Krótkie ABC, czyli co kryje się pod pojęciem błędu medycznego
W medycynie wyróżnia się dwa pojęcia: błąd w sztuce lekarskiej oraz błąd medyczny. Z pozoru może wydawać się, że określenia te są ze sobą tożsame, jednak wgłębiając się dokładniej w definicje widoczne są pewne różnice. Zarówno błąd w sztuce lekarskiej jak i błąd medyczny może zostać popełniony przez każdego pracownika służby medycznej: pielęgniarkę, położną, ratownika medycznego, lekarza, a nawet farmaceutę. Musimy także dokładnie rozpatrzeć kiedy dochodzi do popełnienia błędu medycznego. Wyróżnić tu można trzy czynniki. Pierwszy występuje wtedy, gdy pracownik placówki medycznej postępuje niezgodnie z posiadaną wiedzą lekarską. Wina jest nieumyślna i może być skutkiem zaniedbania oraz niedopatrzenia. Aby jednak sąd uznał, że doszło do popełnienia błędu konieczne jest, aby pacjent odniósł szkodę zdrowotną w postaci jeszcze większego pogorszenia stanu lub w skrajnych przypadkach śmierci. Co najważniejsze, w staraniu się o odszkodowanie nie ma znaczenia, który z pracowników dopuścił się błędu, każdy z nich w takim samym stopniu poniesie odpowiedzialność cywilną bądź karną.
Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny? Zobacz jakie kryteria musisz spełnić
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że nie mają szans na wygranie sprawy ze szpitalem. Nic bardziej mylnego! Wystarczy dobre przygotowanie do całej sprawy. Najpierw wyjaśnijmy kwestie terminów, o których należy pamiętać, aby nie doszło do przedawnienia. Pacjent ma 3 lata na zgłoszenie sprawy od momentu pojawienia się skutków błędu medycznego. Nawet jeśli pierwsze objawy np. po poważnej operacji wystąpi załóżmy 5 lat później to dalej obowiązuje okres 3 lat. Oczywiście zawsze należy pamiętać, że im szybciej zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie tym lepiej. Najważniejsza w takich sprawach jest przede wszystkim dokumentacja medyczna! Należy gromadzić wszystkie opisy przeprowadzonych badań, wypisy ze szpitala, zalecenia lekarza oraz listy przepisanych leków. Bez tego wygranie sprawy będzie nieco utrudnione. Więcej przydatnych informacji o odszkodowaniu za błąd medyczny znajdziesz na stronie https://www.aif.com.pl/. AIF Kancelaria pomaga wszystkim poszkodowanym pacjentom w uzyskaniu godnej rekompensaty. Z profesjonalistą u boku znającym dokładnie przepisy zwiększasz szansę na wygraną ze szpitalem. Nie bagatelizuj sprawy! Masz prawo do cieszenia się zdrowiem!
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?