Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Jak dbać i konserwować podłogi drewniane i schody drewniane? Poznaj sztuczki, które przedłużą żywotność drewna

Drewniane podłogi i schody zapewniają odporność, komfort i piękno, oraz wnoszą do naszych domów elegancję i ciepło. Niemniej jednak, aby zachować wszystkie te właściwości, podłogi i schody drewniane wymagają konserwacji. W tym artykule dokonamy przeglądu najważniejszych porad, sprawiających, że drewno zachowa swój blask przez długi czas.

Artykuł sponsorowany
87 wyświetleń
Jak dbać i konserwować podłogi drewniane i schody drewniane? Poznaj sztuczki, które przedłużą żywotność drewna
 

Jak dbać o drewnianą podłogę?

1. Kontroluj wilgotność w mieszkaniu

Drewno jest materiałem z natury higroskopijnym. Oznacza to, że ma tendencję do wchłaniania wilgoci z otoczenia. Jest także bardzo podatne na utratę naturalnej wilgoci w zbyt suchym środowisku, dlatego zawsze konieczne jest utrzymywanie wilgotności powietrza/podłogi na poziomie od 30 do 70%. Ogólnie rzecz biorąc, podłogi drewniane nie mają zwykle problemów z utratą wilgoci w naszym kraju, wręcz przeciwnie. Ważne jest, aby dbać o to, aby drewno nie było zbyt mokre, czyszcząc je niewielką ilością wody i uważając, aby na podłogę nie rozlał się żaden płyn, który mógłby zostać wchłonięty, zmieniająć właściwości podłogi. Ważny także wybór wysokiej jakości podłog drewnianych, na przykład tych oferowanych przez ArtcoreStudio, którym niewielka ilość wody nie jest straszna. 

2. Chroń drewnianą podłogę przed zarysowaniami

Drewniane podłogi są zazwyczaj zabezpieczone lakierem na całej powierzchni. Z tego powodu zaleca się, aby nie używać środków czyszczących, takich jak wybielacze, amoniak lub produkty kwaśne, takie jak ocet, które mogą usunąć tę warstwę ochronną.

Jednak warstwa ta nie zawsze jest skuteczna i od czasu do czasu należy ją odnowić. Aby zapobiec jej zniszczeniu, staraj się chronić obszary, w których podłoga jest najbardziej narażona na zużycie, za pomocą np. dywanu lub umieszczając ochraniacze na nogach krzeseł i innych mebli, aby uniknąć zadrapań.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia drewna, zalecamy jak najszybszą naprawę. Gdy część drewnianej podłogi pozostaje niezabezpieczona, istnieje większe ryzyko przedostania się wilgoci i dalszego pogorszenia jej stanu.

Jak dbać o drewniane schody?

1. Dobrze wyczyść stopnie i balustrady

Sprzątanie to podstawa. Zacznij konserwację od dokładnego wyczyszczenia schodów, usuwając kurz z każdego zakamarka. Należy pamiętać, że konieczne jest nie tylko czyszczenie stopni, na których gromadzi się najwięcej brudu, ale także czyszczenie poręczy i balustrad, czyli miejsca, w którym gromadzi się brud, zarazki i bakterie, mikroorganizmy, które są szkodliwe zarówno dla naszych drewnianych schodów, jak i dla zdrowia domowników.

2. Zadbaj o krawędzie stopni

Krawędzie stopni są często piętą achillesową drewnianych schodów, punktem, w którym występuje największe zużycie, dlatego należy starannie je przeszlifować gdy tylko zaczną się na nich pojawiać nierówności i zadrapania.

Podczas naprawy trzeba uważać, aby ich nie zaokrąglić, starając się zachować kąt prosty, w przeciwnym stopnie będą niebezpieczne w użytku. Po przeszlifowaniu stopnie można przemalować lub polakierować.

3. Ożyw kolor schodów

Kolor drewna nadaje mu osobowości i niepowtarzalny charakter, który łączy się z resztą elementów wystroju domu. Jeśli schody straciły swój kolor z powodu upływu czasu, warto poświęcić trochę czasu na ich konserwację. Po pierwsze należy usunąć lakier papierem ściernym, lub opalarką, a następnie przemalować. Dzięki temu nowy lakier będzie wyglądał idealnie. Jeśli chcesz poprawić efekt, zawsze możesz dodać utrwalacz i pastę polerską.

4. Napraw uszkodzone stopnie

Jeśli stopnie drewnianych schodów są pływające, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych stopni, ale jeśli chodzi o schody dywanowe, trzeba będzie je naprawić. Aby dokonać prawidłowej naprawy, pierwszym krokiem jest identyfikacja uszkodzonych szczebli, przybicie ich gwoździami i uszczelnienie specjalnym wypełniaczem do drewna. Jeśli problemem jest skrzypienie, warto użyć klina pod stopniem, aby wzmocnić konstrukcję.

Jak czyścić i zabezpieczyć drewno, z którego wykonane są podłogi i schody?

Czyszczenie drewnianych podłóg i schodów

Do czyszczenia drewnianych podłóg i schodów należy używać suchego, lub lekko wilgotnego mopa, czy szmatki i dobrych środków czyszczących, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ważne jest, aby dobrze wycisnąć mopa, ponieważ woda może uszkodzić drewno. Zalecamy także przeprowadzenie testu, przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka czyszczącego. Test ten polega po prostu na użyciu produktu na niewidocznej dla oka części schodów i sprawdzeniu rezultatu.

W przypadku plam ważne jest, aby działać szybko. Najlepiej jest wyczyścić plamę szmatką lekko zwilżoną w mieszaninie wody i neutralnego mydła. Pocieraj nią plamę aż do jej usunięcia. Unikaj używania środków czyszczących, takich jak wybielacz.

Konserwacja i czyszczenie drewnianych schodów i podłóg w domach ze zwierzętami

Jeśli drewniane schody, lub drewnianą podłogą znajdują się w domu ze zwierzętami, wtedy czyszczenie jest jeszcze ważniejsze. Zwierzęta z sierścią, takie jak psy lub koty, pozostawiają ślady tej sierści w całym domu. Ważne jest codzienne odkurzanie lub zamiatanie, aby sierść nie gromadziła się, a dom zawsze wyglądał idealnie. Oprócz sprzątania ważne jest, aby chronić drewno, przed paznokciami zwierząt. Rozwiązaniem jest lakierowanie drewna kilkoma warstwami ochronnymi, aby uniknąć zadrapań.

Produkty do konserwacji drewnianych schodów i podłóg

Konieczna jest regularna konserwacja naturalnego drewna. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wilgocią jest nałożenie odpowiedniej warstwy oleju, lub wosku.

  • Olej do drewnianych podłóg i schodów - możesz zastosować olej tekowy, sosnowy, lniany lub nawet oliwę z oliwek, aby odżywić drewno, wystarczy wetrzeć olej w bawełnianą szmatkę, przetrzeć nią schody, czy podłogę i natychmiast zauważysz, jak drewno odzyskuje swój blask. Nakładaj niewielką ilość oleju na raz, aby nie przesadzić. Nadmiar oleju usuń inną suchą szmatką. Olej należy zawsze nakładać zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Po nałożeniu należy pozostawić go do wyschnięcia, a gdy wyschnie, ponownie przetrzeć szmatką. Dzięki jego zastosowaniu kolejne czyszczenie schodów będzie łatwiejsze, wystarczy wtedy przetrzeć podłogę, lub schody suchą szmatką, czy mopem, aby natychmiast nabrały blasku.

  • Wosk do drewnianych podłóg i schodów - inną najbardziej zalecaną opcją, a także najczęściej stosowaną, jest użycie wosku. Nie tylko nadaje on drewnu niezrównaną czystość i zapach, ale także zapewnia schodom i podłodze warstwę ochronną, która zapobiega zarysowaniom. Odżywia również drewno, pozwalając mu zachować naturalny połysk. Jeśli pragniesz odnowić bardzo zniszczoną podłogę, najpierw należy wypolerować parkiet, po czym nakłada się wosk, który przywraca drewnu elastyczność i jego funkcjonalność, pozostawiając powierzchnię wypolerowaną jak lustro.

Sprawdź naszą ofertę, lub skontaktuj się z naszą firmą ArtcoreStudio. Pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję w kwestii wyboru naturalnych drewnianych podłóg i drewnianych schodów, które przetrwają długie lata. Niemniej jednak nasza oferta jest szersza! Możesz także zamówić w komplecie drewniane meble kuchenne, listy przypodłogowe, czy drewniane drzwi. Wszystkie te elementy stworzą przyjemny i komfortowy styl w mieszkaniu. 

Salon ArtCore
ul Sokołowska 9/u6
01-142 Warszawa

Maciej Sybicki
tel. 500-511-888
https://artcorestudio.pl/kontakt

zobacz również

Czytaj więcej

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Artykuł sponsorowany
103 wyświetleń

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych wnętrz. Jak o nie dbać? Czym powinny się charakteryzować?

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Podłogi - poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać idealne modele

Artykuł sponsorowany
99 wyświetleń

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych wnętrz. Jak o nie dbać? Czym powinny się charakteryzować?

Mieszkanie blisko metra – dlaczego warto?
8 grudnia 2023

Mieszkanie blisko metra – dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany
275 wyświetleń

Kupno lokalu mieszkalnego w centrum Warszawy to marzenie wielu osób. Nie tylko zapewnia ono wygodę życia w sercu miasta, ale również stanowi znakomitą inwestycję na przyszłość. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się zakup mieszkania blisko metra, dzięki czemu z łatwością możemy dotrzeć do pracy, szkoły czy na interesujące wydarzenia w centrum. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto rozważyć zakup nieruchomości w centrum Warszawy i jakie korzyści to ze sobą niesie.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda