Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom omikron BA.1 lub BA.4/5. Ponadto według zapewnień we wrześniu do Polski powinno trafić ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na omikron BA.1 i BA 4/5, które chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją w blisko 90 proc. przypadków.
Decyzją rządu pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej.
Szczepienia czwartą dawką mogą przyjmować osoby w wieku 12+, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Zdrowia szczepienie dawką przypominającą ozdrowieńców należy realizować w odstępie co najmniej trzech miesięcy od infekcji SARS-CoV-2.
Skierowanie na szczepienie drugą dawką przypominającą będą wystawione automatycznie przez system, przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 90 dni) od daty podania poprzedniej dawki.
W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia oceniając odstęp od ostatniego szczepienia (minimum 90 dni) oraz wiek pacjenta.
Data utworzenia: 19 września 2022
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?