Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Darmowe szczepienia na HPV

Zdrowie - i w związku z tym szczepienia - to ważna sprawa. A jako, że 4 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, Warszawa ponownie oferuje nastolatkom darmowe szczepienia przeciw temu wirusowi. Szczegóły poniżej.
Redakcja
705 wyświetleń
6 marca 2023
Darmowe szczepienia na HPV
Zdrowie - i w związku z tym szczepienia - to ważna sprawa. A jako, że 4 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, Warszawa ponownie oferuje nastolatkom darmowe szczepienia przeciw temu wirusowi. 
 
Wiele ludzi nie ma świadomości, jak dużym zagrożeniem jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Ratusz służnie zauważa, że "w świadomości społecznej zakażenie HPV kojarzy się przede wszystkim z ryzkiem wystąpienia raka szyjki macicy - faktycznie ten wirus jest w niemal 100 proc. odpowiedzialny za ten nowotwór, a w 70 proc. za raka pochwy. Wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny również dla zdrowia mężczyzn, u których może być przyczyną nowotworów". 
 
Cóż więc z tym programem? 

Z programu szczepień przeciw HPV mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.), którzy mieszkają na terenie Warszawy. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki podawanych w odstępie 6 miesięcy – w ramach programu finansowane są obie. Wiek nastolatka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13 lat. W ramach programu profilaktyki HPV koszty szczepienia obydwiema dawkami ponosi miasto – cena rynkowa jednej dawki waha się pomiędzy 450 zł a 750 zł.

Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st Warszawy, ale wykonuje je np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny).

Obecnie w ramach programu szczepienia przeciw HPV wykonywane są w 50 podmiotach leczniczych – lista placówek dostępna jest pod adresemzdrowie.um.warszawa.pl/hpv-12. Zachęcamy do szczepienia i dbajmy o swoje zdrowie!

Data utworzenia: 6 marca 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Kino Pogodna zaprasza
Kultura
17 października 2021

Kino Pogodna zaprasza

Redakcja
635 wyświetleń
Niedługo czeka nas więcej seansów filmowych połączonych z dyskusjami w Ośrodku Działań Twórczych Pogodna.
Bezpłatna mammografia dla mieszkanek Wawra
Samorząd
3 stycznia 2024

Bezpłatna mammografia dla mieszkanek Wawra

Mikołaj Żechowski
475 wyświetleń

Mieszkanki Wawra w przedziale wiekowym od 45 do 74 roku życia zaproszone są
na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Szczepienie lisów na Mazowszu
Warto poczytać
2 listopada 2023

Szczepienie lisów na Mazowszu

Redakcja
539 wyświetleń

Mazowieckie lisy wolnożyjące będą szczepione od 4 do 15 listopada. Oznacza to jednak sporo ważnych informacji dla ludzi. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda