Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Czas pokonać smoga!

Jeszcze do końca przyszłego roku mieszkańcy stolicy mogą zlikwidować przestarzałe piece przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy. W tym roku dotacja ze strony miasta może wynieść nawet 90 proc.
Redakcja
471 wyświetleń
20 października 2021
Czas pokonać smoga!

Jeszcze do końca przyszłego roku mieszkańcy stolicy mogą zlikwidować przestarzałe piece przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy. W tym roku dotacja ze strony miasta może wynieść nawet 90 proc.

„Czas pokonać smoga!” – to hasło tegorocznej kampanii m.st. Warszawy nakłaniającej do likwidacji „kopciuchów”, czyli przestarzałych pieców lub kotłów na paliwo stałe albo olej opałowy, które zatruwają powietrze w stolicy. Z warszawskiego programu dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne.

Program pozwala na wymianę starych urządzeń na ekologiczne źródło ogrzewania: instalację pompy ciepła, pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego, a także na przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.


Jeszcze tylko w tym roku wysokość dofinansowania na wymianę przestarzałego pieca może wynieść do 90 proc. W przyszłym roku wysokość dopłaty spadnie do 70 proc. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację „kopciucha”. Od 2023 r. korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione, a ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni. Szacowaną wysokość miejskiej dotacji w tym roku pomoże obliczyć specjalny kalkulator(otwiera się w nowej karcie).

Wnioski o dofinansowanie w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysyłając pocztą. Więcej szczegółów dotyczących programu można uzyskać na stronie: www.um.warszawa.pl/kopciuchy (otwiera się w nowej karcie)lub pod numerem infolinii: (22) 325 96 06.


Miejski program dotacji na likwidację „kopciuchów” w obecnej formie działa od 2019 r. Z roku na rok rośnie liczba składanych wniosków. W ubiegłym roku łączna wysokość miejskiego dofinansowania na ten cel wyniosła ponad 15 mln zł. W latach 2018-2020 r. udało się też usunąć 1200 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych.

 

Źródło: https://rembertow.um.warszawa.pl/-/czas-pokonac-smoga

Data utworzenia: 20 października 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Rybna 10 - rewitalizacja
Historia
14 maja 2020

Rybna 10 - rewitalizacja

Redakcja
1543 wyświetleń
Rybna 10 - trzypiętrowa kamienica została wzniesiona około 1900 roku. Tuż przed wybuchem wojny jej właścicielem był Ludwik Ciechomski. Przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków.
Ruszyły zgłoszenia na Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. Aplikować mogą też debiutanci
Kultura
23 sierpnia 2024

Ruszyły zgłoszenia na Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. Aplikować mogą też debiutanci

Mikołaj Próchniak
574 wyświetleń

Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.

Martwe i chore ptaki na terenie Warszawy [AKTUALIZACJA 15.08.2024]
Warto poczytać
15 sierpnia 2024

Martwe i chore ptaki na terenie Warszawy [AKTUALIZACJA 15.08.2024]

Maurycy Jędrzejewski
506 wyświetleń

Od kilku tygodni w stolicy zauważono upadki srok, kawek i wron siwych. Przypadki martwych ptaków są na szczęście rzadkie, ale tych chorych jest więcej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco, a miasto wydało już dwa komunikaty.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda