Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Jaki plan miejscowy dla obszaru Gocławia w rejonie Wału Miedzeszyńskiego?

Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Redakcja
473 wyświetleń
31 sierpnia 2022
Jaki plan miejscowy dla obszaru Gocławia w rejonie Wału Miedzeszyńskiego?
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.

Plan miejscowy, którego nazwa oficjalna to „miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Gocławia w rejonie Wału Miedzeszyńskiego”, został przygotowany dla części dzielnicy Praga-Południe.  

Obszar planu o powierzchni ok. 127,5 ha ograniczony jest: 

  • ulicą Afrykańską 
  • ulicą gen. T. Bora-Komorowskiego 
  • ulicą J. Meissnera 
  • ulicą Jugosłowiańską 
  • ulicą W. Umińskiego 
  • ulicą F. Znanieckiego 
  • Trasą Siekierkowską 
  • południową granicą dzielnicy Praga-Południe na Wiśle 

z wyłączeniem rezerwy terenu na Aleję Tysiąclecia.

Dokładny zasięg granic terenów, dla których będą obowiązywały zapisy planu miejscowego, przedstawiony został na rysunku planu miejscowego oraz jest opisany w tekście planu miejscowego.  

 

Obszar objęty planem w znacznej mierze jest zainwestowany. Tereny zurbanizowane skoncentrowane są po północnej stronie Wału Miedzeszyńskiego, natomiast w południowej części obszaru znajdują się nieurządzone tereny zieleni przylegającej do Wisły. Plan swoimi granicami obejmuje fragmenty Saskiej Kępy oraz Gocławia.

W strukturze funkcjonalno-przestrzennej dominują tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Osiedla mieszkaniowe powstały głównie w latach 70.i 80., ale obecne są również nowe budynki wzniesione w ciągu ostatniej dekady. Zabudowie wielorodzinnej towarzyszą liczne usługi podstawowe, lokalizowane w parterach budynków. Usługi rozproszone są w całym obszarze planu. Wśród najważniejszych punktów usługowych można wymienić: Centrum Edukacyjno-Opiekuńcze, Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Ojca Pio, Zespół Handlowo-Usługowy Gocław Pętla oraz dawne hangary, stanowiące pozostałość po nieistniejącym już lotnisku.

W zachodniej części planu, przy ul. Marokańskiej, zlokalizowane jest osiedle domów jednorodzinnych o unikalnym charakterze i uporządkowanej strukturze.

Zieleń w obszarze opracowania pokrywa blisko 1/3 powierzchni planu.

We wschodniej części planu znajduje się pętla autobusowa „Gocław”.

 

Główne cele sporządzenia planu miejscowego:

  • czytelniejsze zdefiniowanie przestrzeni ulic, poprzez podkreślenie ich przebiegu za pomocą nowej zabudowy, co jednocześnie oznacza nadanie obszarowi planu bardziej miejskiego charakteru; w szczególności dotyczy to przestrzeni ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila” i ciągu ulic Meissnera-Jugosłowiańska,  
  • lokalizacja lokalnego centrum usługowo-rekreacyjno-kulturalnego („Kampusu Gocław”) w centralnej części obszaru planu (podobszar B) – pomiędzy rezerwą na Aleję Tysiąclecia a terenem kościoła p.w. św. o. Pio w związku z dużą odległością zabudowy mieszkaniowej położonej na obszarze planu od planowanego w Studium centrum lokalnego;
  • lokalizacja, nowych obiektów infrastruktury społecznej (usługi publiczne, przedszkole) uzupełniających istniejący układ,  
  • zwiększenie dostępności terenów zieleni zlokalizowanych na północ i południe od Wału Miedzeszyńskiego poprzez wytworzenie publicznego ciągu parkowego od skrzyżowania Fieldorfa/Jugosłowiańska i pasa zieleni izolacyjnej na całej długości ul. Wał Miedzeszyński, 
  • lokalizacja przesiadkowego centrum komunikacyjno-usługowego (pętla autobusowa, tramwajowa, stacja metra, parking „Parkuj i Jedź”, usługi) o dopuszczonej dużej wysokości i intensywności zabudowy w rejonie obecnej pętli autobusowej przy ul. gen. T. Bora-Komorowskiego, 
  • dopuszczenie zastąpienia części nieefektywnych i nieatrakcyjnych estetycznie parkingów terenowych intensywnymi parkingami kilkupoziomowymi, 
  • ustalenie zasięgu alternatywnego korytarza III linii metra w ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila” z przejściem przez Wisłę. 

 

Konsultacje społeczne trwają od 8 września do 27 października 2022 r.


Więcej informacji: https://architektura.um.warszawa.pl/-/jaki-plan-miejscowy-dla-obszaru-goclaw-w-rejonie-walu-miedzeszynskiego

Data utworzenia: 31 sierpnia 2022

zobacz również

Czytaj więcej

Najlepsze szpitale położnicze w Warszawie, wybrane przez mamy
23 stycznia 2024

Najlepsze szpitale położnicze w Warszawie, wybrane przez mamy

Mikołaj Żechowski
502 wyświetleń

Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy
8 stycznia 2024

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Mikołaj Żechowski
560 wyświetleń

Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Ratusz likwiduje praską aptekę, mieszkańcy protestują
16 grudnia 2023

Ratusz likwiduje praską aptekę, mieszkańcy protestują

Mikołaj Żechowski
673 wyświetleń

Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda