Maksymalna dopuszczalna wartość na jeden projekt ogólnomiejski to sześć milionów – dokładnie 6 067 849 zł. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono pięć takich projektów.
Projekt „Wygodne i szybkie przesiadki w Warszawie” zakłada wytyczenie nowych przejść dla pieszych i przeniesienie przystanków przy pl. Bankowym, pl. Wileńskim i przy rondzie Waszyngtona. Chodzi o to, żeby pasażerowie mogli się wygodniej przesiadać.
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa pieszych” dotyczy spowolnienia rowerzystów w rejonie przystanków komunikacji miejskiej. Po wizji lokalnej z udziałem mieszkańców decydowano by, jakie zmiany wprowadzić w danym miejscu, by „zdyscyplinować szalonych rowerzystów”.
Projekt „Instalacja systemu do fotokatalitycznego oczyszczania powietrza” przewiduje instalację takich urządzeń na wybranych przystankach, na który przesiada się szczególnie dużo pasażerów. Pomysłodawca zapewnia, że jedno urządzenie oczyszcza powietrze równie efektywnie, jak kilkadziesiąt drzew.
„Kruszymy beton. Sadzimy zieleń!” – zapowiada czwarty projekt. Zakłada on posadzenie drzew, krzewów, bylin, łąk kwietnych w miejscach obecnie zabetonowanych. Wskazuje m.in. pl. Bankowy, pl. Konstytucji, pasaż Wiecha i ponad 20 innych miejsc.
„Bilet całoroczny niewidoczny” to pomysł na sześć tysięcy całorocznych biletów komunikacji miejskiej. Mogliby je wygrać posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej. Autor liczy na zmniejszenie dzięki temu ruchu samochodowego w mieście.
Najtańsze projekty mieszczą się w budżecie kilku tysięcy złotych. A koszt propozycji wywieszenia flag Polski i Warszawy na budynkach szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 1 sierpnia do 2 października wynosi zero złotych.
Kolejny projekt zakłada wyświetlanie na ekranach w warszawskiej komunikacji miejskiej informacji o różnych ważnych wydarzeniach historycznych. Dalej: organizacja wycieczki rowerowej śladami warszawskich tężni. I jeszcze: przeprowadzenie warsztatów z ekologii dla warszawskich seniorów dotyczących m.in. segregacji odpadów.
Jednym z tańszych projektów jest pomysł postawienia w pobliżu zbiorników wodnych oraz w miejscach przebywania ptaków tablic informacyjnych. Mówiłyby one o negatywnych skutkach karmienia ptaków pieczywem i zawierałyby porady, jak odpowiednio należy je dokarmiać.
Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło się o północy 25 stycznia br.
Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna ocena zgłoszonych propozycji. Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br.
Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/od-niewidocznego-biletu-do-kruszenia-betonu
Data utworzenia: 4 lutego 2022
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?