Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Duże zmiany w Wesołej...? - konsultacje

Na jesień planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami i mieszkankami Wesołej, z rodzaju tych sporych. Rozmowy bazowane są na dokumencie "Priorytety dla Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy", który ma zebrać inwestycje w obrębie dzielnicy. Rzeczone priorytety podzielone są na 5 kategorii.
Redakcja
302 wyświetleń
6 sierpnia 2023
Duże zmiany w Wesołej...? - konsultacje
Na jesień planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami i mieszkankami Wesołej, z rodzaju tych sporych. Rozmowy bazowane są na dokumencie "Priorytety dla Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy", który ma zebrać inwestycje w obrębie dzielnicy. Rzeczone priorytety podzielone są na 5 kategorii:
 
1. Mieszkalnictwo
 
Aktualnie w Wesołej brakuje mieszkań komunalnych. Dokument zakłada zbudowanie takowych lokali.
 
2. Infrastruktura
 
Obecnie w Wesołej aż 30% dróg nie jest wybudowanych, a wiele innych wymaga budowy kanalizacji deszczowej. Inne trzeba wyremontować, np. ul. Jana Pawła II. Projekt zakłada poprawę infrastruktury drogowej, która pomoże kierowcom, komunikacji miejskiej, rowerzystom, pieszym i innym.
Dokument porusza też ważną kwestię tunelu pod torami. Na stronie Urzędu Dzielnica Wesoła czytamy, że "wybudowanie tunelu pod torami w dzielnicy jest niezbędne w celu poprawy płynności ruchu kołowego i zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców."
 
Prócz tego planowane jest wybudowanie większej ilości ścieżek rowerowych (m.in. wzdłuż Traktu Brzeskiej czy ul. Wspólnej i Niemcewicza) oraz rozbudowanie sieci wodociągów i kanalizacji. Urzędnicy chcą też doświetlić infrastrukturę drogową, wybudować parking typu "Parkuj i jedź/Park&Ride" obok PKP
Zabiegiem w zakresie infrastruktury, ale i administracji, byłoby planowane rozbudowanie Urzędu Dzielnicy, które pomogłoby mieszkańcom w zakresie dostępności i wydajności tej instytucji.
 
Ważnym pomysłem jest też otworzenie wesołowskiego OSiRu, czyli Ośrodka Sportu i Rekreacji. Najbliższy jest w Aninie, a więc w Wawrze. "Proponujemy, aby znajdował się on przy nowo wybudowanym LO na Groszówce, gdzie powstaną boiska piłkarskie z zapleczem technicznym i socjalnym oraz hala sportowa. W planach jest również wybudowanie sezonowego lodowiska i skateparku."
 
3. Usługi handlu
 
Poruszono także temat targowiska dzielnicowego. Takie miejsce "byłoby miejscem spotkań i wymiany między mieszkańcami, wspierając lokalną gospodarkę i tworząc więź społeczną." Targowiska znajdują się obecnie w wielu dzielnicach Warszawy.
 
4. Kultura
 
W Wesołej nie ma zbyt wielu miejsc przeznaczonych stricte dla młodzieży. Dlatego też w dokumencie postawiona jest propozycja zbudowania klubów młodzieżowych, zwłaszcza w istniejących już miejscach - szkołach lub ośrodkach kulturalnych.
 
Dokument zakłada też wybudowanie kulturoteki, a więc dużej placówki, w której znalazłaby się biblioteka i dom kultury. Biblioteka pomieści m.in. wypożyczalnię dla dorosłych i młodzieży, wypożyczalnię dla dzieci, pokój cichej pracy, salę warsztatową multimedialną, wrzutomat. Dom kultury będzie działał na dwóch piętrach. Miejsce znajdą tu: sala widowiskowa ze sceną, przeznaczona do występów muzycznych i teatralnych, a także funkcji kinowej (z widownią na 150 miejsc) i inne. Potrzebna jest także nowa siedziba biblioteki głównej. Obecnie mieści się w pomieszczeniach wynajmowanych od OSP w Wesołej.
 
5. Usługi opiekuńcze i oświaty
 
Pierwsza kwestia dotyczy wciąż młodego Liceum w Wesołej. Urzędnicy chcą stworzyć bezpieczną przestrzeń wokół: zaprojektować oświetlenie drogi i połączenia autobusowe. Obok szkoły znajdzie się sala sportowa (o powierzchni 700 mkw) z siłownią. Dach części sportowej zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi. W ramach modernizacji placówek oświatowych przygotowana zostanie też rozbudowa hali sportowej przy SP nr 171 oraz kompleksowy remont dachu hali sportowej przy SP nr 172.
 
W dokumencie jest też mowa o wybudowaniu placówek wsparcia dziennego. Takie placówki pełnią ważną rolę społeczną. Umożliwiają uczestnikom korzystanie z usług i aktywności, które poprawiają ich jakość życia oraz integrują ich z lokalną społecznością.
 
Finalnie dokument porusza kwestię budowy budynku dla Przedszkola nr 260. Obecny budynek nie spełnia standardów i wymogów technicznych dla tego typu obiektów. Jej powstanie zwiększy liczbę miejsc przedszkolnych w osiedlu Stara Miłosna.
 
Jak widać, tematów jest naprawdę wiele, każdy z nich istotny na swój sposób. Oczekujemy wobec tego jesiennych konsultacji.

Data utworzenia: 6 sierpnia 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy
8 stycznia 2024

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Mikołaj Żechowski
316 wyświetleń

Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Wawer inwestuje w energię słoneczną
8 listopada 2023

Wawer inwestuje w energię słoneczną

Redakcja
379 wyświetleń

Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy
20 października 2023

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy

Redakcja
562 wyświetleń

Do 15 listopada przyjmowane są zgłoszenia do XXIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda