Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Nowy plan miejscowy dla Anina. Konsultacje już otwarte

Urząd Miasta Warszawa ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie planu miejscowego dla osiedla Anin. Już 20 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie online z mieszkańcami w formie interaktywnej dyskusji na platformie Youtube. Uwagi można również zgłaszać drogą mailową, do 19 lipca. Linki do wymienionych form konsultacji zostały umieszczone na końcu artykułu.

Mikołaj Próchniak
661 wyświetleń
Samorząd
18 czerwca 2024
Nowy plan miejscowy dla Anina. Konsultacje już otwarte
Teren objęty proponowanym planem miejscowym, fot. UM Warszawa

Krótka historia budownictwa w Aninie

Założone na początku XX w. osiedle od początku miało funkcjonować jako region zdominowany przez zabudowę “willową”, gdzie budynki inne niż domy jednorodzinne groteskowo odstawały od swoich sąsiadów. Z upływem lat powstawało jednak coraz więcej zabudowy odbiegającej od ustalonych wcześniej norm. Czy to - mimo wszystko - skromne i subtelne osiedle IBJ z 1959, czy bardziej przerażające nowe apartamentowce jak te przy ul. Lucerny, Anin z biegiem lat oddawał coraz więcej ziemi na rzecz projektów zabudowy wielorodzinnej. Ta walka pomiędzy inwestycjami masowymi a zabudową jednorodzinną stała się jednym z kluczowych punktów nowego planu miejscowego dla osiedla. 


Zabytkowa osiedle IBJ zbudowane w 1959, fot. warszawskie-mozaiki.pl

Nowy plan

Główne założenia nowego planu zaznaczają bowiem potrzebę regulacji intensyfikacji zabudowy, aby zachować cenną tradycję budowlaną w Aninie. Jak czytamy na stronie Urzędu:

Plan sporządzamy, aby ustalić zasady zagospodarowania terenów i zabudowy, które pozwolą na zachowanie cennego historycznie układu urbanistycznego Anina, w tym wskaźniki i parametry dla nowej zabudowy, których brak w obecnie obowiązującym planie miejscowym.

Ponadto, Urząd zaznacza potrzebę określenia zasad ochrony zabytków i natury,  zachowania cennych terenów usług publicznych, a także zwalczania nadmiernej intensyfikacji zabudowy

Jak wielu zapewnie pamięta, ta inicjatywa nie jest pierwszą próbą sporządzenia planu miejscowego dla Anina. Starania podjęto już w 2010 oraz w 2022, jednak nie charakteryzowały się one wystarczającą skrupulatnością, zawierając wiele niesatysfakcjonujących zapisów. Miejmy nadzieję, że tym razem Anin doczeka się dobrego planu miejscowego.

Linki 

Wpis z dodatkowymi informacjami oraz instrukcją konsultacji:
https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/mpzp-anin-2024

Tekst nowego planu:
https://konsultacje.um.warszawa.pl/uploads/decidim/attachment/file/6506/01_tekst_osiedle_anin_06_2024.pdf

Mapa nowego planu:
https://konsultacje.um.warszawa.pl/uploads/decidim/attachment/file/6507/02_ANIN_PROJ_wylozenie_compressed_150dpi_.pdf

Wzór formularza konsultacji:
https://konsultacje.um.warszawa.pl/uploads/decidim/attachment/file/6478/Wz%C3%B3r_formularza_pisma_dot_aktu_planowania_przestrzennego.pdf

 

 

Data utworzenia: 18 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Nowy mural na wawerskim Zastowie
Kultura
8 września 2024

Nowy mural na wawerskim Zastowie

Mikołaj Próchniak
379 wyświetleń

Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września. 

Nowy park kieszonkowy w Miedzeszynie
Warto poczytać
14 lipca 2024

Nowy park kieszonkowy w Miedzeszynie

Mikołaj Próchniak
404 wyświetleń

Nieuporządkowany teren zielony przy ul. Patriotów 104/106 w sąsiedztwie stacji PKP Miedzeszyn przeszedł metamorfozę. Teraz jest tam pełnoprawny skwer.

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?
Historia
24 lipca 2024

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?

Mikołaj Próchniak
573 wyświetleń

Podczas budowy ścieżki rowerowej naprzeciwko Otwockiego ratusza odnaleziono szczątki synagogi Goldbergów, zburzonej w 1940 roku. Budynek w latach świetności potrafił gościć 650 wiernych, a jego progi stanowiły kluczową przystań dla otwockiej społeczności żydowskiej. Teraz, odkrycie jego szczątków daje szansę na przypomnienie sobie bogatej historii przedwojennej linii Otwockiej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda