Już niebawem rozpoczną się prace przy montażu 165 czujników, które zmierzą jakość powietrza w Warszawie i części sąsiednich gmin. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą – firmą Airly Public.
Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie odpowiadał nie tylko za zakup, montaż i uruchomienie całej sieci czujników z oprogramowaniem, ale również za utrzymanie systemu. W ciągu kilku tygodni firma przedstawi harmonogram montażu urządzeń w poszczególnych lokalizacjach, a następnie będzie miała cztery miesiące na realizację zadania – wszystkie czujniki będą więc zamontowane i uruchomione do końca kwietnia przyszłego roku. Umowa przewiduje również możliwość zakupu 100 dodatkowych czujników w przyszłości.
Urządzenia będą mierzyć zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki będą mierzyły zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.
165 czujników zostanie rozlokowanych w każdej z dzielnic Warszawy oraz w 17 partnerskich gminach: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornej, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce.
Urządzenia zostaną zakupione w ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup zostanie sfinansowany w 80% ze środków unijnych.
Nowe urządzenia uzupełnią dotychczasowy system monitoringu jakości powietrza w Warszawie. W ubiegłym roku stolica wybudowała 2 nowe stacje w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jedna z nich stanęła przy ulicy Grochowskiej, a druga przy alei Solidarności, w sąsiedztwie Placu Bankowego. Obie są stacjami komunikacyjnymi. Gęsta sieć czujników pomiarowych „domknie” warszawski system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/podpisano-umowe-na-czujniki-jakosci-powietrza
Data utworzenia: 31 grudnia 2021
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?