Czym zajmują się firmy stolarskie?
Aby móc świadczyć usługi stolarskie, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę zawodową, a następnie zdać egzamin. Jest to więc jeden z zawodów rzemieślniczych, który ma bardzo długą, na ziemiach polskich, sięgającą XV wieku, historię.
Oczywiście, z biegiem czasu, kompetencje stolarzy dość mocno ewoluowały. Mimo tego, że zmieniły się technologie, z jakich ci mogą korzystać w swojej pracy, to rdzeń pozostał ten sam. Taki specjalista odpowiada m.in. za:
wykonywanie i konserwację elementów drewnianych, które znajdują zastosowanie w budownictwie,
wykonywanie i konserwację mebli,
odnawianie i renowację wybranych produktów, gdzie głównym budulcem jest drewno.
W toku nauki, a następnie pracy, każdy zawodowiec bez trudu powinien poradzić sobie z wycinaniem elementów drewnianych i łączeniu ich z innymi składowymi konstrukcji. Na liście świadczonych usług znajdziemy też szlifowanie, frezowanie, a także bejcowanie i lakierowanie drewna. Praktycznie każdy stolarz w Warszawie, którego znajdziemy w największej bazie firm w Polsce, ALEO.com, powinien poradzić sobie z takimi pracami.
Jest to także zawód obarczony pewnym ryzykiem. W swojej codziennej pracy stolarz musi uważać nie tylko na ostre maszyny elektryczne, ale i na preparaty chemiczne, czy wydostające się opiłki, które są niebezpieczne dla oczu i błon śluzowych.
Specyficzną niszą, która wciąż zyskuje na znaczeniu, jest stolarstwo budowlane. Jest to model pracy przemysłowej, gdzie specjaliści przycinają do dokładnie określonych wymiarów np. deski czy pale i przekazują je dalej, innym pracownikom, do dalszej obróbki. Na wzrost popularności tego segmentu usług wpływa m.in. spore zainteresowanie domami z bali, czy współpraca z dużym przedsiębiorstwem, które produkuje meble na wielką skalę.
Ile kosztuje dobry stolarz w Warszawie?
Sporo zależy od tego, jaka usługa nas interesuje. A najlepsze firmy stolarskie działające w mieście stołecznym mają naprawdę imponujące portfolio! Można wręcz stwierdzić, że nawiązując współpracę z takim przedsiębiorstwem, jesteśmy w stanie niemal kompleksowo urządzić dom.
Stolarz pomoże przy kładzeniu parkietu (ok. 50 PLN/mkw), montażu paneli ściennych (100 PLN/mkw), czy układaniu mozaiki (60 zł/mkw). Wśród innych usług, które liczone są od metra, można jeszcze wskazać na montaż cokołów czy bejcowanie.
Statystycznie, najwięcej zapłacimy za skorzystanie z usług rzemieślników, którzy od podstaw, zgodnie z projektem, stworzą dla nas meble na zamówienie. Przykładowo, niepowtarzalna, wykonana tylko w jednym egzemplarzu, szafa, to wydatek między 1500 a 4000 złotych za mb.
Wszystko zależy od renomy fachowca, a także od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy. Najmniej zapłacimy za sosnę. O wiele droższy jest dąb — nawet 3000 złotych za mb. Nieco mniej zapłacimy za meble na wymiar z MDF-u. Tu cena za metr bieżący jest zbliżona do około 1300 złotych.
Na cenę wpływa nie tylko rodzaj budulca, ale i technologia produkcji. Tworzywa klejone lub powstające w warsztacie czy na hali produkcyjnej, z założenia są o wiele tańsze, niż masywne, tworzone przez wiele tygodni meble, które powstają w taki sam sposób, jak antyki, jakich używali nasi dziadkowie. Różnica w kwocie widocznej na rachunku może być naprawdę spora!
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?