,,Książki dla Biblioteki w Wesołej”, ,,Wodociąg, kanalizacja burzowa, jezdnia asfaltowa z chodnikiem jako dojście do przedszkola ROBUŚ - od ul. Cyklamenowej do ul. Magnolii”, ,,Chodnik wzdłuż Traktu Brzeskiego”, ,, Stopery parkingowe i zagospodarowanie skwerku dla SP 173” czy ,,Progi zwalniające na ulicy Teodozji” to tylko 5 z 50 propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego 2021 naszej dzielnicy. W połowie stycznia zakończył się proces zgłaszania pomysłów na wykorzystanie przyznanej naszej dzielnicy puli 831 114 zł. Do 6 maja potrwa weryfikacja projektów, a 29 maja poznamy projekty poddane pod głosowanie.
Tylko z pozoru czas weryfikacji projektów jest długi, ale to proces bardzo żmudny. Do 6 maja pracownicy urzędu oceniają m.in., czy dany pomysł można zrealizować w zaproponowanym miejscu, szacują koszt jego realizacji, sprawdzają zgodność z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców oraz z kompetencjami miasta. Jak czytamy na oficjalnej stronie Budżetu Obywatelskiego Warszawa: Możliwe, że po przeprowadzonej analizie okaże się, że w projekcie niezbędne jest wprowadzenie zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie mieszkańców. W takim wypadku, pracownicy urzędu kontaktują się z autorem, przedstawiają proponowany zakres zmian i wyjaśniają, z czego wynika konieczność ich wprowadzenia. Do zaproponowanych zmian autor pomysłu może odnieść się w ciągu sześciu dni od dnia uzyskania informacji z urzędu. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł zostanie oceniony negatywnie.
Istotną kwestią jest fakt, że już na tym etapie możemy wysłać pytania dotyczące wybranego projektu przez specjalny przycisk „Wyślij pytanie autorowi” na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl w zakładce PRZEGLĄDAJ PROJEKTY, a także wyrazić opinię o danym pomyśle. Taka sama zasada dotyczy projektów ogólnomiejskich, których w edycji na rok 2021 zgłoszono 196.
Głosować na wybrane projekty będziemy od 15 do 30 czerwca 2020 roku. Zwycięskie pomysły poznamy 16 lipca 2020 r.
Smucić może niestety fakt, że w edycji na rok 2021 zgłosiliśmy najmniej pomysłów na wykorzystanie środków przyznanych naszej dzielnicy w ramach budżetu partycypacyjnego. Najwięcej propozycji zgłosili mieszkańcy Bielan (170), Białołęki (160) oraz Mokotowa (152). W całej Warszawie zgłoszono 2242 projekty.