Co broń, to amunicja. Charakterystyka pocisków do broni palnej – ich wymiary oraz moc
Współcześnie używana amunicja określana jest mianem amunicji zespolonej – proch bezdotykowy obecny w ładunku, kula oraz sprzączka są ze sobą połączone przy pomocy łuski. Pojawił się on na początku XIX wieku i używany jest dotychczas (z małymi modyfikacjami). Działanie takowej amunicji polega na tym, że nabój o wielkości dokładnie dopasowanej do średnicy lufy jest wprowadzany do specjalnej komory, zaś ruchomy zamek uszczelnia ją od tyłu. W momencie naciśnięcia spustu iglica (czy też kurek) trafiają w spłonkę (najczęściej wykonaną z piorunianu rtęci), a ta zaś reaguje eksplozją doprowadzającą do zapłonu prochu. Większa objętość gazów powoduje zaś wysokie ciśnienie, które wypycha pocisk przez lufę. W zależności od masy danego pocisku, relacji pomiędzy ilością zastosowanego prochu i długości lufy, pocisk przemieszcza się szybciej lub wolniej. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów amunicji, w skład których wchodzą:
amunicja pistoletowa – krótka łuska, duży kaliber (aż do .50 cala); energia początkowa rzadko przekracza 500 J; pocisk ten jest zaokrąglony lub znacznie spłaszczony;
amunicja rewolwerowa – bardzo podobna do pistoletowej, lecz zwykle wyposażona w dłuższą łuskę (następstwem tego jest znacznie większa ilość ładunku miotającego); energia początkowa mieści się pomiędzy 250 do nieco ponad 4000 J, zaś jej znak rozpoznawczy to wystająca kryza;
amunicja karabinowa – długa łuska i wydłużony pocisk o mocno zaostrzonym kształcie to cechy charakterystyczne tego rodzaju naboi; mimo niewielkiego kalibru wynoszącego od 6,5 do 8,6 mm, energia początkowa pocisku karabinowego wynosić może nawet 7000 J;
amunicja pośrednia – pociski znacznie mniejsze niż karabinowe, jednak o większym zasięgu i mocy; naboje pośrednie posiadają kaliber nie większy niż około 6 mm; energia początkowa mieści się w przedziale 1200-2200 J.
Jak widać, amunicja to nie jest jeden nabój, lecz cała gama różniąca się między sobą przede wszystkim kalibrem i mocą startową. Na te dwa czynniki zwraca się szczególną uwagę podczas zakupu – oczywiście amunicja dostosowana jest do konkretnej broni – nie należy o tym zapominać.
Gdzie można zakupić amunicję i nie otrzymać kota w worku? Podpowiedzi dla początkujących
Jeżeli masz już pozwolenie na konkretny rodzaj broni, kolejnym krokiem jest zakup niezawodnej amunicji, doskonale spełniającej swoje przeznaczenie. Nie warto jednak robić zakupów w sklepach nielicencjonowanych, gdyż wtedy prawdopodobieństwo zostania oszukanym wzrasta do wysokiej skali. Ileż to było historii o „pustych pociskach” czy źle dobranych nabojach – tego wręcz nijak nie da się zliczyć, bo było ich aż tak pełno. Dlatego też lepiej jest udać się do prawdziwych fachowców, którzy służą poradą i doskonale dobierają amunicję – jednym ze sklepów oferujących pociski wysokiej jakości jest Cyngiel. Pełen asortyment znajdziesz po kliknięciu w link https://cyngiel.com.pl/. Pamiętaj, że renomowani sprzedawcy to najlepsi przyjaciele każdego właściciela broni. Jak sprawdzić czy sklep rzeczywiście bierze na poważnie bezpieczeństwo klientów i innych osób? To proste – dobry sklep z bronią nie oferuje sprzedaży wysyłkowej akcesoriów bezpośrednio związanych z przedmiotami objętymi koniecznością pozwolenia posiadania broni. Zawsze miej to na uwadze.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.
Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?