Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Czym się zajmuje stolarz? Podstawowe usługi stolarskie

Profesjonalne usługi stolarskie od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić. Najlepsze firmy działające na rynku tworzą meble, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Czym zajmuje się stolarz? Zobacz, kiedy warto skorzystać z jego usług!
Redakcja
286 wyświetleń
Czym się zajmuje stolarz? Podstawowe usługi stolarskie
Profesjonalne usługi stolarskie od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić. Najlepsze firmy działające na rynku tworzą meble, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Czym zajmuje się stolarz? Zobacz, kiedy warto skorzystać z jego usług!
 

Czym zajmują się firmy stolarskie? 

Aby móc świadczyć usługi stolarskie, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę zawodową, a następnie zdać egzamin. Jest to więc jeden z zawodów rzemieślniczych, który ma bardzo długą, na ziemiach polskich, sięgającą XV wieku, historię.

Oczywiście, z biegiem czasu, kompetencje stolarzy dość mocno ewoluowały. Mimo tego, że zmieniły się technologie, z jakich ci mogą korzystać w swojej pracy, to rdzeń pozostał ten sam. Taki specjalista odpowiada m.in. za:

  • wykonywanie i konserwację elementów drewnianych, które znajdują zastosowanie w budownictwie,

  • wykonywanie i konserwację mebli,

  • odnawianie i renowację wybranych produktów, gdzie głównym budulcem jest drewno.

W toku nauki, a następnie pracy, każdy zawodowiec bez trudu powinien poradzić sobie z wycinaniem elementów drewnianych i łączeniu ich z innymi składowymi konstrukcji. Na liście świadczonych usług znajdziemy też szlifowanie, frezowanie, a także bejcowanie i lakierowanie drewna. Praktycznie każdy stolarz w Warszawie, którego znajdziemy w największej bazie firm w Polsce, ALEO.com, powinien poradzić sobie z takimi pracami.

Jest to także zawód obarczony pewnym ryzykiem. W swojej codziennej pracy stolarz musi uważać nie tylko na ostre maszyny elektryczne, ale i na preparaty chemiczne, czy wydostające się opiłki, które są niebezpieczne dla oczu i błon śluzowych. 

Specyficzną niszą, która wciąż zyskuje na znaczeniu, jest stolarstwo budowlane. Jest to model pracy przemysłowej, gdzie specjaliści przycinają do dokładnie określonych wymiarów np. deski czy pale i przekazują je dalej, innym pracownikom, do dalszej obróbki. Na wzrost popularności tego segmentu usług wpływa m.in. spore zainteresowanie domami z bali, czy współpraca z dużym przedsiębiorstwem, które produkuje meble na wielką skalę.

Ile kosztuje dobry stolarz w Warszawie?

Sporo zależy od tego, jaka usługa nas interesuje. A najlepsze firmy stolarskie działające w mieście stołecznym mają naprawdę imponujące portfolio! Można wręcz stwierdzić, że nawiązując współpracę z takim przedsiębiorstwem, jesteśmy w stanie niemal kompleksowo urządzić dom.

Stolarz pomoże przy kładzeniu parkietu (ok. 50 PLN/mkw), montażu paneli ściennych (100 PLN/mkw), czy układaniu mozaiki (60 zł/mkw). Wśród innych usług, które liczone są od metra, można jeszcze wskazać na montaż cokołów czy bejcowanie. 

Statystycznie, najwięcej zapłacimy za skorzystanie z usług rzemieślników, którzy od podstaw, zgodnie z projektem, stworzą dla nas meble na zamówienie. Przykładowo, niepowtarzalna, wykonana tylko w jednym egzemplarzu, szafa, to wydatek między 1500 a 4000 złotych za mb.

Wszystko zależy od renomy fachowca, a także od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy. Najmniej zapłacimy za sosnę. O wiele droższy jest dąb — nawet 3000 złotych za mb. Nieco mniej zapłacimy za meble na wymiar z MDF-u. Tu cena za metr bieżący jest zbliżona do około 1300 złotych.

Na cenę wpływa nie tylko rodzaj budulca, ale i technologia produkcji. Tworzywa klejone lub powstające w warsztacie czy na hali produkcyjnej, z założenia są o wiele tańsze, niż masywne, tworzone przez wiele tygodni meble, które powstają w taki sam sposób, jak antyki, jakich używali nasi dziadkowie. Różnica w kwocie widocznej na rachunku może być naprawdę spora! 

zobacz również

Czytaj więcej

Plan miejscowy w Wesołej-Centrum i Woli Grzybowskiej: konsultacje
18 września 2023

Plan miejscowy w Wesołej-Centrum i Woli Grzybowskiej: konsultacje

Redakcja
165 wyświetleń
Urząd 
Miasto Stołeczne Warszawa rozpoczął zbieranie wniosków do planów miejscowych obszarów Wesoła-Centrum, Wola Grzybowska oraz rejonu przyszłego liceum przy ul. Słowackiego. Jak zawsze urzędnicy czekają na Wasze propozycje, sugestie i pomysły.
Wrócił zwykły rozkład jazdy kolei
5 września 2023

Wrócił zwykły rozkład jazdy kolei

Redakcja
179 wyświetleń
Od niedzieli (3 września) nareszcie powrócił "normalny" rozkład jazdy SKM. Niestety na pełną liczbę codziennych kursów musimy poczekać do 12 września.
Płatne badanie kliniczne w Józefowie - ostatnia chwila na rejestrację!
4 września 2023

Płatne badanie kliniczne w Józefowie - ostatnia chwila na rejestrację!

Redakcja
191 wyświetleń
Kończy się rekrutacja do udziału w badaniu klinicznym dla zdrowych ochotników w Józefowie – ostatnia rekrutacja 6 września 2023. Rekompensata dla chętnych wynosi aż 25 000PLN.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2023 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda