Na jesień planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami i mieszkankami Wesołej, z rodzaju tych sporych. Rozmowy bazowane są na dokumencie "Priorytety dla Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy", który ma zebrać inwestycje w obrębie dzielnicy. Rzeczone priorytety podzielone są na 5 kategorii:
Aktualnie w Wesołej brakuje mieszkań komunalnych. Dokument zakłada zbudowanie takowych lokali.
Obecnie w Wesołej aż 30% dróg nie jest wybudowanych, a wiele innych wymaga budowy kanalizacji deszczowej. Inne trzeba wyremontować, np. ul. Jana Pawła II. Projekt zakłada poprawę infrastruktury drogowej, która pomoże kierowcom, komunikacji miejskiej, rowerzystom, pieszym i innym.
Dokument porusza też ważną kwestię tunelu pod torami. Na stronie Urzędu Dzielnica Wesoła czytamy, że "wybudowanie tunelu pod torami w dzielnicy jest niezbędne w celu poprawy płynności ruchu kołowego i zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców."
Prócz tego planowane jest wybudowanie większej ilości ścieżek rowerowych (m.in. wzdłuż Traktu Brzeskiej czy ul. Wspólnej i Niemcewicza) oraz rozbudowanie sieci wodociągów i kanalizacji. Urzędnicy chcą też doświetlić infrastrukturę drogową, wybudować parking typu "Parkuj i jedź/Park&Ride" obok PKP
Zabiegiem w zakresie infrastruktury, ale i administracji, byłoby planowane rozbudowanie Urzędu Dzielnicy, które pomogłoby mieszkańcom w zakresie dostępności i wydajności tej instytucji.
Ważnym pomysłem jest też otworzenie wesołowskiego OSiRu, czyli Ośrodka Sportu i Rekreacji. Najbliższy jest w Aninie, a więc w Wawrze. "Proponujemy, aby znajdował się on przy nowo wybudowanym LO na Groszówce, gdzie powstaną boiska piłkarskie z zapleczem technicznym i socjalnym oraz hala sportowa. W planach jest również wybudowanie sezonowego lodowiska i skateparku."
Poruszono także temat targowiska dzielnicowego. Takie miejsce "byłoby miejscem spotkań i wymiany między mieszkańcami, wspierając lokalną gospodarkę i tworząc więź społeczną." Targowiska znajdują się obecnie w wielu dzielnicach Warszawy.
W Wesołej nie ma zbyt wielu miejsc przeznaczonych stricte dla młodzieży. Dlatego też w dokumencie postawiona jest propozycja zbudowania klubów młodzieżowych, zwłaszcza w istniejących już miejscach - szkołach lub ośrodkach kulturalnych.
Dokument zakłada też wybudowanie kulturoteki, a więc dużej placówki, w której znalazłaby się biblioteka i dom kultury. Biblioteka pomieści m.in. wypożyczalnię dla dorosłych i młodzieży, wypożyczalnię dla dzieci, pokój cichej pracy, salę warsztatową multimedialną, wrzutomat. Dom kultury będzie działał na dwóch piętrach. Miejsce znajdą tu: sala widowiskowa ze sceną, przeznaczona do występów muzycznych i teatralnych, a także funkcji kinowej (z widownią na 150 miejsc) i inne. Potrzebna jest także nowa siedziba biblioteki głównej. Obecnie mieści się w pomieszczeniach wynajmowanych od OSP w Wesołej.
5. Usługi opiekuńcze i oświaty
Pierwsza kwestia dotyczy wciąż młodego Liceum w Wesołej. Urzędnicy chcą stworzyć bezpieczną przestrzeń wokół: zaprojektować oświetlenie drogi i połączenia autobusowe. Obok szkoły znajdzie się sala sportowa (o powierzchni 700 mkw) z siłownią. Dach części sportowej zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi. W ramach modernizacji placówek oświatowych przygotowana zostanie też rozbudowa hali sportowej przy SP nr 171 oraz kompleksowy remont dachu hali sportowej przy SP nr 172.
W dokumencie jest też mowa o wybudowaniu placówek wsparcia dziennego. Takie placówki pełnią ważną rolę społeczną. Umożliwiają uczestnikom korzystanie z usług i aktywności, które poprawiają ich jakość życia oraz integrują ich z lokalną społecznością.
Finalnie dokument porusza kwestię budowy budynku dla Przedszkola nr 260. Obecny budynek nie spełnia standardów i wymogów technicznych dla tego typu obiektów. Jej powstanie zwiększy liczbę miejsc przedszkolnych w osiedlu Stara Miłosna.
Jak widać, tematów jest naprawdę wiele, każdy z nich istotny na swój sposób. Oczekujemy wobec tego jesiennych konsultacji.