia ulicami: Piękną, Wspólną i Przejazdową. Prace zakończą się na początku grudnia.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda