Zakup ubezpieczenia AC powinien być poprzedzony dokładną analizą konkretnej polisy ze względu na różnice panujące w ofertach poszczególnych firm. W tym tekście podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie AC, tak by potem tego nie żałować. Zaczynamy!
Zakup ubezpieczenia AC powinien być poprzedzony dokładną analizą konkretnej polisy ze względu na różnice panujące w ofertach poszczególnych firm. W tym tekście podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie AC, tak by potem tego nie żałować. Zaczynamy!
Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolną polisą, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z winy kierowcy oraz kradzieży auta, działania sił natury i aktów wandalizmu. W przeciwieństwie do OC autocasco jest dobrowolne, a jego zakres różni się w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Więcej na temat ubezpieczeń znajdziesz tutaj: http://ubezpieczenie24.org/.
1. Sposób naprawy pojazdu
Jeśli masz nowy samochód o dużej wartości, najlepszym wyborem będzie bezgotówkowa likwidacja szkody w ASO. W przypadku starszego pojazdu warto zdecydować się na likwidację szkody w warsztacie partnerskim współpracującym z ubezpieczycielem. W każdym wariancie to nie Ty płacisz za naprawdę szkody.
2. Części użyte do naprawy
Ten element jest często związany z metodą likwidacji szkody, jaką wybrałeś. W przypadku napraw w ASO towarzystwo pokrywa koszt oryginalnych części z logiem producenta. W warsztacie partnerskim mogą zostać wykorzystane części nieoryginalne. Koszty wtedy będą rozliczone na podstawie kosztorysu.
3. Udziały własne
W umowie AC może znaleźć się zapis o wkładzie własnym ubezpieczonego. W takiej sytuacji wypłacone odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone o kwotę lub procent ustalony podczas podpisywania dokumentów.
4. Amortyzacja części
Odszkodowanie zostanie pomniejszone w związku z naturalnym zużyciem poszczególnym podzespołów samochodu. Zazwyczaj wygląda to tak, że im starszy samochód, tym potrącenie jest większe. Przed podpisaniem umowy sprawdź, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza amortyzację, ponieważ w każdej firmie wygląda to nieco inaczej.
Podczas wyliczania całkowitego kosztu polisy AC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich są związane z:
- pojazdem - wartość, wiek, przebieg, zamontowane systemy antykradzieżowe i miejsce parkowania;
- kierowcą - zniżki za bezszkodową jazdę, wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny;
- zakresem ubezpieczenia - sposób likwidacji szkody, wysokość udziału własnego, rodzaj rozliczenia wymiany części oraz amortyzacja.
Najważniejsze informacje o wybranej polisie AC znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). To tam powinny być wyszczególnione sytuacje wyłączone z ochrony autocasco. Najczęściej AC nie działa, gdy:
- samochód został skradziony lub uszkodzony wskutek niedbalstwa właściciela;
- systemy antykradzieżowe zadeklarowane w umowie nie były aktywowane, a auto zostało skradzione;
- pojazd był prowadzony przez osobę bez uprawnień lub pod wpływem alkoholu/narkotyków;
- pojazd nie jest zarejestrowany lub nie ma aktualnych badań technicznych.
Pamiętaj, że AC jest dobrowolną polisą, której zakup powinien być poprzedzony zawarciem umowy OC. Ze względu na obowiązkowych charakter ubezpieczenia OC, jego zakres jest w każdej firmie taki sam. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. Na tej stronie: https://www.rdc.pl/sponsorowany/ile-zaplacimy-za-oc-w-2020-roku/ znajdziesz artykuł o przewidywanych kosztach OC na rok 2020. Dobrze dobrane polisy są w stanie zagwarantować Ci spokój nawet w kryzysowych sytuacjach, dlatego dokonuj zakupu w przemyślany sposób.
Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.
Nominacje już wybrane, pora głosować na zwycięzców! Do 21 stycznia otwarte jest głosowanie Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy.
Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?