Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiadają o dramatycznych wydarzeniach roku 1981 i codzienności tamtego okresu.
Redakcja
550 wyświetleń
Historia
13 gru, 2021
Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiadają o dramatycznych wydarzeniach roku 1981 i codzienności tamtego okresu.

Dom Spotkań z Historią (DSH) przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń poznać będzie można w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz – artystycznie przetworzone – w spektaklu Story Lab „1981. Stan wojenny”. Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru. Zaplanowano specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka.

Wspomnienia z okresu stanu wojennego dla większości z nas są dramatyczne, podniosłe, pełne emocji, ale niektórzy wracają pamięcią do codziennych drobiazgów. Dzięki opowiadaniom ludzi pamiętających ten czas, młodsze pokolenia mogą dowiedzieć się, jak wyglądało wtedy życie. Czterdzieści lat po tamtym grudniu mamy okazję z pewnym dystansem spojrzeć na to, co wydarzyło się w naszym kraju i w naszych domach. Myślimy także o ludziach, którzy wtedy, mimo trudnej rzeczywistości, starali się po prostu normalnie żyć, podtrzymywać na duchu swoje rodziny i nie tracić nadziei, że Polska będzie wolna i demokratyczna. Dlatego zachęcam warszawianki i warszawiaków do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez stołeczne instytucje kultury z okazji 40. rocznicy stanu wojennego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Możliwość spojrzenia na czas stanu wojennego z perspektywy, która jest bliższa codzienności, jednak z pełną świadomością znaczenia tamtych wydarzeń dla historii kraju – tak można opisać tegoroczne obchody rocznicy.

Dlatego tak ważny jest wielogłos wspomnień i indywidualnych spojrzeń: od relacji opozycjonistów przez opowieści zwykłych ludzi aż do świadectw osób, które stanęły po stronie władzy lub po prostu starały się „żyć własnym życiem” – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Już dziś początek wystawy  „Kiedy tarczą był śmiech” (Galeria W-Z), oglądać można ją do końca roku. Od 11 grudnia – na stronie Relacjebiograficzne.pl dostępne będą opowieści świadków stanu wojennego, dzień później oficjalna premiera nowej odsłony aplikacji „Wasza Warszawa”  i koncert białoruskiego Volnego Choru.  Szczegółowy program wydarzeń na stronie DSH.

Bohaterowie Naszych Wolności

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną. 13 grudnia w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego, zrealizowany w oparciu o reportaż Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem.

 

Więcej: https://um.warszawa.pl/-/codzienny-stan-wojenny-w-40-rocznice-13-xii

Data wydarzenia: 13 gru, 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - spotkanie w Wawrze
Historia
03 mar, 2024
12:30

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - spotkanie w Wawrze

311 wyświetleń
Dla przypomnienia losów patriotów poddanych represjom komunistycznym po wkroczeniu Armii Czerwonej w lecie 1944 r. i w późniejszych latach, po raz VII zostają zorganizowane Obchody upamiętniające tamte wydarzenia. 

 

Spacer varsavianistyczny po Gocławiu
Historia
02 paź, 2024
16:30

Spacer varsavianistyczny po Gocławiu

Terminal Kultury Gocław
123 wyświetleń

W trakcie jesiennego spaceru udamy się na Gocław, po którym oprowadzi nas Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka. Wstęp wolny! 

Spacer po Otwocku-Świdrze
Historia
29 wrz, 2024
14:30

Spacer po Otwocku-Świdrze

Otwock
88 wyświetleń

Na spacerze zobaczymy m.in. miejsce początków diety wegeteriańskiej w Polsce, miejsce pobytu rodziny Wedlów i Tuwimów czy też miejsce, w którym mieszkał Michał Elwiro Andriolli.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda