Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Od niewidocznego biletu do kruszenia betonu

1943 projekty, w tym 217 ogólnomiejskich i 1726 dzielnicowych. Poznaliśmy ostateczną liczbę projektów zgłoszonych – elektronicznie i papierowo – do 9. edycji budżetu obywatelskiego
Redakcja
311 wyświetleń
4 lutego 2022
Od niewidocznego biletu do kruszenia betonu
1943 projekty, w tym 217 ogólnomiejskich i 1726 dzielnicowych. Poznaliśmy ostateczną liczbę projektów zgłoszonych – elektronicznie i papierowo – do 9. edycji budżetu obywatelskiego

Najdroższe projekty ogólnomiejskie

Maksymalna dopuszczalna wartość na jeden projekt ogólnomiejski to sześć milionów – dokładnie 6 067 849 zł. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono pięć takich projektów.

Projekt „Wygodne i szybkie przesiadki w Warszawie” zakłada wytyczenie nowych przejść dla pieszych i przeniesienie przystanków przy pl. Bankowym, pl. Wileńskim i przy rondzie Waszyngtona. Chodzi o to, żeby pasażerowie mogli się wygodniej przesiadać.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa pieszych” dotyczy spowolnienia rowerzystów w rejonie przystanków komunikacji miejskiej. Po wizji lokalnej z udziałem mieszkańców decydowano by, jakie zmiany wprowadzić w danym miejscu, by „zdyscyplinować szalonych rowerzystów”.

Projekt „Instalacja systemu do fotokatalitycznego oczyszczania powietrza” przewiduje instalację takich urządzeń na wybranych przystankach, na który przesiada się szczególnie dużo pasażerów. Pomysłodawca zapewnia, że jedno urządzenie oczyszcza powietrze równie efektywnie, jak kilkadziesiąt drzew.

„Kruszymy beton. Sadzimy zieleń!” – zapowiada czwarty projekt. Zakłada on posadzenie drzew, krzewów, bylin, łąk kwietnych w miejscach obecnie zabetonowanych. Wskazuje m.in. pl. Bankowy, pl. Konstytucji, pasaż Wiecha i ponad 20 innych miejsc.

„Bilet całoroczny niewidoczny” to pomysł na sześć tysięcy całorocznych biletów komunikacji miejskiej. Mogliby je wygrać posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej. Autor liczy na zmniejszenie dzięki temu ruchu samochodowego w mieście.

Najtańsze projekty ogólnomiejskie

Najtańsze projekty mieszczą się w budżecie kilku tysięcy złotych. A koszt propozycji wywieszenia flag Polski i Warszawy na budynkach szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 1 sierpnia do 2 października wynosi zero złotych.

Kolejny projekt zakłada wyświetlanie na ekranach w warszawskiej komunikacji miejskiej informacji o różnych ważnych wydarzeniach historycznych. Dalej: organizacja wycieczki rowerowej śladami warszawskich tężni. I jeszcze: przeprowadzenie warsztatów z ekologii dla warszawskich seniorów dotyczących m.in. segregacji odpadów.

Jednym z tańszych projektów jest pomysł postawienia w pobliżu zbiorników wodnych oraz w miejscach przebywania ptaków tablic informacyjnych. Mówiłyby one o negatywnych skutkach karmienia ptaków pieczywem i zawierałyby porady, jak odpowiednio należy je dokarmiać.

Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło się o północy 25 stycznia br.

Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna ocena zgłoszonych propozycji. Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br.

Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/od-niewidocznego-biletu-do-kruszenia-betonu

Data utworzenia: 4 lutego 2022

zobacz również

Czytaj więcej

Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!
22 września 2023

Uwaga na fałszywe wezwania/mandaty!

Redakcja
272 wyświetleń
Straż Miejska w Warszawie ostrzega: uwaga na fałszywe wezwania! Według zgłoszeń mieszkańców oszuści w stolicy wkładają za wycieraczki samochodów podrobione wezwania do zapłaty.
Dzień Bez Samochodu 22 września
21 września 2023

Dzień Bez Samochodu 22 września

Redakcja
274 wyświetleń
Przypominamy, że już jutro wypada
#DzieńBezSamochodu🙂 To coroczne wydarzenie ma propagować komunikację miejską i zachęcać do korzystania z niej. Jak zawsze przez cały dzień we wszystkich pojazdach Warszawski Transport Publiczny nie będzie trzeba kasować biletów (lub kart miejskich i im podobnych).
Kanalizacja i wodociągi w Wawrze - nowe inwestycje, problemy wciąż aktualne
19 września 2023

Kanalizacja i wodociągi w Wawrze - nowe inwestycje, problemy wciąż aktualne

Redakcja
212 wyświetleń
Mieszkanki i mieszkańcy Wawra od lat czekają na budowę kanalizacji w dzielnicy. Mimo wielu inwestycji (i zapewne jeszcze większej ilości obietnic) w dzielnicy wciąż brakuje potrzebnej infrastruktury.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda