Posiadanie akwarium w swoim domu ma wiele zalet. Po pierwsze jest to wygodna alternatywa dla zwierzaka. Wymaga mniej opieki, a pozwala wprowadzić do domu żywe stworzenie. Opieka nad rybkami jest prostsza od opieki nad futrzakami, dodatkowo rybki nie bałaganią!
Wybierając pierwsze akwarium należy zastanowić się nad jego wielkością. Powinna ona być odpowiednia do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stało oraz od preferencji właściciela.
Należy zatem odpowiednio przygotować miejsce na akwarium. Trzeba zadbać o odpowiednią podstawę- najczęściej jest to szafka lub regał. Szafka powinna mieć blat odporny na wodę i powinna być solidna, gdyż akwarium trochę waży.
Następnie należy zadbać o wyposażenie, do którego należą:
filtry akwariowe - mające za zadnie utrzymywanie klarowności wody i oczyszczanie z substancji potencjalnie niebezpiecznych dla rybek;
grzałka akwariowa mająca dbać o odpowiednią temperaturę wody - musi ona być dobrana do gatunku rybek;
oświetlenie - większość rybek potrzebuje oświetlenia z podziałem na dwunastogodzinny dzień i noc, gdyż pochodzą z regionów podzwrotnikowych;
zestaw CO2 odpowiedzialny za wzbogacenie wody w tlen niezbędny do życia.
Urządzając akwarium odwiedź sklep akwarystyczny, np. plantica.pl.
Kiedy załatwimy sprawy techniczne, można zająć się dekorowaniem naszego akwarium. Należy zadbać o podłoże - powinno ono stanowić element naturalnego środowiska życia rybek. Podłoże stanowi także grunt dla roślin.
Rośliny akwariowe stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także są elementem naturalnego środowiska dla rybek. Zapewniają odpowiedni mikroklimat i napowietrzenie. Dodatkowymi dekoracjami w akwarium mogą być kamyki, minerały, a nawet miniatury statków czy zameczki.
Końcowym punktem zagospodarowywania akwarium jest wprowadzenie do niego najważniejszego, czyli mieszkańców. Wybierając pierwsze rybki należy zwrócić uwagę na ich potrzeby. Dla początkującego akwarysty najlepsze będą mniej wymagające rybki.
Warto wiedzieć, że dobierając gatunki też trzeba zwrócić uwagę, aby rybki miały podobne potrzeby. Wybieranie po rybce z każdego gatunku nie jest dobrym pomysłem. Różne gatunki potrzebują różnego Ph wody czy temperatury. Mogło by się to wzajemnie wykluczać.
Warto także pamiętać, aby dostosować liczbę rybek do wielkości akwarium. Rybki muszą mieć przestrzeń dla siebie. Nie lubią tłoku!
Najpopularniejszymi gatunkami rybek akwariowych są Gupiki, Mieczyki Hellera, Księżniczki Burundi czy Drobniaczki.
Prowadzenie akwarium może być świetną przygodą. Może uczyć dzieci odpowiedzialności i dawać satysfakcję.
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?