14.04.2024 (ndz), godz. 18:00
„Rzeka” (2021/2023) reż. Jennifer Peedom
Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.
17.04.24 (śr), godz. 12:30
„Zaginione Urzecze” (2021), reż. Adam Rogala
Opis festiwalowy: Olędrzy to fascynujący innowatorzy, którzy w XVII wieku przybyli z Fryzji i Niderlandów na tereny dzisiejszej warszawskiej Saskiej Kępy. Zręczni melioranci pustek, czyli nadwiślańskich zadrzewionych nieużytków, żyli w urzekającej symbiozie z przyrodą. Dobrzy gospodarze wykorzystywali żyzne mady nanoszone przez Wisłę w czasie powodzi. Tu na ziemiach nazwanych Urzeczem uprawiali pola, które rodziły bogate plony. Smakowite warzywa, owoce, obfite w kłosy zboża. Dzięki nim region stał się spichlerzem Warszawy. Stąd płynął do stolicy budulec: piasek, żwir i kamienie.
21.04.24 (ndz), godz. 16:00
Święto Wawerskiej Wspólnoty i spotkanie z Ewą Ewart + projekcja jej filmu „Do ostatniej kropli”
„Do ostatniej kropli” (2023), reż. Ewa Ewart
Fabuła (Filmweb): Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego są nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka. "Do ostatniej kropli" to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, tworzony w koprodukcji z TVN24. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei.
Święto Wawerskiej Wspólnoty to spotkanie społeczności lokalnej – sieciowanie jej członków, wzmacnianie kompetencji osób działających na rzecz Wawra oraz świętowanie bycia razem.
Gościem honorowym będzie reżyser Ewa Ewart – rozmowie z nią będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli”.
Wydarzenie jest również zwieńczeniem międzynarodowego projektu Mikropolis, w którym brało udział WCK.
Informacje pochodzą ze strony WCK.
Data wydarzenia: 14 - 21 kwi, 2024
Miejsce wydarzenia: Wawerskie Centrum Kultury
Niezapomniany wieczór muzyczny, który połączy dźwięki z różnych epok i krajów. W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie wystąpią wybitni artyści, którzy studiując w słynnym Konserwatorium w Amsterdamie, odnaleźli wspólną pasję do odkrywania autentycznych brzmień dawnych dzieł. Katarzyna Denkiewicz (skrzypce barokowe), Maurycy Stawujak, José Duarte Pinto Silva (organy) oraz Līga Zīriņa (śpiew) — pochodzący z Polski, Łotwy i Portugalii — zabiorą nas w podróż muzyczną, której nie można przegapić!
Jeżeli nie możesz dotrzeć na koncert osobiście, nic straconego! Całość będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube parafii Anin: youtube.com/parafiaanin*. Więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku.
Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, WCK zaprasza na koncert zespołu Ferajna z Hoovera. Usłyszymy pieśni powstańcze. Koncert odbędzie się na parkingu WCK.
Oficjalnie karierę muzyczną rozpoczęła w 2006 roku od samodzielnie nagranej i wydanej własnym sumptem płyty „Out”. To wtedy zaczęły zauważać ją media i rosnąca publiczność. Jednak przełomem był wydany z wielkim hukiem trzy lata później „Hat, Rabbit”. Posypały się laury: „Mateusz” radiowej Trójki, nominacja do paszportu Polityki, złota płyta i doskonałe recenzje, a także Fryderyk dla „wokalistki roku”.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?