Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Niedługo otwarcie wodnego placu zabaw na Marysinie. Czy inwestycja spełni oczekiwania mieszkańców?

W ubiegłym tygodniu Urząd Dzielnicy Wawer ogłosił, że zaczęły się ostatnie poprawki i regulacje wodnego placu zabaw na "Syrence" w Marysinie Wawerskim. Obiekt ma zostać otwarty najwcześniej gdy będzie sprzyjać temu pogoda, tak żeby już w lato można było z niego korzystać. Nowa atrakcja budzi jednak wiele kontrowersji. 

Mikołaj Próchniak
678 wyświetleń
Samorząd
22 maja 2024
Niedługo otwarcie wodnego placu zabaw na Marysinie. Czy inwestycja spełni oczekiwania mieszkańców?
fot. Urząd Dzielnicy Wawer

Co jest na nowym placu zabaw?

Obiekt jest wyposażony w: 

  • 3 “prysznice”, z których woda leje się na ziemię
  • zawinięty łuk, z którego woda leje się na boki
  • wiadro przelewowe
  • 3 podziemne instalacje, z których woda wytryskuje na powierzchnię

Plac sąsiaduje z edukacyjnym wodnym parkiem zabaw, zbudowanym w ubiegłym roku na skutek projektu budżetu obywatelskiego zgłoszonego w 2021 przez radną Martę Turską. 

 

Historia projektu

Inwestycja została ogłoszona w 2021 roku. Wtedy budowa placu miała kosztować 1.5 mln zł i zakończyć się w 2023 roku. Finalnie, projekt zajął rok dłużej, a przez małe zainteresowanie przetargiem na plac, urząd musiał przyjąć jedyną zgłoszoną propozycję, wynoszącą 2.4 mln zł. Budowa obiektu wiązała się też z wyburzeniem istniejącej muszli koncertowej. Problematyczny jest też fakt, że projekt nie był konsultowany z mieszkańcami Marysina, którzy od lat korzystali z obiektu “Syrenka”, jak podaje Gazeta Wawerska. 

  
Nieistniejąca już muszla koncertowa / amfiteatr, fot. Google Street View, 2016

Co myślą mieszkańcy?

Wg. sondy przeprowadzonej przez Izabelę Dumałę, kandydatkę do Rady Dzielnicy Wawer w wyborach 2024, inwestycja nie spotkała się z poklaskiem wśród mieszkańców. Padły głosy, że wydane 2.4 mln zł. mogło być przeznaczone na aktywności integrujące społeczność, jak np. cotygodniowe spektakle w istniejącym amfiteatrze. Niekorzystnie oceniono też rzekomą prioretyzację atrakcji dla dzieci wysuwającą na drugi plan potrzeby emerytów. 

Syrenka kiedyś była dla wszystkich. Spotykaliśmy się na wieczorkach tanecznych, koncertach albo po prostu towarzysko. Teraz, poza kącikiem przy tężni, nie ma miejsca na takie aktywności. Zamiast amfiteatru, który kiedyś był sercem tego miejsca, kolejna atrakcja dla dzieci. W dodatku nie mam przekonania do wodnych atrakcji tego typu, bo utrzymanie takiego obiektu i zapewnienie higienicznych warunków musi być ogromnym kosztem. - mówiła jedna z ankietowanych. 

Ponadto, mieszkańcy zwrócili uwagę na wysoką awaryjność sprzętu na istniejącym już edukacyjnym parku zabaw, zgłaszając obawy, że nowy projekt również nie będzie w stanie działać bez problemów.

 
Sąsiedni edukacyjny park wodny podczas awarii, fot. Polskie Radio RDC, 2023

Przyszłość placu

Na ten moment trudno jest ocenić sensowność nowego placu zabaw na Marysińskiej "Syrence". Z jednej strony dopełni on istniejące zbiorowisko wodnych atrakcji, obiecując przy tym komfort podczas nadchodzących upałów. Z drugiej strony, projekt nie wydaje się spełniać oczekiwań mieszkańców, którzy woleliby korzystać z inicjatyw przeznaczonych dla całej społeczności, a nie tylko jej wybranej części. Czas pokaże, czy nowy plac okaże się sukcesem czy porażką - w międzyczasie warto naciskać na konieczność konsultacji z mieszkańcami przy autoryzacji projektów dzielnicowych. 

 
Pierwotna wizualizacja projektu placu, fot. Urząd Dzielnicy Wawer

 

Data utworzenia: 22 maja 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Im dalej w las - spotkanie z leśnikiem w Filii Zastów Wawerskiego Centrum Kultury
Edukacja
12 czerwca 2024

Im dalej w las - spotkanie z leśnikiem w Filii Zastów Wawerskiego Centrum Kultury

Olga Grądzka
138 wyświetleń

W środę 5 czerwca do Filii Zastów przybył Michał Gransztof z Leśnictwa Zbójna Góra, by przekazać tajemnice lasu uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie. 

Brak przejazdu ul. Szpotańskiego aż do sierpnia
Warto poczytać
9 czerwca 2024

Brak przejazdu ul. Szpotańskiego aż do sierpnia

Mikołaj Próchniak
174 wyświetleń
Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska
Warto poczytać
4 czerwca 2024

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska

Mikołaj Próchniak
164 wyświetleń

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda