W imieniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszenia WEST, Światowego Związku Żołnierzy AK Warszawa-Wschód oraz Fundacji im. H. Dekutowskiego „Zapory” serdecznie zapraszamy na widowisko muzyczno-filmowe, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w związku z 75. rocznicą śmierci.
Wydarzenie poprowadzą aktorzy, wokaliści i muzycy z zespołu „Sonanto” w sali widowiskowej Terminalu Kultury Gocław (przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24). Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce.
Hieronim Dekutowski po niemieckiej i rosyjskiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w AK. W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. Widowisko to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim. To także opowieść o miłości.
Wstęp wolny. Ew. rezerwacje miejsc na: zapora@stowarzyszeniewest.pl
Data wydarzenia: 04 mar, 2024, 19:00
Miejsce wydarzenia: Terminal Kultury Gocław
W trakcie jesiennego spaceru udamy się na Gocław, po którym oprowadzi nas Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka. Wstęp wolny!
Anna Mularczyk-Meyer to autorka poradników "Minimalizm po polsku" oraz "Minimalizm dla zaawansowanych". Spotkanie poprowadzą Katarzyna Nowak i Ewa Szlage, z udziałem Tomasza Olszewskiego, aktora. Serdecznie zapraszamy!
Saska Kępa to dawna wieś na wyspie, kiedyś wcześniej kępą Wilczą, potem kępą Olenderską (nie holenderską!). Pozostałość osadnictwa z tych czasów można do dziś oglądać w postaci drewnianego domu na terpie - sztucznie usypanym wzgórku. Późniejsze czasy to miejsce majówek w czasach saskich oraz w okresie zaborów, miejsce znane z plenerowych knajp, w których nie zawsze imprezy odbywały się comme il faut. Zaś od lat dwudziestych to inteligencka i snobistyczna dzielnica, ale też miasto w mieście, pulsujące własnym rytmem. Oprowadza Jarek Spacerolog Praski. Spacer potrwa ok. 2 godzin. Wstęp wolny!
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?