Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności w czasie epidemii

Na terenie Warszawy działają placówki buforowe, w których osoby bezdomne mogą przejść dobrowolną kwarantannę.
Redakcja
497 wyświetleń
13 października 2020
Na terenie Warszawy działają placówki buforowe, w których osoby bezdomne mogą przejść dobrowolną kwarantannę.

Z powodu pandemii COVID-19 jest to warunek konieczny przed przyjęciem do schroniska. W placówkach zapewniany jest całodobowy pobyt i wsparcie socjalne.

Obecnie w warszawskich schroniskach i noclegowniach możemy przyjąć ok. 1,4 tys. osób doświadczających kryzysu bezdomności. Większość z tych miejsc znajduje się w placówkach prowadzonych na zlecenie miasta przez organizacje pozarządowe. NGO są dla nas ważnym partnerem miasta zrzeszonym w Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności - Radzie Opiekuńczej. Komisja wspiera nas w realizacji zadań na rzecz osób bezdomnych. Dzięki tej współpracy, aby zapobiegać COVID-19 w placówkach dla osób bezdomnych, udało się m.in. wdrożyć zalecenia dotyczące ich funkcjonowania i procedury sanitarne, zapewnić dostęp do środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekujących oraz badań testowych dla pracowników, a także utworzyć placówki buforowe, które zapewniają osobom bezdomnym możliwość odbycia dobrowolnej kwarantanny.

Placówki buforowe

Na początku czerwca uruchomiliśmy na Bielanach specjalną placówkę przejściową, tzw. buforową, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę. W czasie epidemii 10-dniowa, dobrowolna kwarantanna jest warunkiem koniecznym przed przyjęciem do schronisk - pozwala zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W tym celu powstała nowa placówka buforowa przy ul. Wóycickiego 15 dostępna dla kobiet i mężczyzn, która zapewnia łącznie 24 miejsca (w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową) oraz 8 izolatek. Placówka na Bielanach składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów oraz ośmiu izolatek z łazienkami. Dzięki takiej organizacji placówki kwarantannę można tu odbywać w małych grupach, co pozwala na systematyczną rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki.

W punkcie przy ul. Wóycickiego znajdują się też kontenery do  dekontaminacji, punkt pierwszej pomocy oraz zaplecze magazynowe i socjalne.  Placówkę prowadzi Towarzystwo św. Brata Alberta. Zapewnia ona poradnictwo i pomoc opiekunów posiadających uprawnienia pielęgniarskie lub ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbywają się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym mają zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie.

Współpracujemy również ze Stowarzyszeniem Monar, które prowadzi placówkę buforową dla mężczyzn przy ul. Marywilskiej 44. Placówka działa całodobowo i przyjmuje osoby, które chcą skorzystać z dobrowolnej dziesięciodniowej kwarantanny. Placówki zapewniają posiłki i dostęp do sanitariatów.

Osoby po odbyciu dobrowolnej kwarantanny w placówce buforowej są kierowane do schronisk dla osób bezdomnych lub do schronisk z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych (łącznie 21 placówek).

Mobilny Punkt Poradnictwa - paczki żywności i wsparcie streetworkerów

W związku z epidemią koronawirusa utrzymana została działalność Mobilnego Punktu Poradnictwa (MPP). W okresie od 17 marca do 31 sierpnia br. miejski autobus jeździł ulicami Warszawy po trasach najbardziej uczęszczanych przez bezdomnych i był objazdowym punktem wydawania paczek, maseczek, a także mobilnym punktem informującym o aktualnej sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeniach.

Od 1 września 2020 r. w MPP osoby w kryzysie bezdomności mogą  skorzystać z aktywnego poradnictwa i wsparcia psychologicznego, otrzymać ciepły napój i drobną przekąskę, a także się ogrzać. Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi zajmującymi się problemem bezdomności (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Punkt na zlecenie miasta i przy wsparciu ZTM i Miejskich Zakładów Autobusowych prowadzą organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Warszawa-Praga, Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Monar. Wcześniej zaangażowana była również Fortoir - Fundacja dla Wielu. W okresie marzec - sierpień zespół MPP wspierała też stołeczna straż miejska. 

Więcej informacji, w tym aktualna trasa autobusu, na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.

Łaźnie, noclegownie i ogrzewalnia dla osób w kryzysie bezdomności

Sukcesywnie tworzymy nowe miejsca, z których mogą korzystać osoby doświadczające kryzysu bezdomności. W tym celu od lipca 2019 r. przy ul. Grochowskiej 111/113 działa placówka, w której znajdują się łaźnia, ogrzewalnia oraz jadłodajnia. Punkt prowadzi na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. W 2020 r. powstały dwie placówki: buforowa przy ul. Wóycickiego oraz noclegownia przy ul. Kaczorowej na Białołęce.

Placówka na Białołęce została otwarta w kwietniu 2020 r. Planowane jest rozszerzenie zakresu udzielanej przez nią pomocy i uruchomienie w placówce ogólnodostępnej łaźni dla osób bezdomnych. Planujemy również utworzenie nowych łaźni dostępnych dla osób bezdomnych w kolejnych dzielnicach Warszawy.

W dalszym ciągu na terenie Warszawy funkcjonują:

- łaźnia przy ulicy Żytniej 1A na Woli, gdzie działa również schronisko dla osób bezdomnych oraz jadłodajnia;

- mobilna łaźnia prowadzona na zlecenie miasta, która zmienia miejsce usadowienia dwa razy w roku, obecnie znajduje się przy ulicy Żwirki i Wigury 34 na Ochocie;

- punkt sanitarny prowadzony przy wsparciu finansowym Warszawy przez jadłodajnię Św. Ryszarda Pampuri przy ulicy Sapieżyńskiej 3 w Śródmieściu;  

- noclegownia przy ul. Polskiej 33 z dostępem do sanitariatów.

Jadłodajnie dla osób bezdomnych

Jadłodajnie, które wydają posiłki dla osób w kryzysie bezdomności, działają tak, aby ograniczać ryzyko epidemiologiczne. Jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri przy ul. Sapieżyńskiej oraz jadłodajnia Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej wydają ciepłe posiłki oraz paczki. Jadłodajnie: Caritas AW przy ul. Żytniej 1 oraz Caritas DWP przy ul. Grochowskiej wydają ciepłe posiłki i wpuszczają osoby małymi grupami. Tak samo działa jadłodajnia Alter Ego przy ul. Wiślanej.

 

Źródło: pragapld.waw.pl 

Data utworzenia: 13 października 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy
8 stycznia 2024

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Mikołaj Żechowski
399 wyświetleń

Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Wawer inwestuje w energię słoneczną
8 listopada 2023

Wawer inwestuje w energię słoneczną

Redakcja
426 wyświetleń

Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy
20 października 2023

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy

Redakcja
656 wyświetleń

Do 15 listopada przyjmowane są zgłoszenia do XXIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda