Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Mieć kota na punkcie kota, czyli o mruczkach w Japonii

Koty w wielu kulturach uznawane są za zwierzęta tajemnicze, które chodzą własnymi ścieżkami i posiadają wiedzę, z którą nie zamierzają podzielić się z byle kim. Zwierzęta te zostały szczególnie pokochane w Japonii, gdzie od wieków stanowiły nieodłączne towarzystwo człowieka, a także były  elementem symboliki – ich obecność niosła za sobą mistycyzm oraz szczęście. Niektórzy postrzegali koty również pod względem demonicznym, jednak przez dłuższy czas koty w Japonii stanowiły symbol dobrobytu, więc w domach posiadali je wyłącznie arystokraci. W okresie Edo, gdy ogólny poziom życia mieszkańców Japonii uległ znacznemu polepszeniu, przez co zwierzęta te zamieszkały w domach wszystkich Japończyków. Obecnie koty w Japonii są o wiele bardziej popularne od psów, a turyści po dziś dzień mogą odwiedzać kocie wyspy, na których zwierzęta żyją na wolności i są otoczone szczególną ochron przez tamtejszych mieszkańców. Co więcej, w sklepach z japońskimi pamiątkami można napotkać szereg różnego rodzaju kocich pamiątek, wśród których szczególną popularność zyskały maneki-neko – koty, których głównym zadaniem jest przynoszenie szczęścia.

Artykuł sponsorowany
263 wyświetleń
18 czerwca 2024
Mieć kota na punkcie kota, czyli o mruczkach w Japonii

 

Historia maneki-neko, czyli jak kot z uniesioną łapką stał się symbolem Japonii?

Legend na temat genezy symbolu kota w kulturze Japonii jest naprawdę wiele. Najpopularniejszy mit dotyczy kota Tama, który został przygarnięty przez mnicha podupadającej świątyni. Pewnego dnia, poszukując jedzenia, kot przysiadł na pobliskiej drodze, którą akurat przemierzał orszak seniora rodu – właściciela terenu, na którym znajdowała się również świątynia. Gdy senior przechodził obok kota, ten akurat oddawał się porannej toalecie, przecierając swój pyszczek łapką. Wyglądało to w taki sposób, jakby ten pozdrawiał go serdecznie i zachęcał do podejścia ku sobie. W momencie gdy bogacz zbliżył się do kota, wokół rozpętała się burza, zaś piorun uderzył w drzewo tuż obok miejsca, w którym przed chwilą stał senior razem ze swoim orszakiem. Kot zaprowadził możnowładcę prosto do świątyni, a ten – w podzięce zwierzęciu za uratowanie życia) – zdecydował się ją odrestaurować.

Kot Tama stał się symbolem szczęścia i bogactwa, a przy tym pierwowzorem dla figurek maneki-neko, które są popularne w całej Japonii. Samo słowo stanowi połączenie dwóch innych: maneki (zapraszanie) i neko (kot). Nazwę można więc interpretować jako „zapraszającego kota”. W zależności od tego, którą łapą macha do nas maneki-neko, a także jakiego jest koloru, możemy spodziewać się nieco innych obfitości.

 

  • Podniesiona lewa łapka – kot machający tą łapką zaprasza do siebie dobrych ludzi, masę hojnych gości oraz klientów do budynku, w którym się znajduje;

  • Podniesiona prawa łapka – kotek machający prawą łapką to najpopularniejszy rodzaj maneki-neko; przynosi pieniądze i szczęście, także w świecie biznesowym;

  • Obie łapki uniesione – kombinacja dwóch powyższych obfitości; ma przynieść szczęście, dobrych ludzi oraz pieniądze.

A co jeżeli chodzi o kolorystykę kota?

  • Biały maneki-neko – odpowiada za szczęście, czystość, a także pozytywne rzeczy, które mają nadejść wraz z czasem;

  • Perkalowy maneki-neko – trójkolorowy kotek uznaje się za jednego z najbardziej pożądanych; ma on bowiem przynosić szczęście, bogactwo oraz dobrobyt;

  • Czarny maneki-neko – jego zadaniem jest odpędzanie złych duchów oraz chorób;

  • Złoty maneki-neko – ma zapewnić bogactwo i dobrobyt.

 

Maneki-neko – nieodłączny element ogrodów japońskich

Kotka z uniesioną łapką możemy spotkać niemal wszędzie. Wiele figurek zdobi wejścia do różnego rodzaju lokalów, restauracji, a także japońskich ogrodów, zapraszając każdego, kto tylko spojrzy w stronę machającego kota. Japończycy uważają, że koty nie lubią samotności, co za tym idzie muszą znaleźć się w miejscu, gdzie pojawiać się będzie wiele osób. Co więcej, podobno im wyżej siedzi kot, tym więcej szczęścia jest w stanie dostrzec oraz przygarnąć. Maneki-neko znajdziesz między innymi w Japońskim Ogrodzie Siruwia. Mała Japonia ukryta jest w sercu Karkonoszy i zachęca do odwiedzin wszystkich zainteresowanych kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Co więcej w stacjonarnym sklepiku na terenie ogrodu każdy może zaopatrzyć się we własnego maneki-neko! A gdy do ogrodu japońskiego jest zbyt daleko, zawsze można zakupić uroczego kota w sklepiku online. Kotek machający łapką to znakomity pomysł na prezent, zwłaszcza dla bliskiej osoby, która potrzebuje w swoim życiu odrobiny szczęścia.

 

Data utworzenia: 18 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Balustrady tymczasowe pod lupą. Poznaj ich rodzaje oraz najważniejsze cechy
15 maja 2024

Balustrady tymczasowe pod lupą. Poznaj ich rodzaje oraz najważniejsze cechy

Artykuł sponsorowany
280 wyświetleń

Odpowiednie zabezpieczenie prac na wysokościach. Odgrodzenie terenu budowy od terenu stricte użytkowego. Odseparowanie głębokich wykopów. W każdym z tych przypadków sprawdzą się dobrej klasy barierki BHP, czyli balustrady tymczasowe. Ich wykorzystywanie w branży budownictwa to już absolutny standard. Warto więc doskonale zapoznać się z charakterystyką takiego rozwiązania. Zwłaszcza, że współczesny rynek oferuje minimum kilka wersji zabezpieczenia krawędziowego. W tym artykule skupiamy się na najpopularniejszych. Sprawdź dostępne opcje, poznaj ich cechy oraz zadecyduj, które balustrady najlepiej zdadzą egzamin na Twojej budowie. Zapraszamy do lektury.

Nowoczesne ogrodzenie Twojego domu. Czym powinno się wyróżniać?
15 maja 2024

Nowoczesne ogrodzenie Twojego domu. Czym powinno się wyróżniać?

Artykuł sponsorowany
384 wyświetleń

Jeżeli posiadasz dom jednoosobowy na własnej, wygospodarowanej działce, budowa ogrodzenia to dla Ciebie absolutny priorytet. W ten sposób zadbasz o maksymalne bezpieczeństwo swoje oraz też domowników. Zastanawiasz się,czym dokładnie powinno się charakteryzować takie ogrodzenie? Z odpowiedzią przyjdzie Ci nasz artykuł. Poznaj opinie doświadczonych specjalistów i dowiedz się, po czym rozpoznać pierwszorzędnej klasy ogrodzenie domu. Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o rozwiązaniach, idealnie wypełniających definicję najnowocześniejszych konstrukcji. Przeczytaj.

Czy warto wybrać mieszkanie na osiedlu zamkniętym?
15 maja 2024

Czy warto wybrać mieszkanie na osiedlu zamkniętym?

Artykuł sponsorowany
309 wyświetleń

Osiedle zamknięte to kompleks mieszkalny, który ogrodzony jest od przestrzeni publicznej płotem lub murem, za który wstęp mają wyłącznie jego mieszkańcy. Coraz więcej osób poszukujących swojego lokum na własność, skłania się ku zamieszkaniu właśnie na osiedlu zamkniętym – głównie przez szereg zalet, jakie płyną z tej opcji. Coraz więcej mieszkańców dużych miast postanawia w pewien sposób odgrodzić się od wszelkich negatywnych aspektów wielkomiejskiego życia; większość nowoczesnych osiedli jest w stanie to zapewnić. Jakie jeszcze zalety skrywają zamknięte osiedla? Postanowiliśmy przywołać kilka z nich.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda