Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Czym się zajmuje stolarz? Podstawowe usługi stolarskie

Profesjonalne usługi stolarskie od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić. Najlepsze firmy działające na rynku tworzą meble, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Czym zajmuje się stolarz? Zobacz, kiedy warto skorzystać z jego usług!
Redakcja
370 wyświetleń
Czym się zajmuje stolarz? Podstawowe usługi stolarskie
Profesjonalne usługi stolarskie od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić. Najlepsze firmy działające na rynku tworzą meble, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Czym zajmuje się stolarz? Zobacz, kiedy warto skorzystać z jego usług!
 

Czym zajmują się firmy stolarskie? 

Aby móc świadczyć usługi stolarskie, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę zawodową, a następnie zdać egzamin. Jest to więc jeden z zawodów rzemieślniczych, który ma bardzo długą, na ziemiach polskich, sięgającą XV wieku, historię.

Oczywiście, z biegiem czasu, kompetencje stolarzy dość mocno ewoluowały. Mimo tego, że zmieniły się technologie, z jakich ci mogą korzystać w swojej pracy, to rdzeń pozostał ten sam. Taki specjalista odpowiada m.in. za:

  • wykonywanie i konserwację elementów drewnianych, które znajdują zastosowanie w budownictwie,

  • wykonywanie i konserwację mebli,

  • odnawianie i renowację wybranych produktów, gdzie głównym budulcem jest drewno.

W toku nauki, a następnie pracy, każdy zawodowiec bez trudu powinien poradzić sobie z wycinaniem elementów drewnianych i łączeniu ich z innymi składowymi konstrukcji. Na liście świadczonych usług znajdziemy też szlifowanie, frezowanie, a także bejcowanie i lakierowanie drewna. Praktycznie każdy stolarz w Warszawie, którego znajdziemy w największej bazie firm w Polsce, ALEO.com, powinien poradzić sobie z takimi pracami.

Jest to także zawód obarczony pewnym ryzykiem. W swojej codziennej pracy stolarz musi uważać nie tylko na ostre maszyny elektryczne, ale i na preparaty chemiczne, czy wydostające się opiłki, które są niebezpieczne dla oczu i błon śluzowych. 

Specyficzną niszą, która wciąż zyskuje na znaczeniu, jest stolarstwo budowlane. Jest to model pracy przemysłowej, gdzie specjaliści przycinają do dokładnie określonych wymiarów np. deski czy pale i przekazują je dalej, innym pracownikom, do dalszej obróbki. Na wzrost popularności tego segmentu usług wpływa m.in. spore zainteresowanie domami z bali, czy współpraca z dużym przedsiębiorstwem, które produkuje meble na wielką skalę.

Ile kosztuje dobry stolarz w Warszawie?

Sporo zależy od tego, jaka usługa nas interesuje. A najlepsze firmy stolarskie działające w mieście stołecznym mają naprawdę imponujące portfolio! Można wręcz stwierdzić, że nawiązując współpracę z takim przedsiębiorstwem, jesteśmy w stanie niemal kompleksowo urządzić dom.

Stolarz pomoże przy kładzeniu parkietu (ok. 50 PLN/mkw), montażu paneli ściennych (100 PLN/mkw), czy układaniu mozaiki (60 zł/mkw). Wśród innych usług, które liczone są od metra, można jeszcze wskazać na montaż cokołów czy bejcowanie. 

Statystycznie, najwięcej zapłacimy za skorzystanie z usług rzemieślników, którzy od podstaw, zgodnie z projektem, stworzą dla nas meble na zamówienie. Przykładowo, niepowtarzalna, wykonana tylko w jednym egzemplarzu, szafa, to wydatek między 1500 a 4000 złotych za mb.

Wszystko zależy od renomy fachowca, a także od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy. Najmniej zapłacimy za sosnę. O wiele droższy jest dąb — nawet 3000 złotych za mb. Nieco mniej zapłacimy za meble na wymiar z MDF-u. Tu cena za metr bieżący jest zbliżona do około 1300 złotych.

Na cenę wpływa nie tylko rodzaj budulca, ale i technologia produkcji. Tworzywa klejone lub powstające w warsztacie czy na hali produkcyjnej, z założenia są o wiele tańsze, niż masywne, tworzone przez wiele tygodni meble, które powstają w taki sam sposób, jak antyki, jakich używali nasi dziadkowie. Różnica w kwocie widocznej na rachunku może być naprawdę spora! 

zobacz również

Czytaj więcej

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy
8 stycznia 2024

Pora na głosowanie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Mikołaj Żechowski
324 wyświetleń

Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Wawer inwestuje w energię słoneczną
8 listopada 2023

Wawer inwestuje w energię słoneczną

Redakcja
387 wyświetleń

Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy
20 października 2023

Ruszyły zgłoszenia na Najlepszych Sportowców Warszawy

Redakcja
576 wyświetleń

Do 15 listopada przyjmowane są zgłoszenia do XXIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2023 roku.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda